Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
15. 6. 2018,
20.35

Osveženo pred

5 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,40

Natisni članek

Hrvaška gorivo

Petek, 15. 6. 2018, 20.35

5 let, 10 mesecev

Na Hrvaškem blokade prometa zaradi visokih cen goriva #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,40

V več hrvaških mestih je danes del voznikov v popoldanskih prometnih konicah za deset minut protestno ustavilo svoje avtomobile zaradi visokih cen goriva. Protesti so potekali med 17. in 17.10 uro v Zagrebu, Osijeku, Pulju, Sisku, na Reki ter v še nekaterih mestih, a množičnega odziva voznikov ni bilo, poročajo hrvaški mediji.

K današnjemu protestnemu ustavljanju avtomobilov je v začetku junija pozvala državljanska pobuda Stop dvigu cen goriva. V Zagrebu je danes več voznikov ustavilo svoje avtomobile in oviralo promet za deset minut na nekaterih osrednjih cestah v mestu, a incidentov ni bilo, je poročala komercialna RTL televizija.

Iz zagrebške policije so sporočili, da protest v hrvaški prestolnici ni pomembneje vplival na prometne gneče, ki so sicer običajne ob popoldanskih konicah.

Protestov se je udeležil tudi del voznikov v drugih hrvaških mestih, a množičnega odziva ni bilo. Zdi se, da je bil protest najbolj uspešen v Osijeku. Potekal je nekaj dlje časa kot v drugih mestih in je povzročil gneče, je poročal novičarski portal index.hr. Portal ocenjuje, da so bili protesti neuspešni.

V pobudi so tudi danes povedali, da ima Hrvaška najvišje cene goriva v regiji, medtem ko plače temu ne sledijo. Od vlade zahtevajo nižje trošarine ter znižanje cene litra goriva pod devet kun (1,21 evra).

Zatrjujejo, da je osnovna cena litra goriva 3,65 kune (49 centov), medtem ko je cena litra bencina skoraj enajst kun (1,48 evra), cena dizla pa nekaj pod deset kun (1,35 evra). Pravijo, da je bilo zadnje znižanje cen goriva "za nekaj lip" zanemarljivo.

Napovedali so, da bodo kmalu organizirali večje blokade prometa, če vlada ne bo znižala trošarin na goriva.

Bolj množični protesti zaradi visokih cen bencina so nedavno potekali v Srbiji, Črni gori in BiH.

Hrvaški mediji so v preteklih tednih poročali, da hrvaški vozniki množično kupujejo gorivo v vseh sosednjih državah, ker je tudi do 20 odstotkov cenejše kot na hrvaških bencinskih črpalkah.

Ne spreglejte