Demokratka Nancy Pelosi priporoča molitve za Trumpovo zdravje

Soočenje kongresnih demokratov z republikanskim predsednikom. Ogorčeni prepiri zaradi umika ameriških vojakov iz severovzhodne Sirije
Fotografija: Demokratska predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi s kolegoma Stenyjem Hoyerjem in Chuckom Schumerjem po srečanju v Beli hiši. FOTO: Leah Millis Reuters
Odpri galerijo
Demokratska predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi s kolegoma Stenyjem Hoyerjem in Chuckom Schumerjem po srečanju v Beli hiši. FOTO: Leah Millis Reuters

New York – »Moliti moramo za njegovo zdravje!« verjame demokratska predsednica ameriškega predstavniškega doma Nancy Pelosi. »On« je seveda republikanski predsednik ZDA Donald Trump, ki je po besedah kalifornijske demokratke med srečanjem z njo doživel pravi živčni zlom ter žalil vse po vrsti. Pelosijeva se je skupaj z voditeljem demokratske večine v republikanskem domu Stenyjem Hoyerjem ter predstavnikom demokratske senatne manjšine Chuckom Schumerjem prišla v Belo hišo na pogovore o turškem napadu na severovzhod Sirije, a so visoki demokrati predčasno odkorakali s srečanja.

Pred tem se je v predstavniškem domu 129 republikancev pridružilo demokratom pri resoluciji, ki obsoja umik ameriških vojakov iz Sirije, le šestdeset kongresnikov je glasovalo proti. Kot ni pozabila poudariti predsednica predstavniškega doma, to pomeni, da je bila za tudi večina republikancev, srečanja v Beli hiši pa po njenih besedah niso mogli nadaljevati, ker se predsednik ni mogel soočiti z realnostjo tega dejstva. Predsednikova tiskovna predstavnica nasprotno trdi, da je bil predsednik zmeren in odločen, demokrati pa da so odvihrali ven, da bi tarnali.



Donald Trump z italijanskim predsednikom<br />
Sergiom Mattarello. FOTO: Brendan Smialowski/AFP
Donald Trump z italijanskim predsednikom
Sergiom Mattarello. FOTO: Brendan Smialowski/AFP


Trump je kasneje tvital fotografijo zelo mračnih demokratskih voditeljev z napisom »Mislite, da me marajo?« ter se pritožil, da proti njim izvajajo lov na čarovnice, medtem ko se sam bojuje za Američane. Bela hiša je objavila tudi Trumpovo pismo turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoğanu s pozivom, naj ne napade severovzhodne Sirije: »Dogovorimo se! Vi nočete biti odgovorni za poboje tisočev ljudi, jaz pa nočem biti odgovoren za uničenje turškega gospodarstva.« Turškega prvaka je opozoril, da mu je vzorec za to že dokazal zaradi zaprtja pastorja Brunsona, sploh pa naj bi bil kurdski general Mazlum pripravljen na koncesije. »Ne bodite silak, ne bodite neumni!«

Trumpovo pismo turškemu predsedniku z devetega oktobra. FOTO: White House Reuters
Trumpovo pismo turškemu predsedniku z devetega oktobra. FOTO: White House Reuters


Erdoğan se ne strinja s premirjem, ki ga zahtevajo ZDA, in se tudi ne bo pogovarjal z ameriškim predsednikom Mikeom Penceom ali zunanjim ministrom Mikeom Pompeom, pogovarjal bi se le s Trumpom. Ta je v še enem od svojih besednih izbruhov umik iz Sirije ocenil za strateško briljantnega ter povabil Rusijo, naj se pod njenim vodstvom pomiri ta država. O dosedanjih kurdskih zaveznikih je dejal, da niso angeli in da je pri njih veliko peska, v katerem se lahko igrajo, tam ne gre za meje ZDA. Demokratski predsednici predstavniškega doma je menda že takoj na začetku srečanja zabrusil, da sam Islamsko državo bolj sovraži kot ona, Nancy Pelosi pa je menda predsedniku očitala, da vse poti z njim vodijo do ruskega predsednika Putina. Po tem je ozračje v Beli hiši začelo postajati čedalje bolj napeto. Kot je poročal Schumer, je Trump Pelosijevo ocenil za tretjerazredno političarko oziroma za političarko kot iz tretjega razreda (osnovne šole), demokratom pa naj bi bilo tudi všeč, da so v Siriji vpleteni tudi komunisti.

Kritiki Trumpa nasprotno obtožujejo, da je sam ustvaril sedanjo krizo na Bližnjem vzhodu in tako spodkopal kredibilnost ZDA v svetu. Voditelj senatnih demokratov Hoyer je po srečanju ocenil, da je služil pod šestimi predsedniki in se udeleževal neštetih podobnih srečanj, a še nikoli ni videl tako nespoštljivega obravnavanja enakovredne veje ameriške oblasti. Na spornem srečanju v Beli hiši se niso pogovarjali o preiskavi možnosti za razrešitev republikanskega predsednika, ki jo pospešeno izvaja demokratski predstavniški dom, a se Trump dobro zaveda, da ga hočejo spraviti iz Bele hiše, in če le mogoče, v zapor. »Videli se bomo na voliščih!« je menda zabrusil odhajajočim demokratskim kongresnim voditeljem.

Podobe s turško-sirske meje 16. oktobra. FOTO: Ozan Kose/AFP
Podobe s turško-sirske meje 16. oktobra. FOTO: Ozan Kose/AFP

Komentarji: