Sezona objav rezultatov za tretje četrtletje gre proti koncu: ni mogoče trditi, da jih je precej razočaralo vlagatelje, vendar so bile med redkimi družbe, ki so zelo pozitivno presenetile. Tako smo opazili, da tudi zelo dobri rezultati posameznih družb niso pomagali pri gibanju tečaja delnice. Zdi se, da vlagatelje vse bolj skrbi, kaj bo prihodnje leto in naprej. Še posebno jih motijo dvomljive, previdnejše napovedi vodstev podjetij za naslednja četrtletja.

Tudi makro podatki, čeprav še ne pomenijo začetka recesije, kažejo na ohlajanje. Tako so v Nemčiji objavili, da je BDP s četrtletnega vidika od leta 2015 prvič upadel, in sicer za 0,2 odstotka. Najbolj so na padec vplivale težave nemške avtomobilske industrije, kjer so bile zaradi novih testov emisij motorjev motnje v proizvodnji, saj so morali umakniti precej modelov motorjev. Kljub temu nekateri ekonomisti napovedujejo, da se bo industrijska proizvodnja v Nemčiji v naslednjih četrtletjih popravila in je pričakovati, da se bo avtomobilska industrija prilagodila spremembam. Seveda lahko podatki o šibkejšem nemškem gospodarstvu vsaj malce skrbijo ECB, ki namerava prav zdaj končati triletni program odkupovanja obveznic.

Slabše makro podatke smo spremljali tudi z Daljnega vzhoda. Na Japonskem so objavili, da se je gospodarstvo v tretjem četrtletju glede na prejšnje četrtletje skrčilo za 0,3 odstotka, na letni ravni pa za 1,2 odstotka. Vzroke lahko iščemo v naravnih katastrofah, ki so prizadele domačo potrošnjo in izvoz. Po dveh četrtletjih rasti je to prvo krčenje japonskega BDP.

Po drugi strani iz Kitajske poročajo o krepitvi gospodarstva v oktobru, kjer so dosegli rast investicij v infrastrukturi in industrijski proizvodnji. Očitno je, da državne spodbude obrodijo sadove. Po drugi strani je povpraševanje potrošnikov še zmeraj šibko, kar kažejo podatki o prodaji na drobno.

V sezoni objav rezultatov smo spremljali tudi nekatere dobre rezultate, tako je presenetila ameriška veriga prodajaln Home Depot z večjo rastjo prihodkov in izboljšanjem marže. Z rezultati je pozitivno presenetil tudi Vodafone.

Pravi pretresi se trenutno dogajajo na trgu nafte, kjer so trgovci utrpeli sedemodstotni padec cene. Vzroke za padec lahko iščemo v napovedi Opeca o upadu globalnega povpraševanja po nafti v prihodnjem letu. Ameriška nafta WTI se je dotaknila ravni 55 dolarjev za sodček, evropska nafta brent pa ravni 65 dolarjev. Od začetka oktobra, ko so nekateri že predvidevali skok nafte čez 80 dolarjev za sodček, je nafta izgubila že skoraj 30 odstotkov vrednosti. V zadnjih 12 dneh smo tako zaznali najhujši zdrs cene po letu 1980.

Da se lahko tudi v deževnih dneh najde sonce za vsaj nekaj minut, dokazuje kotacija delnic NLB z vsaj začetno rastjo tečaja …