Šefu Formule 1 grozi do deset let zapora

Proces v Münchnu: Dolge sence 44 milijonov dolarjev za bavarskega bankirja.

Objavljeno
24. april 2014 22.51
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – »Prepričan sem vase in sonce sije,« je samozavestno izjavil Bernie Ecclestone, čeprav je 83-letni šef Formule 1 v bavarsko prestolnico prišel na proces, na katerem mu grozi do deset let zaporne kazni. Obtožba? Podkupovanje pri prodaji organizatorice najhitrejših avtomobilskih dirk leta 2006.

Zaradi visoke starosti bi bila najvišja zaporna kazen zanj še najbolj podobna dosmrtni, Bernie Ecclestone pa se je pred sodiščem celo šalil o svojem odmevnem zasebnem življenju. »Rad se spomnim ločitve,« je tretjič poročeni prvak Formule ena sodniku Petru Nollu razložil svoj stan in verjeti mu je, da se ločitve od Hrvatice Slavice spomni, čeprav najbrž nerad. Na neuradnem spisku najdražjih ločitev v novejši zgodovini ga z domnevno milijardo dolarjev postavljajo na drugo mesto spiska takšnih kalibrov, kot so na primer Adnan Hašogži, Mel Gibson, Roman Abramovič in Michael Jordan.

Podkupovanje ali izsiljevanje?

V München je Ecclestone prišel zaradi drugega izplačila. Bavarski tožilec ga namreč obtožuje, da je nekdanjemu bankirju bavarske deželne banke BayernLB pred osmimi leti plačal 44 milijonov dolarjev za prodajo Formule 1 podjetju CVC Capital, ki ga je obdržalo na čelu podjetja. Gerharda Gribkowskega so zaradi tega in drugih dejanj že obsodili na osem let in pol, znani so tudi pretoki omenjenega denarja po mednarodnih bančnih oazah. Ecclestone odločno zavrača, da bi šlo za podkupovanje. Trdi, da ga je Gribkowsky izsiljeval, grozil naj bi, da bo britanski davkariji poročal o njegovih zasebnih finančnih skladih.

Ecclestone trdi, da ni naredil nič napačnega, v tistem času se je soočal z resnimi zdravstvenimi težavami in se je zaradi vrste operacij bal, kaj bo v primeru njegove smrti s premoženjem. Tedanja soproga Slavica še ni bila dovolj dolgo britanska državljanka, da bi se lahko osvobodila gigantskega davka ob dedovanju premoženja, zato je premoženje prepisal nanjo in na hčeri, Gribkowskemu pa je plačal desetine milijonov le zato, da bi dal mir. Tožilec pa ne verjame, da bi sicer poslovno izjemno prebrisani obtoženec, ki se je že kot mladenič s pametnimi posli rešil revščine, padel v takšno zanko. Na triindvajsetih straneh obtožnice prikazuje zapleteno lastninsko strukturo Formule 1, ki je omogočala in še omogoča velike dobičke.

Ne ve, kaj je sreča

Pri BayernLB so do pomembnega deleža Formule 1 prišli po bankrotu medijskega imperija Lea Kircha, ki se, kot je videti, še iz groba maščuje nekdanjim poslovnim partnerjem. Mogočna Deutsche Bank, ki je povzročila njegov padec, mora zdaj dedičem plačevati gigantske odškodnine in izgublja en proces za drugim, zdaj pa je tudi mogočni šef Formule 1 vstopil v svojo morda najtežjo dirko. Sodišče bo moral prepričati, da je bil pravzaprav žrtev, pa čeprav je večji del omenjenega denarja na koncu plačala kar bavarska deželna banka.

»Nič drugačen ni bil od vseh drugih, ki jih fascinira vrvež okrog Formule 1,« je med procesom proti Gribkowskemu Ecclestone opisal bavarskega bančnega direktorja. »Užival je v tem življenjskem slogu.«

Sam je menda drugačen. »Nisem prepričan, da vem, kaj je sreča,« je eden najbogatejših Zemljanov lani razmišljal v televizijskem intervjuju. »Kaj pomenijo ta čustva? Doživljal sem zadovoljstvo, če sem nekaj načrtoval in se je to potem uresničilo, toda srečo? Nisem prepričan.« Zanj je preveč tudi velik medijski cirkus okrog njegovih hčera Tamare in Petre, ki so ju polni bulvarski časopisi, njegova šibka točka pa so videti veliko mlajše in za glavo višje temnolaske, kakršna je po Slavici tudi njegova brazilska tretja žena Fabiana.

Mogoče pa bo znal ceniti svoje dosedanje življenje, če bo res moral v zapor? »Če me bodo obsodili, se bom moral s tem pač soočiti,« je stoično dejal v televizijskem intervjuju. Tega se bojijo tudi v avtomobilskem športu, vsaj Mercedesov Toto Wolff verjame, da bo moral naloge, ki jih zdaj opravlja Ecclestone, prevzeti cela kopica ljudi.