Družabno poletje

Vas prebavne težave pestijo tudi na dopustu? Ste pomislili, da je kriv stres? Pomaga vam lahko tudi homeopatski pristop k zdravljenju.

Objavljeno
14. julij 2017 10.19
Maruša Hribar
Maruša Hribar

Smo sredi poletja in razmišljamo o potovanju v obmorske in druge prijetne kraje. Poleg doživetij v novem okolju so marsikomu zelo pri srcu tudi kulinarični užitki, pri katerih pa se pogosto zgodi, da ljudje s preobilnimi obroki preveč obremenijo svoje telo. To lahko privede do prebavnih težav, pri katerih si lahko pomagamo tudi s homeopatijo.

Pogosti vzrok tovrstnih težav je tudi hitro in stresno življenje, zaradi katerega se vse prevečkrat prenajedamo v poznih večernih urah. To lahko pri občutljivih ljudeh povzroči težave, kot so napenjanje, zgaga, gastritis, hemeroidi, zaprtje, driske.

Pogosto se zaradi prebavnih težav pritožujejo deloholiki, ki so v službi avtoritativni in impulzivni. Njihova identiteta je vezana na poslovni uspeh, ki ga doživljajo kot središčno točko življenja. Gre za izrazito hiperaktivne osebe, ki se ne ozirajo na bioritem življenja, ampak silijo telo čez meje. Prehranjujejo se tako, da pridejo na kosilo z zamudo, radi pojedo nekaj kraljevsko dobrega s pikantno omako, pa še dobro vino zraven, ob koncu pa še kavo in odhitijo na popoldanski sestanek.

Posledično jih pogosto muči bolečina v želodcu, ki se ji pridružita še napenjanje in utrujenost. Ti ljudje zelo veliko delajo in imajo veliko skrbi. Zelo dobro vedo, kako organizirati delo in voditi ekipo sodelavcev. Zelo radi bi se spočili, a ne vedo, kdaj. Ponoči se zbujajo in premišljujejo o delovnih obveznostih.

Zdravniki jim pogosto diagnosticirajo gastritis, ki ga je mogoče lajšati tudi z zdravilom, pripravljenim iz bljuvalnega oreščka. Imenuje se Nux vomica, zanj pa je značilno, da pospeši eliminacijo toksinov iz telesa in s tem uravnava prebavne težave.

Homeopatija je po svoji naravi holistična metoda zdravljenja in obravnava človeka tako na fizični kot tudi na duševni ravni. Omenjeno homeopatsko zdravilo tako poleg eliminacije toksinov uravnava tudi pacientov bioritem spanja in njegovo psihično počutje. Pogosto ga predpišejo osebam, ki zlorabljajo stimulanse (kavo, alkohol, tobak), so nagnjeni k metabolnim težavam (diabetes, povišani triglicerisi, holesterol, sečna kislina) in kažejo znake stresa. Izboljšanje se pojavi s počitkom, neprekinjenim spanjem.

Homeopatija pri obravnavi in določanju homeopatskih zdravil upošteva tudi modalitete, torej pogoje, ki opredeljujejo, kdaj se izboljša ali poslabša bolezenski znak. Homeopatijo predpišemo, ko se ambicije take osebe spremenijo v tekmovalnost, marljivost pa v preobremenjenost. Predvsem tekmovalnost je tista, ki vodi osebo, da dela čez meje svojih zmogljivosti. Primer so osebe, ki na delovnem mestu sprejemajo vedno nove in nove zadolžitve.

Homeopatija je glede na pristop k pacientu individualna in personalizirana metoda zdravljenja, ki upošteva človekovo konstitucijo in genetske predispozicije za določene bolezni. Obstaja cel arzenal homeopatskih zdravil za prebavne težave (Nux vomica, Lycopodium, Sulfur, Robinia ...), njihova uporaba pa je odvisna od točno opisanih težav in skrbno analiziranih problemov pacienta, ki jih določi homeopat, ki predpiše zdravilo. Homeopatsko zdravljenje je priporočljivo, da se ohrani ravnovesje v izogib popolnega kolapsa na fizični in psihični ravni.

Ljubitelji homeopatije vzamemo s seboj na potovanje tudi kovček homeopatskih zdravil za prvo pomoč. Zelo uporabno in že večkrat preizkušeno homeopatsko zdravilo Arsenicum album je znano pri zastrupitvah s hrano ali pijačo ter uspešno zdravi drisko in bruhanje.

Pogosto si pod pojmom sodobne medicine predstavljamo odkritje novega zdravila, izboljšavo kirurških posegov z laserjem in podobno. Treba se je usmeriti tudi na področje zdravja, ki ga ne obvladujejo visokotehnološki posegi. Današnja medicina daje premalo poudarka postopkom, ki ne potrebujejo tehnologije in so cenovno dostopni. Prehrana je ključ do zdravja, zato so med najbolj zdravimi živili lokalno pridelana ekološka sveža zelenjava in sadje, sveži, čim manj obdelani mlečni izdelki ter polnovredne žitarice. Poleg zdrave prehrane pa so pomembni tudi fizična aktivnost, tehnike sproščanja ter izboljšanje komunikacije in odnosov.

Poletni čas je idealen čas za druženje, saj so ljudje, ki se družijo, manj bolni. Ljudje smo družabna bitja, zato naj bi več časa preživeli z družino, prijatelji in ljudmi, ki jih imamo radi. Osebno druženje ima večjo vrednost kot računalniška povezanost po spletu. Fizična povezanost v osebnem srečanju omogoča prenos energije, ki se ne da meriti, se pa čuti.

***

Dr. Maruša Hribar je raziskovanje molekularne biologije na ljubljanski fakulteti za farmacijo nadaljevala z doktorskim študijem v Ženevi. Tam je raziskovala možnosti uporabe zarodnih celic pri zdravljenju nevrodegenerativnih bolezni in tudi po doktoratu nadaljevala z nadgradnjo znanj o nevrofiziologiji, farmaciji in homeopatiji. Je članica izvršilnega odbora Evropskega združenja za integrativno medicino.

***

Zdravstveni blogi na Delo.si

Vsako sredo točno opoldne si na spletni strani Dela podajajo pero in izmenjujejo dobronamerne pa tudi kritične misli strokovnjaki z različnih področij:

Sabina Senčar, ginekologinja

prim. mag. Matjaž Turel, pulmolog

Gabrijel Fišer, kirurg

izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, družinska zdravnica

prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog

dr. Maruša Hribar, homeopatinja

***

Po dosjeju zdravstvenih blogov brskajte TUKAJ.