Xavier Rolet zapušča LSE v skrivnostnih okoliščinah

Profil: ali naj vlagatelji izvejo, kaj je vzrok za odhod sicer uspešnega šefa borze?

Objavljeno
10. november 2017 16.22
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Izvršni direktor družbe, ki je večinska lastnica londonske borze, prihodnje leto zapušča svoj položaj in zaradi podpisanega sporazuma o zaupnosti ne more povedati, zakaj se je tako odločil. Nekateri vlagatelji zahtevajo razveljavitev sporazuma o zaupnosti, da bi izvedeli, zakaj mora uspešen vodja družbe zapustiti svoj položaj.

Francoski poslovnež Xavier R. Rolet je svojo temeljno ekonomsko izobrazbo pridobil na poslovni šoli v Marseillu, nato je sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja končal še študij MBA na ameriški poslovni šoli Columbia. Prve delovne izkušnje je pridobival v investicijski banki Goldman Sachs v New Yorku in Londonu, nato je bil zaposlen v več uglednih finančnih družbah v ZDA in Veliki Britaniji ter leta 2009 postal član upravnega odbora finančne družbe London Stock Exchange Group (LSE), ki je večinska lastnica londonske borze.

Še istega leta je postal izvršni direktor LSE in svoje delo večinoma uspešno opravljal, LSE je pod njegovim vodstvom namreč prevzela več finančnih družb in utrdila položaj londonske borze kot tretje največje borze na svetu. Od maja 2009, ko je Rolet postal izvršni direktor LSE, do zdaj se je tržna vrednost skupine LSE povečala z 800 milijonov na skoraj 14 milijard funtov. V svoji karieri je bil svetovalec nekdanjega britanskega premiera Davida Camerona in za svoje delo prejel več nagrad, med drugim ga je britanska kraljica odlikovala z redom britanskega imperija za zasluge KBE.

Pred kratkim so iz skupine LSE sporočili, da bo Rolet prihodnje leto zapustil svoj položaj, vendar vsi vlagatelji s to odločitvijo niso bili zadovoljni. Opozorili so, da jih skrbi Roletov odhod in da naj družba razkrije vzroke za takšno odločitev, LSE pa je takrat povedala samo to, da je upoštevala vsa načela dobrega upravljanja, vendar več ne more povedati zaradi podpisanega sporazuma o zaupnosti.

Chris Hohn – ustanovitelj sklada The Children's Investment Fund, ki je četrti največji vlagatelj v skupini LSE, v kateri ima več kakor petodstotni delež – je prejšnji teden v pismu Donaldu Brydonu, predsedniku uprave LSE, zapisal, da so po njegovem mnenju Roleta prisilili k odstopu, in zagrozil, da bo predlagal glasovanje o tem, da bi Brydona odstranili iz družbe, če ta ne bo upoštevala njegovih pripomb. Hohn je Brydona pozval, naj razveljavi sporazum o zaupnosti, ki ga je podpisal Rolet in zaradi katerega ta ne sme javno povedati, zakaj zapušča družbo. Hohn je še zapisal, da so sporazumi o zaupnosti, zaradi katerih vlagatelji ne vedo, zakaj se je nekaj zgodilo, primer slabega upravljanja, in ne obratno. Vlagatelji bi morali po Hohnovem mnenju izvedeti resnico o tem, zakaj je Rolet zapustil svoj položaj, saj samo tako lahko sprejemajo ustrezne odločitve o svojih naložbah.