Referendum o zakonu o drugem tiru

Kdo bi moral plačati (ne)potreben eksperiment

G.G./STA
24. 9. 2017, 19.46
Posodobljeno: 24. 9. 2017, 20.06
Deli članek:

Kaj še pred uradnimi rezultati referenduma pravijo v taboru zagovornikov in kaj v štabu nasprotnikov zakona o drugem tiru.

STA
Kovačič si želi umiritve strasti in izvedbo referenduma v jesenskih mesecih.
Vsak referendum davkoplačevalce stane dobre tri milijone evrov.

Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič današnji referendum o zakonu o drugem tiru ocenjuje kot nepotreben eksperiment pobudnikov. "Mislim da volivci z nizko udeležbo sporočajo, da o tej temi ne želijo odločati na referendumu, ampak odgovornost prepuščajo vladi, da nadaljuje s projektom," je dejal.

Komu bi pobudnik referenduma naložil stroške?

Pobudnik referenduma in vodja civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo Vili Kovačič je takoj po zaprtju volišč dejal, da zakon o drugem tiru, če danes ne pade, čakata pobuda za oceno ustavnosti in računsko sodišče. "Stroške za ta referendum pa bomo s položnicami naslovili na vse poslance, ki so glasovali za zakon," je dejal.

"Projekt je neustaven, zato bomo prihodnji teden vložili pobudo za oceno ustavnosti zakona in zadevo predali računskemu sodišču," je napovedal za primer, če referendum o zavrnitvi zakona o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper ne bo uspešen.

STA
Peter Gašperšič. Plača: 5390 evrov

Gašperšič: Projekt bo voden "transparentno"

Na izjave Kovačiča, da gre za nelegitimen projekt, je Gašperšič odgovoril, da ne ve, zakaj bi bil nelegitimen. "Če je kaj nelegitimno, je bila ta njegova pobuda, da se tik pred začetkom skuša projekt spodnesti in se neodgovorno ogroža tudi nadaljnji razvoj gospodarstva in države," je dejal minister.

Povedal je, da imajo na vladi rokave zavihane že ves čas mandata, zdaj pa bodo intenzivno nadaljevali s pripravami na pripravljalna dela. Kot je pojasnil, bo treba projektno podjetje 2TDK usposobiti, da bo takoj po objavi zakona tudi sposobno za sklenitev koncesijske pogodbe, nato računajo, da bo možno skleniti pogodbo za začetek pripravljalnih del. Tudi državljanom, ki so glasovali proti zakonu, minister zagotavlja, da bodo na vladni strani poskrbeli, da bo projekt voden "transparentno in se ne bo dogajalo nič nečednega".

Zdaj je po Gašperšičevih besedah ključno dokončati in v celoti zapolniti finančno konstrukcijo, torej pridobiti evropska sredstva. Optimistični so glede razpisa, na katerega so se prijavili julija. Seveda nadaljujejo tudi pogovore z Madžarsko in še v letošnjem letu računajo, da bo predlog sporazuma med državama na vladi in potem v DZ.

Minister zagotavlja, da Madžarska v zameno ni dobila še ničesar in niti ne bo.