Petrol povečal dobiček

Energetska družba je tudi na račun cene nafte ustvarila skoraj četrtino višje prodjane prihodke.

Objavljeno
17. november 2017 10.19
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Skupina Petrol, ki je pred lastniškimi spremembami, saj je na trgu okoli 16-odstotkov družbe, se lahko pohvali z rastjo rezultatov. Na račun višjih cen nafte je ustvarila za slabo čertino več kot prihodkov kot v enakem obdobju lani, to je 3,3 milijarde evrov, čisti dobiček pa je dosegel 60 milijonov evrov, kar je pet odstotkov več.

Prilagojeni kosmati poslovni izid je znašal 312 milijonov, kar je 10 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, EBITDA pa je znašal 122,5 milijonov evrov in je bil 11 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 2016. Skupina Petrol je 63 EBITDA realizirala s prodajo naftnih derivatov, petino s prodajo trgovskega blaga, 9 odstotkov z energetskimi in okoljskimi sistemi. Družba nadaljuje razdolževanje, saj se je neto dolg na EBITDA znižal na 2,3.

Ljubljanska energetska družba je v prvih devetih mesecih leta 2017 prodala 2,5 milijonov ton proizvodov iz nafte, kar je 8 odstotkov več kot v prvih devetih mesecih leta 2016. Prodali so še 838 tisoč megavatnih ur zemeljskega plina – podobno kot lani, prodaja utekočinjenega naftnega plina pa se je za osem odstotkov povečala na 113,4 tisoč ton. S prodajo trgovskega blaga je skupina Petrol v prvih devetih mesecih leta 2017 realizirala 398,8 milijonov evrov prihodkov, kar je 6 več kot v enakem obdobju leta 2016.

»Poslovanje skupine Petrol je bilo v prvih devetih mesecih odlično predvsem na ravni EBITDA, nekoliko je razočarala le rast dobička. Tu so imeli očitno nekaj težav z izgubo pri izpeljanih finančnih instrumentih, kar jim znižuje poslovni izid pred davki. Pričakujem da bosta izkaz uspeha, predvsem pa bilanca stanja, še boljša naslednje leto, ko bodo vidni učinki konsolidacije Geoplina,« ocenjuje Grega Meden iz KD Skladov.

Kot je znano, je trenutno na prodaj okoli 16 odstotkov Petrola in po neuradnih informacijah bi lahko do pet odstotkov delnic kupila tudi Evropska banka za obnovo in razvoj. Ta na vprašanja o tem ne odgovarja.