Francozom velika priložnost za popravni izpit

1/32
Epa
Francija je prvi finalist svetovnega prvenstva v Rusiji.

Francoski nogometaši so v polfinalu nogometnega svetovnega prvenstva v ruskem Sankt Peterburgu premagali Belgijo (1:0). Edini zadetek na tekmi je v uvodnem delu drugega polčasa z glavo dosegel Samuel Umtiti.

Druga polfinalna tekma med Anglijo in Hrvaško se bo v sredo v Moskvi začela ob 20. uri.

Galski petelin bodo imeli na obračunu z zmagovalcem dvoboja med Hrvaško in Anglijo priložnost popravnega izpita, potem ko so pred dvema letoma doživeli razočaranje v finalu evropskega prvenstva proti Portugalski. Za Francoze je to tretji finale na svetovnih prvenstvih. Edini naslov so osvojili leta 1998, ko so v finalu premagali Brazilce, leta 2006 pa so morali priznati premoč Italijanom.

| Avtor: Epa Epa

Uvodne minute z izjemo takojšnjega pobega Kyliana Mbappeja, ki pa z neuspelim poskusom podaje Antoinu Griezmannu ni mogel ogroziti belgijskega vratarja, niso ponudile vidnejših priložnosti.

Obe reprezentanci sta v tekmo krenili zelo preudarno in očitno je bilo, da v uvodnem delu na nameravata veliko tvegati. Prvi so sprožili Belgijci v 15. minuti, po podaji Kevina de Bruyna pa je kakšen meter mimo oddaljene vratnice žogo poslal Eden Hazard.

Zvezdnik Chelseaja je tri minute kasneje sprožil še enkrat, a je Huga Llorisa rešil Raphael Varane, ki je dobil zračni dvoboj z Marouanejem Fellainijem in okroglo usnje z glavo poslal prek vrat. Pred tem so prvi strel v okvir vrat zabeležili Francozi, s približno 20 metrov je naravnost v Thibauta Courtoisa meril Blais Matuidi.

Ne ena ne druga reprezentanca se na začetku ni postavila drugače kot v prejšnjih tekmah, Belgijci so prevzeli rahlo terensko premoč, a tudi Francozi niso bili brez napadalnih ambicij. Ekipi sta diktirali oster ritem, a večinoma med obema kazenskima prostoroma.

Francoska vrata je v 22. minuti po podaji iz kota ogrozil Toby Alderweireld, ki je sprožil iz obrata, a se je z odličnim posredovanjem izkazal njegov soigralec pri Tottenhamu Lloris.

Pobudo, ki je bila do tega trenutka na strani Belgije, so nato prevzeli Francozi. Griezmann je z natančno podajo v kazenski zaposlil Mbappeja, ta pa je žogo nesebično oddal Olivierju Giroudu, a je bil nespretni napadalec Chelseaja daleč od zadetka.

V francoski ekipi je še naprej blestel Mbappe, ki je tokrat našel dobro postavljenega Benjamina Pavarda, uspešno pa je posredoval Courtois. Belgijski čuvaj mreže je tako odgovoril na vrhunsko obrambo francoskega vratarja, s katerim sta zaznamovala prvi polčas.

Francoska prevlada se je nadaljevala v uvodnem delu drugega polčasa. V 51. podaji je kot izvedel Griezmann, ki je podal proti Paulu Pogbaju, do strela z glavo pa je prek Fellainija prišel Samuel Umtiti in zabil za vodstvo Francozov. Ti so se po doseženem zadetku povsem razživeli in silovito pritisnili proti belgijskim vratom.

Pritisk pa ni trajal dolgo, saj so se Francozi kmalu zadovoljili z obrambno vlogo in narekovanje tempa začasno prepustili Belgijcem. Ti so potrebovali potrebovali kar nekaj časa, da so se zbrali, tekmeci so namreč še nekajkrat prišli v njihov kazenski prostor, ko pa so končno ujeli ritem, njihov pritisk ni obrodil sadov. Grozili so predvsem s streli od daleč, pravih priložnosti pa niso imeli.

Bližje drugemu golu so bili Francozi, ki so si prek Griezmanna in Corentina Tolisooja pripravili še dve priložnosti, a ju niso izkoristili, za čemer pa niso preveč žalovali.

Finale svetovnega prvenstva bo v nedeljo ob 17. uri.