ZAPORNA KAZEN

Sodba: delovodja poneveril denar in ponaredil listine

Objavljeno 20. oktober 2014 00.05 | Posodobljeno 20. oktober 2014 00.06 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

Alojz Radej v dveh letih svoje premoženje povečal za 216.000 evrov.

obsojeni alojz radej Foto: N. Č. C.

KRŠKO – »To je konstrukt direktorja Češnovarja, njegov strah se kaže v tem, da je uničil vse premoženje družbe Iteo, čez noč so bili na njegov s. p. prepisani vsa tovorna in dostavna vozila ter stroji, od tam pa razprodani. Enako je bilo z delnicami,« je svojo jezo na bivšega delodajalca Alojza Češnovarja, direktorja družbe Iteo, valil njegov nekdanji prvi gradbinec, Alojz Radej s Krajnih Brd nad Blanco. Družba Iteo je šla v stečaj, Radej pa bo, če bo sodba prvostopenjskega sodišča obveljala, moral za tri leta in dva meseca v zapor. Kazen si je prislužil s svojim delom v družbi Iteo Raka, kjer je bil odgovorni vodja gradbišč, a naj bi precej denarja namesto v blagajni družbe pristalo v njegovem žepu, obsojen je bil tudi zaradi ponarejanja oz. uničenja listin. Ni pa bil obsojen zaradi 60 tisočakov, ki naj bi mu jih na zahtevo Radeja dal direktor Češnovar, češ da jih zahteva nadzornik ceste na Impoljci zaradi slabo opravljenega dela. Ta očitek je sodišče zavrglo, saj naj bi Češnovar vedel, da v resnici ne gre za nadzornika, ampak naj bi Radej denar pospravil v svoj žep. To pomeni, da direktor ni bil v zmoti, tudi pozneje ne, ko naj bi Radej od njega zahteval še 120 in potem še 15 tisočakov.

Kriv je

Alojz Radej je v dveh letih svoje premoženje povečal za 216.000 evrov. Polovico denarja je porabil za nakup premičnin in nepremičnin, na bančnem računu, s katerega v dveh letih ni dvignil niti ficka, je ostalo 100 tisočakov. Davčna uprava izvora denarja ni ugotovila.

Sodni postopek je delno razkril, od kod obtoženemu premoženje. Kot sposoben gradbinec je Radej s prihodom v družbo Iteo, kjer »prej še del niso znali zaračunati«, pridobil zaupanje direktorja, si utrdil položaj prvega gradbinca, ki je bil za vse posle sam, in začel izkoriščati položaj. A ni zahteval večje plače, temveč se je poslužil goljufij, menijo na tožilstvu, a ravno v tem delu ga je sodišče oprostilo. Potem ko je Radej od direktorja že dobil 60 tisočakov, direktor pa mu ni več nasedel, da bi mu jih dal še 120, kolikor naj bi jih – tako Radej – zahteval nadzorni, naj bi se drugače lotil stvari. Brez vednosti direktorja je z delavci Itea Raka ob gradnji cest asfaltiral še zasebna dvorišča, in to s popustom, denar od dvorišč pa pobasal v svoj žep. Tako naj bi se okoristil za najmanj 60.000 evrov in prav toliko mora po sklepu sodišča zdaj Iteu v stečaju tudi vrniti; seveda mora plačati še zamudne obresti.

Radej naj bi iz skladišča družbe na Drnovem nezakonito odpeljal tudi kamenje za 100-metrski oporni zid okrog svoje hiše, dokazano mu je tudi ponarejanje ali uničenje poslovnih listin. V Šentjerneju Iteo ni pravočasno posodobil ceste in zaradi tega je grozil odvzem evropskih sredstev, zato je Radej iz gradbenega dnevnika iztrgal delovne liste in ponaredil dokumentacijo. Strgane liste so našli ob hišni preiskavi, ki ni potekala brez zapletov, saj je bil Radej z otroki več ur zaprt v hiši in ni hotel odpreti, nato pa je hotel skriti avto, v katerem so bili dokazi za njegovo početje.

Kazen 38 mesecev

Sodišče mu je dosodilo tri leta in dva meseca zapora ter plačilo 5000 evrov stranske denarne kazni, ki jo mora poravnati v treh mesecih po pravnomočnosti sodbe. Sodišče pa ni sledilo predlogu tožilstva, naj Radeju za dve leti prepove opravljanje poklica, pri katerem bi izpolnjeval in potrjeval gradbene dnevnike. »Zakon predvideva, da se tak ukrep lahko izreče, ne pa, da se mora,« je svojo odločitev pojasnila sodnica Cvetka Ogorevc Sotelšek, ki je Radeju naložila tudi plačilo premoženjskopravnega zahtevka 60.000 evrov s pripadajočimi zamudnimi obrestmi. Družba Iteo je sicer priglasila enkrat višji znesek, a za izterjavo preostanka je sodišče oškodovano družbo napotilo na pravdo. Sodišče je začasno zavarovalo 100.000 evrov Radejevega premoženja, s katerim šest mesecev ne sme razpolagati, medtem ko je preostalo njegovo premoženje, ki je bilo v času postopka tudi zavarovano, sprostilo.

Pritožbe sledijo

Tožilstvo se bo na sodbo pritožilo, tako na oprostilni kot na obsodilni del, saj meni, da gre za pestro paleto različnih kaznivih dejanj v daljšem časovnem obdobju, za vztrajnost, naklepno dejanje in željo po zaslužku. Po mnenju tožilstva je Iteo Raka prav zaradi Radejevih dejanj končalo v stečaju. S tem se strinjajo tudi v družbi, njihov pooblaščenec pa dodaja, da gre za lahkokrvnost obtoženega in za zlorabo velikega števila ljudi; tako sodelavcev kot direktorja, ki ni imel ustreznega strokovnega znanja, po mnenju pooblaščenca pa je Radej izrabil tudi dobro ime partnerjev, nadzornika in stroko postavil na slab glas.

Vendar on še vedno vztraja, da je šlo za konstrukt in napad direktorja Češnovarja nanj, potem ko je izvedel, da delavcem ne plačuje obveznih prispevkov in dajatev. Prepričan je, da bo roka pravice dosegla tudi direktorja Češnovarja in računovodkinjo, saj naj bi nepravilnosti v družbi prijavil na specializirano tožilstvo.

Deli s prijatelji