ODNESLA DESETKILOGRAMSKO DARILO

FOTO: Melanijine rodne kraje obiskala ameriška odposlanca

Objavljeno 26. julij 2017 14.31 | Posodobljeno 26. julij 2017 14.39 | Piše: Jaroslav Jankovič

Za raško čebulo se zanima podjetje, ki Donaldu Trumpu ureja zelenjavni vrt.

Alojz Kerin, predsednik Turističnega društva Lovrenc Raka. Foto: Jaroslav Jankovič

RAKA – Raška čebula oziroma č'bula, kot ji pravijo domačini, je nekdaj slovela daleč naokoli, nato pa skoraj izginila z vrtov in njiv. A prebivalci Rake, prastare vasi na Dolenjskem, okoli 10 kilometrov od Krškega, v kateri danes živi 346 duš, so jo spet vrnili v življenje. Račani so bili od nekdaj delavni, med najbolj pridne kmete v vasi pa še danes ponosno štejejo Antona Ulčnika, glej ga, zlomka, deda prve dame ZDA Melanie Trump. »Vsi smo hodili k njemu po čebulo, našo raško č'bulo,« nam je povedala gostilničarka Anica Tratnik. Predsednik Turističnega društva Lovrenc Raka Alojz Kerin je pojasnil, da je bil Anton eden največjih pridelovalcev raške čebule: »Pridelal je je tudi 40 ton na leto!« Kar je bilo pred pol stoletja izjemna količina. Potem ko so v trgovinah začeli ponujati industrijsko čebulo, je raška izgubila svoj pomen. A Račani so pred desetimi leti v okviru turističnega društva zagnali projekt obujanja raške čebule kot edinstvene kulturne dediščine. »Danes jo seje osem kmetov, pridelajo je od 7 do 10 ton na leto. Zdaj smo v fazi zaščite semena.«

Podobna ptujskemu luku

10 dag semena so podarili predstavnikoma podjetja.

Raška čebula, podobna ptujskemu luku, postaja vse bolj popularna, zaradi arome in topnosti iskana pri gospodinjah in profesionalnih kuharjih.

A kdo bi si mislil, da bodo po njenem semenu povpraševali najvidnejši svetovni trgovci s semeni.
Kerin je bil presenečen, ko sta se pred dnevi na Raki najavila Anglež Simon Crawford in Nizozemec Hank van der Welde, predstavnika ameriške družbe Burpee Seeds, vodilnega ameriškega semenarskega podjetja za domače vrtove v ZDA, ki po svetu išče posebnosti in se med drugim ukvarja z butično mikroprodajo semen, in želela videti raško čebulo. Račani so ju lepo sprejeli, povabili na kosilo v znamenito staro gostilno Pri Tratniku ter jima pokazali nasade raške čebule. Nista se mogla načuditi, kako močno steblo in bujne cvetove ima. V resnici je postala svetovna posebnost, saj je doma v Melanijinem krstnem kraju. Prva dama je bila namreč leta 1970 krščena prav v cerkvi sv. Lovrenca na Raki, kjer je bila doma njena mati Amalija Ulčnik.

Po besedah Kerina so se v društvu odločili, da obiskovalcema podarijo 10 dekagramov semena raške čebule: »Najprej ga bodo testirali na Nizozemskem, preskusili zlasti kaljivost in obstojnost.« Seme bodo potlej ponesli v ZDA ter ga ponudili za vrt Bele hiše. Mimogrede, podjetje Burpee je leta 2016 zelenjavni vrt v Beli hiši uredilo za 2,5 milijona dolarjev. Kerin pove, da naj bi bil cilj butična mikroprodaja semena raške čebule, s katero je družina prve dame Melanie zgodovinsko povezana.

Aromatična čebula prve dame

Navadni smrtniki verjetno težko razumemo, zakaj bi se neki Nizozemec in neki Anglež pripeljala v Slovenijo zaradi raške čebule, sicer simpatične lokalne posebnosti, na katero smo lahko čisto upravičeno ponosni. Toda svet se včasih čudno vrti, in tako so Račani s čebulo pristali v svetovnih medijih. Med drugim je članek o raški čebuli v povezavi z Melanio objavil Washington Post. Račani si prizadevajo razviti seme in proizvodnjo, nadaljuje Kerin: »V načrtu imamo ustanovitev zadruge in v sklopu blagovne znamke Najboljše z Rake poleg tradicionalne lončenine, pletenih izdelkov ter cvička, češenj, jagod ter preostalega sadja promovirati in prodajati našo čebulo.«

Raška čebula, zelenjava Melanijine mladosti, ki raste v rojstni vasi njene mame Amalije in kjer stoji cerkev sv. Lovrenca, v kateri je bila krščena, največji pridelovalec raške čebule pa prav njen ded Anton, le kdo si lahko predstavlja boljšo promocijo nekega pridelka. Račani imajo zdaj priložnost, take ne bodo imeli nikoli več. Promocija jim je bila položena v dlani. Ko smo se Pri Tratniku pomenkovali s Kerinom, smo dobili občutek, da se tega prav dobro zavedajo. In je tudi res, da so v ZDA hitro ugotovili, kakšno bogastvo imamo v Sloveniji, ki ga v Ljubljani sicer nihče ne prepozna. 



Dobro prezimuje

Raška čebula je rdeča čebula zgodnje sorte z izjemno močnim steblom in bujnim cvetom, aromatična, blagopekočega okusa, zelo dobro topna, ki dobro prezimuje in ima zaradi specifične, težke raške zemlje močne korenine.

 

Deli s prijatelji