LEGENDAREN

Legendarni Surtees je imel rad Slovenijo

Objavljeno 13. marec 2017 10.39 | Posodobljeno 13. marec 2017 10.39 | Piše: Gregor Pavšič

John Surtees je edini dirkač, ki je postal svetovni prvak v formuli 1 in elitnem motociklističnem razredu. Pred 41 leti je Franciju Jerančiču kot prvemu Slovencu omogočil testiranje dirkalnika F1 in z njim vse do konca ostal v tesnem stiku.

John Surtees je negoval prijateljske odnose z nekdanjim varovancem Francijem Jerančičem, desno Francijev sin Domen. Foto Osebni arhiv

V petek je odjeknila vest o smrti Johna Surteesa, avtomobilistične legende in edinega dirkača, ki je do zdaj postal svetovni prvak tako v formuli 1 kot v elitnem motociklističnem razredu. Britanec, ki je umrl v starosti 83 let, je z motorjem postal svetovni prvak štirikrat (1956, 1958, 1959 in 1960), leta 1964 pa je naslov najboljšega v formuli ena osvojil s Ferrarijem. Dirkaška kariera Surteesa je neposredno povezana tudi s Slovenijo, leta 1976 je namreč omogočil preizkus dirkalnika formule 1 Franciju Jerančiču, s katerim sta vse od takrat ostala v tesnih prijateljskih stikih in sta na ravni kartinga tudi sodelovala. »Vse od prvega obiska Slovenije je bil na naše kraje zelo navezan. Všeč mu je bilo, da je pri nas vse na dosegu roke, in dolgo si je pri nas želel kupiti hišo. Lahko rečem, da sem bil posredni krivec, da je vendarle ostal v Italiji. Tam je bil bližje mednarodni dirkaški sceni, na kateri je imel s svojim sinom še velike načrte. Vse do konca je ostal zelo aktiven, čeprav se je po sinovi smrti v zadnjem obdobju postaral tako fizično kot mentalno. Kupil je zemljišče za novo dirkališče za karting, kamor me je tudi vabil,« se ga spominja Jerančič.

Ljubljančan se je dirkanja konec šestdesetih let prejšnjega stoletja lotil s fičkom, po odsluženem vojaškem roku pa ga je bolj mikala tujina. Na dirki formule 1 v Avstriji se je dogovoril za nakup formule ford, nato pa se je v Angliji spoznal s Surteesom. Ta mu je pomagal k prvim nastopom na dirkah formule 2, nato pa mu je pred 41 leti omogočil še preizkus bolida formule 1. To je bil dirkalnik surtees TS16 ford cosworth, ki ga je imel Jerančič priložnost voziti v Goodwoodu. Surtees je kmalu zatem prispel v Ljubljano, kjer je javnosti predstavil načrte s takrat 24-letnim dirkačem. Govorili niso le o njegovem testiranju, temveč možnosti, da bi za Surteesovo moštvo vozil v prvenstvu takratne formule 8. To je bila valilnica in čakalnica pred vstopom v formulo 1. Zataknilo se je kajpak pri denarju, saj bi moral del projekta Jerančič pokriti s slovenskimi oziroma takratnimi jugoslovanskimi pokrovitelji. »S sinom Domnom sva bila na praznovanju 50-letnice njegovega naslova svetovnega prvaka v formuli 1. Ostali smo v prijateljskih odnosih. Kot Britanec je vselej trikrat premislil, preden je izjavil kaj preveč spornega, pogosto je bil tudi nekoliko nezaupljiv. Seveda, bil je prava legenda, in v zadnjem obdobju je bil skoraj razprodan. Težko ga je bilo povabiti na svoj dogodek, saj so si ga želeli skoraj vsi. Gostoval je celo pri Mercedesu, čeprav ni nikoli vozil njihovega dirkalnika,« nadaljuje Jerančič.

Surtees je bil poročen dvakrat, z drugo ženo je imel tri otroke. Med njimi je bil tudi zdaj že pokojni Henry Surtees, nadvse obetavni dirkač, s katerim je imel njegov oče velike načrte. Žal je vmes posegla tragična usoda. Henryju je leta 2009 med dirko formule 2 v Brands Hatchu, le nekaj kilometrov od doma, v glavo priletelo odpadlo kolo s formule enega izmed njegovih tekmecev. Takoj je bil mrtev. »Po tej nesreči se je John precej spremenil in se iz dirkaških usmeril bolj v humanitarne vode. Ustanovil je fundacijo za pomoč ljudem s poškodbami glave. Vseeno pa je bil aktiven vse do konca. Pred letom in pol je kupil zemljišče za gradnjo novega dirkališča za karting in me tja tudi povabil. Žal se ta obisk ni nikoli zgodil,« dodaja slovenski poznavalec formule 1.

 

Deli s prijatelji