Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Magazin

Primož Roglič je prvi Slovenec z etapno zmago na Tour de France!

Deli na:

Primož Roglič je na kolesarski dirki po Franciji zmagal v 17. etapi in osvojil prvo slovensko etapno zmago na Tour de Franceu.

Prvo mesto je osvojil v 183 kilometrov dolgi prvi alpski etapi letošnje dirke med krajema La Mure in Serre Chevalier. Zasavec je odločilni napad sprožil dobrih 34 kilometrov pred ciljem na vzponu na prelaz Galibier.

Roglič je bil večino dneva v begu. Že na predzadnjem vzponu na Telegraphe je tik pod vrhom napadel in preveril pripravljenost soubežnikov. Na vzponu najvišje kategorije, na prelaz Galibier, pa je začel napadati zares. Prvi poskusi nekdanjega smučarskega skakalca niso obrodili sadov, dobrih 34 kilometrov pred ciljno črto v Serre Chevalierju pa se je odpeljal naprej in se ni več oziral nazaj. Prednost je večal iz metra v meter, čez najvišjo točko letošnjega Toura, 2642 metrov visoki Galibier je prišel prvi in s prednostjo več kot minute. Do velikega uspeha ga je ločil le še dolg spust, kjer pa večjih težav ni imel.

Na bolj položnih delih trase je še pritiskal na pedala in zasledovalce držal na razliki minute in pol, na zaključnih ravninskih kilometrih pa je izkoristil svojo moč iz vožnje na čas.

Roglič je v 15. etapi končal na četrtem mestu, takrat je izenačil najboljši slovenski etapni dosežek na Touru, četrto mesto Andreja Hauptmana iz leta 2002.

Rumeno majico vodilnega je zadržal Britanec Christopher Froome, ki je prišel skozi cilj na tretjem mestu, 1:13 minute za Rogličem. Drugo mesto je osvojil Kolumbijec Rigoberto Uran.