URNA POSTAVKA

OZS se ne strinja z minimalno postavko za študentsko delo

Objavljeno 27. november 2014 19.17 | Posodobljeno 27. november 2014 19.18 | Piše: STA, Ma. F.

Navajajo, da se bo skupna obremenitev delodajalca pri študentskem delu povečala za dobrih osem odstotnih točk.

Najvišjo oceno dobijo šole, v katerih so učenci uživali v branju knjig, razvijanju ročnih spretnosti, naravoslovnih aktivnostih ali delovanju v skupnosti in to navdušenje prenesli v svoja nova okolja.

LJUBLJANA – V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) ocenjujejo, da bodo zakonske spremembe študentskega dela povzročile manjše zanimanje delodajalcev za študentsko delovno silo, ker bodo morali delodajalci za delo študenta plačevati višje prispevke. Navajajo, da se bo skupna obremenitev delodajalca pri študentskem delu povečala za dobrih osem odstotnih točk.

Vlada je danes po podpisanem dogovoru med predsednikom vlade Mirom Cerarjem, ministrico za delo Anjo Kopač Mrak in predsednikom Študentske organizacije Slovenije Žigo Schmidtom sprejela predlog zakonske spremembe na področju študentskega dela, s katerim uveljavlja plačevanje prispevkov tudi pri študentskem delu.

Med drugim se bo od študentskega dela za pokojninsko in invalidsko zavarovanje plačevalo prispevek delodajalca po stopnji 8,85 odstotka, prispevek delojemalca pa po stopnji 15,5 odstotka.

»Urna postavka dijaka občutno previsoka«

Iz OZS so sporočili, da bo moral delodajalec po novem za delo študenta plačevati še prispevek za poškodbe pri delu in poklicno bolezen v višini 0,53 odstotka in prispevek za zdravstvo v višini 6,36 odstotka. »Koncesijske dajatve se bodo delno zmanjšale, a ukinil se bo mesečni prispevek Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije v višini 4,58 evra na napotnico,« so zapisali.

Po njihovem izračunu se bo skupna obremenitev delodajalca s tem povečala s sedanjih 25 odstotkov na 33, zaradi česar pričakujejo zmanjšano zanimanje delodajalcev za študentsko delo.

Tudi minimalna urna postavka za študentsko delo v višini 4,5 evra bruto, ki jo prinašajo zakonske spremembe, je po mnenju OZS postavljena previsoko. Pojasnili so, da je sedanja povprečna urna postavka za Slovenijo znašala 4,3 evra.

Znesek je po njihovem mnenju previsok predvsem za dijake, ki med poletnimi počitnicami opravljajo enostavna dela, ker za bolj strokovna dela še nimajo znanj in izkušenj. »V primerjavi z delom upokojenca, ki ima za seboj delovne izkušnje in veliko strokovnega znanja, je urna postavka dijaka, ki dela tako rekoč še ni začel, občutno previsoka,« so opozorili in zapisali še, da OZS v usklajevanjih in na pogajanjih o spremembah ni sodeloval.

Deli s prijatelji