POKOJNINE

Se upokojiti letos ali naslednje leto?

Žiga Kariž
7. 11. 2018, 06.50
Deli članek:

Na Zpizu so pojasnili, kaj vpliva na to, ali je ob izpolnjenih pogojih za pridobitev pravice do starostne pokojnine ugodnejša upokojitev v letošnjem ali prihodnjem letu.

STA
»Upokojitev v letu 2019 pomeni, da bodo za izračun pokojninske osnove upoštevane tudi osnove iz leta 2018,« pravijo na Zpiz.

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) opozarja, da se pri izračunu pokojninske osnove zaradi medsebojne primerljivosti osnove iz prejšnjih let preračunajo na vrednost koledarskega leta pred letom, za katero se določajo valorizacijski količniki. Pri določitvi valorizacijskih količnikov pa se upoštevajo gibanja povprečnih plač na zaposlenega v Sloveniji v posameznih letih.

Če se upokojite naslednje leto

Opozorili so, da bo po napovedi urada za makroekonomske analize in razvoj povprečna bruto plača v Sloveniji letos porasla za dobre tri odstotke (natančen odstotek bo znan 15. februarja 2019), kar pomeni, da bodo za enak odstotek višji tudi valorizacijski količniki, ki bodo v letu 2019 določeni za preračun osnov iz prejšnjih let pri zavarovancih, ki bodo pravico do pokojnine uveljavili v letu 2019. Uveljavitev pravice do pokojnine v letu 2019 pa hkrati pomeni, da bodo za izračun pokojninske osnove upoštevane tudi osnove iz letošnjega leta. Če so pri zavarovancu osnove iz leta 2018 znatno višje od prejšnjih let, lahko v 1/24 vplivajo na višino pokojninske osnove, so pojasnili in dodali, da se bo takrat odmerjena pokojnina v letu 2019 usklajevala tako kot ostale.

Če se upokojite letos

Če se zavarovanec odloči za uveljavitev pravice do pokojnine letos, po pojasnilih Zpiza za izračun pokojninske osnove ne bodo upoštevali povprečja osnov iz letošnjega leta, za preračun osnov iz prejšnjih let pa bodo upoštevali valorizacijske količnike, izračunane na podlagi povprečne plače v letu 2017. Starostna pokojnina bo ob odmeri usklajena za letošnji uskladitvi pokojnin – redno uskladitev za 2,2 odstotka in izredno uskladitev za 1,1 odstotka.

Višji odmerni odstotek

Zaokrožitev dopolnjene pokojninske dobe na dodatnih šest mesecev ali celo leto zavarovancem zviša odmerni odstotek. Tak učinek bo imel odlog upokojitve tudi pri zavarovankah, ne glede na upokojitev v letošnjem ali prihodnjem koledarskem letu, so pojasnili. Dodali pa so, da bo podaljšanje obveznega zavarovanja do leta 2020 pri zavarovankah pomenilo nižje odmerne odstotke, saj bo s 1. januarjem 2020 zanje nastopilo tretje prehodno obdobje nižanja odmernih odstotkov, v katerem bodo ti še vedno ugodnejši od dokončnih, ki bodo veljali po 1. januarju 2023.