Nemška Gea prevzema pomurski Vipoll

Prevzem naj bi bil končan do konca leta, saj čakajo še na odločitev varuhov konkurence.

Objavljeno
16. november 2017 18.30
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana – Pomursko družinsko podjetje Vipoll, ki proizvaja in dobavlja opremo za industrijo tekočin, je prevzela eno največjih družb iz panoge Gea. To pa prinaša tudi nova delovna mesta v Pomurje.

Obe strani sta se sicer zavezali k molčečnosti glede višine kupnine, a po naših informacijah je ta znašala več kot 20 milijonov evrov. Prevzem naj bi bil končan do konca leta, saj čakajo še na odločitev varuhov konkurence.

Kot pravi direktor skupine Gea Jürg Oleas, bodo z Vipollom zapolnili vrzel v portfelju svojih rešitev za industrijo pijač in si utrdili vodilni položaj na trgu. »Šlo je za strateški nakup, ker v svojem portfelju nimajo polnilnic, kot jih ponujamo mi,« nam je zaupala direktorica Vipolla Suzana Zver Pangeršič in dodala, da je razlog za prodajo družinskega podjetja globalizacija poslovanja.

Sedež Vipolla po zavezah iz prevzemne pogodbe za nekaj let ostaja v Sloveniji, prav tako tudi vodstvo oziroma lastniki podjetja. Prevzem pa pomeni tudi gradnjo nove tovarne in povečanje števila zaposlenih.

Družinsko podjetje s sedežem v Bučečovcih je bilo ustanovljeno leta 1990, vodijo pa ga brata Stanislav in Simon Zver ter sestra Suzana Zver Pangeršič. Po prevzemu se jim bo pridružil še predstavnik Gee.

Nemško podjetje, ki je imelo konec septembra 17.000 zaposlenih, je lani prodalo za 4,5 milijarde evrov, pri čemer je panoga hrane in pijač pomenila okoli 70 odstotkov.

Vipoll pa je lani ustvaril dobrih 18,4 milijona evrov čistih prihodkov, od tega v izvozu 90 odstotkov, in 913.000 evrov čistega dobička. Več kot 100 zaposlenih proizvaja in dobavlja opremo za polnjenje pijač ter celotne polnilne linije z zmogljivostjo med 1000 in 60.000 enot (steklenic, pločevink, plastenk) na uro kupcem na vse kontinentih. To so predvsem pivovarne in polnilnice brezalkoholnih pijač ter industrija drugih tekočin.

Med bolj eksotičnimi trgi, kamor prodajajo, so Ferski otoki, Gvineja Bissau, Mehika, med klasičnimi pa trgi EU in Rusija. Zanima jih tudi severnoameriški trg.