Evrovizija in politika: Ukrajina prepovedala nastop ruski predstavnici

Kot razlog navajajo nastop Julije Samojlove na poletnem koncertu leta 2015 na območju Krima, ki ga je Ukrajini zasegla Rusija.

Objavljeno
22. marec 2017 17.53
V. U., STA
V. U., STA
Ukrajina je prepovedala nastop ruske predstavnice Julije Samojlove na tekmovanju za pesem Evrovizije, ki ga bo gostila maja v Kijevu, je sporočilo Ukrajinske varnostne službe povzela francoska tiskovna agencija AFP. Razlog je pevkin nastop na poletnem koncertu leta 2015 na območju Krima, ki ga je Ukrajini zasegla Rusija.

Samojlovi je Ukrajinska varnostna služba za tri leta prepovedala vstop v državo. Kot je pojasnila predstavnica varnostne službe Olena Gitljanska, so odločitev sprejeli zdaj, kot razlog pa je navedla kršitev ukrajinske zakonodaje.

Sedemindvajsetletna pevka, ki je od otroštva na invalidskem vozičku, je med drugim leta 2014 nastopila na zimskih paraolimpijskih igrah v Sočiju, junija 2015 pa na gala koncertu na Krimu, katerega cilj je bil popularizirati šport.

Ukrajinci izbor Samojlove razumeli kot provokacijo

Letošnje sodelovanje Rusije v Kijevu je prežeto s političnimi napetostmi glede na to, da nekdanji sovjetski sosedi nista v dobrih odnosih, odkar si je Moskva marca leta 2014 priključila Krim.

Ukrajina razume izbiro Samojlove za rusko predstavnico kot provokacijo, Rusija pa vztraja pri trditvi, da nasprotuje t. i. politizaciji tekmovanja, še piše AFP.

Ruska izbranka z balado Flame is Burning je že nekaj časa sprožala polemike zaradi omenjenega nastopa. Rusija je z odločitvijo o tem, koga bo poslala v ukrajinsko prestolnico, odlašala do zadnjega, s tem pa sprožala medijska ugibanja o tem, da bi se iz tekmovanja lahko tudi umaknila iz bojazni po protestih, je pisala AFP.

Pevka doslej ni verjela, da bi lahko bil nastop izpred dveh let težava, njeno sodelovanje pa je v Ukrajini sprožilo nekaj ostrih kritik. Aktivist in novinar, krimski Tatar Ajder Muždabaev, je na Facebooku zapisal, da jo Rusija uporablja kot »človeško bombo« in »propagandno orodje«. Politični analitik Taras Berezovec pa je presodil, da bi prepoved nastopa bila »edina pravilna in zakonita odločitev«.