TOŽBA

Leljak na sodišče prišel, Zemljariča ni bilo

Objavljeno 28. avgust 2014 19.36 | Posodobljeno 28. avgust 2014 19.36 | Piše: STA, Mo. S.

Janez Zemljarič toži Romana Leljaka zaradi domnevne razžalitve.

Roman Leljak.

LJUBLJANA – Na okrožnem sodišču v Ljubljani je bil danes predobravnavni narok v tožbi, ki jo je zoper publicista Romana Leljaka vložil Janez Zemljarič, v njej pa mu očita razžalitev. Leljak krivde ne priznava, Zemljarič pa je svojo navzočnost na sodišču danes opravičil.

Zemljarič Leljaka toži, ker je na svoji spletni strani objavil zapis, da je Zemljarič v času, ko je vodil nekdanjo Službo državne varnosti (SDV), odobril akcijo, v kateri je SDV likvidiral dva hrvaška emigranta. Toži ga tudi zaradi navedb na novinarski konferenci januarja letos, ko naj bi Leljak dejal, da je Zemljarič odobril akcijo, v kateri je SDV leta 1975 v Celovcu likvidiral hrvaškega emigranta Nikico Martinovića.

Leljaku Zemljarič očita, da ga je s svojimi navedbami razžalil in posegel v njegov velik ugled, ki da ga ima v domači in tuji javnosti. Po njegovem prepričanju Leljak ni imel osnove, da bi na podlagi listin, ki jih je odkril Arhivu RS, sklepal, da je likvidacijo Martinovića naročil on. Zemljarič zato predlaga, da sodišče Leljaka obsodi, mu naloži objavo sodbe na spletni strani in predstavitev sodbe na novinarski konferenci.

Predlagajo zaslišanja

Na predobravnavnem naroku sta imeli obe strani možnost dodatno predlagati, katere dokaze naj na glavni obravnavi izvede sodišče. Leljak je predlagal pridobitev nekaterih dokumentov, ki kažejo na način delovanja SDV v času, ko ga je vodil Zemljarič. Predlaga zaslišanje publicista Igorja Omerze, Zemljariča ter nekaterih ljudi, ki naj bi sodelovali v akcijah proti takratni hrvaški emigraciji. Strinja se tudi z zaslišanjem nekdanjega sodelavca SDV Milana Dorića, katerega zaslišanje je sicer danes predlagal Zemljaričev zagovornik.

Poleg zaslišanja Dorića je Zemljaričeva obramba predlagala še zaslišanje nekaterih drugih prič in vpogled v nekatere dodatne Leljakove zapise. Predlaga tudi vpogled v sodbe, s katerimi je bil Leljak pred leti obsojen zaradi nekaterih kaznivih dejanj, čemur pa je Leljakova obramba nasprotovala, ker meni, da to nima nobene povezave z očitanim dejanjem. Leljakova zagovornica je tudi ocenila, da je Zemljaričev zagovornik izbral napačno kvalifikacijo kaznivega dejanja, saj da bi Leljaku lahko očitali kvečjemu žaljivo obdolžitev.

Obe strani sta se sicer strinjali, da za sojenje v zadevi ni potreben senat in da lahko o zadevi odloča sodnik posameznik. Datum glavne obravnave bo sodišče določilo naknadno.

Deli s prijatelji