Slovenske odbojkarice srebrne na svetovnem prvenstvu do 23 let

S.R./STA
17. 9. 2017, 21.16
Posodobljeno: 17. 9. 2017, 21.17
Deli članek:

Slovenska ženska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu v odbojki do 23 let v Ljubljani osvojila srebrno kolajno. Gre za prvo žensko odličje v moštvenih športih na svetovnih prvenstvih. V nocojšnjem finalu sta se za naslov pomerili ekipi Slovenije in Turčije. Turške odbojkarice so bile boljše s 4:0 v nizih (-12, -11, -13, -8).

Slovenkam srebro na svetovnem prvenstvu do 23 let.

Finalno srečanje svetovnega prvenstva do 23 let v Ljubljani med Slovenijo in Turčijo so nekoliko bolje začele gostje, ki so povedle z 2:0, nato pa so Iza Mlakar, Lana Ščuka in Tina Grudina z napadi poskrbele za prvo vodstvo Slovenije (5:4). Po zaslugi dobrih začetnih udarcev Ezgi Dilik in zaključkov Salihe Sahin in Ebrar Karakurt pa so povedle tekmice in Alessandra Chiappinija prisilile v prvi odmor (5:8).

Slovenske odbojkarice so osvojile končno drugo mesto in se veselile srebrnega odličja, prvega za Slovenijo v ženskih kolektivnih športih in prvega odbojkarskega na svetovnih prvenstvih.

Sledila sta še dva zaporedna bloka Turkinj za 10:5. Turkinje so še naprej dobro servirale, a so jih borbene Slovenke v končnici niza začele loviti in se približale na 10:12. Turška klop je reagirala z odmorom, za enako potezo se je pri 10:13 odločil še slovenski strateg. Mlakarjeva je izid znižala na 11:13, a je dve točki za zmago Turkinj, s 15:12, prispevala Karakurtova.

Tudi začetek drugega niza je pripadel turškim odbojkaricam, ki so hitro prišle do vodstva s 3:1, a je Lana Ščuka, z dvema napadoma in blokom, naši vrsti hitro prinesla izenačenje. Po asu Hande Baladin je sledil še en preobrat (4:6), v napadu pa je bila nato nezaustavljiva še Tugba Senoglu (8:4). Chiappini je svoje varovanke poklical na klop, a se zaostanek Slovenk tudi v nadaljevanju ni zmanjšal. Turkinje so namreč še naprej igrale praktično brez napak, medtem ko je naša vrsta bolj grešila in nasprotnicam omogočila vodstvo s 13:8. Zadnjo točko za zmago s 15:11 je Turkinjam zopet prinesla Karakurtova.

Saša Planinšec, Tina Grudina in Iza Mlakar so zrežirale zelo dober uvod v tretji niz in vodstvo s 4:0. Baladinova s servisi in Asli Kalac s tremi bloki sta turško ekipo popeljali do izenačenja. Slovenska klop je posegla po odmoru, niz gostij pa je prekinila Ščuka. Morijeva z varanjem in Mlakarjeva z napadi sta prispevali točke za 7:4, v obrambi je napade turških odbojkaric dobro lovila Maja Pahor. Po bloku Morijeve so naša dekleta vodila z 9:6, a Turkinje niso popuščale ter na račun servisov Dilikove in bloka Aricijeve izenačile na 9:9 ter povedle z 11:10. Spremljali smo še en preobrat in vodstvo naših z 12:11, nato pa je Aricijeva spet dosegla as, v napeti končnici pa so Turkinje dvakrat zaustavile napada naše vrste in si priigrale še tretji niz (15:13).

Po slovenskem vodstvu z 2:1 in 3:2 je nov niz točk na tej tekmi uspel Turkinjam, ki so spet izkoristile slabšo igro Slovenk in prišle do prednosti dveh točk (5:3). Po točki Grudine so Slovenke grešila pri začetnih udarcih in tudi v napadu, zato je moral Chiappini pri zaostanku s 4:7 vzeti svoj prvi odmor. Gostiteljice tudi v nadaljevanju niso mogle zaustaviti razpoloženih Turkinj, po dveh asih Senoglujeve za 10:5 in 11:5 pa je bila tekma praktično že odločena. Gostje so niz mirno pripeljale do konca in se zasluženo veselile zmage s 15:8.

Posamične nagrade za najboljše igralke prvenstva so v vrstah Slovenije prejele: Saša Planinšec, najboljša blokerka svetovnega prvenstva Eva Mori, najboljša podajalka svetovnega prvenstva Iza Mlakar, najboljša korektorica svetovnega prvenstva.