OBSOJEN

Pripornik bo moral vrniti 2,25 milijona

Objavljeno 16. april 2014 23.15 | Posodobljeno 15. december 2014 15.56 | Piše: Iztok Umer

Stečajni upravitelj bo moral vrniti nezakonito pridobljenih 2,25 milijona evrov.

Brane Gorše. Foto: Iztok Umer

KOPER – Nekdaj ugledni ljubljanski odvetnik in stečajni upravitelj, 53-letni Brane Gorše, je v enem letu moral požreti že drugo grenko pilulo. Potem ko so ga lani na ljubljanskem okrožnem sodišču za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja pri vodenju stečajnega postopka HKS Sicura obsodili na štiri leta zapora, so mu včeraj na koprskem okrožnem sodišču za kazniva dejanja zlorabe uradnega položaja, poslovne goljufije in pranja denarja (vse je bilo povezano z njegovim vodenjem stečajnega postopka vodnogospodarskega podjetja Hidro iz Kopra) prisodili enotno kazen desetih let zapora, plačilo 1490 dnevnih zaslužkov v protivrednosti skoraj 50.000 evrov in vrnitev 2,25 milijona evrov nezakonito pridobljene premoženjske koristi. Tako ljubljanska kot tudi koprska sodba še nista pravnomočni. Poleg tega je včeraj sodišče Goršetu podaljšalo pripor, v katerem je že 14 mesecev.

Rudolfu Trčku leto in pol

Poleg njega sta na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča zaradi kaznivih dejanj pomoči pri kaznivih dejanjih zlorabe uradnega položaja in pranja denarja sedla še njegova enako stara žena Barbara in 47-letni vrhniški podjetnik Vlado Petek, zaradi pomoči pri pranju denarja pa še 36-letni Ljubljančan Rudolf Trček. Pri prvih dveh sodišče ni ugotovilo naklepa za pomoč pri kaznivem dejanju zlorabe uradnega položaja, za pomoč pri pranju denarja pa je vsakemu prisodilo leto zapora, na poldrugo leto zapora so za pomoč pri pranju denarja obsodili Trčka.

15. 12. 2014 Vlado Petek oproščen vseh obtožb

»Sam sem od začetka postopka nenehno ponavljal, da sem v predmetni zadevi nedolžen in da pravzaprav sploh nisem vedel za kaj gre v celotni zadevi. Tekom celotnega postopka je bila osebno prizadeta moja družina, trpel je tudi moj ugled in čustva, predvsem pa je trpel moj poslovni ugled, ki ga imam na področju nepremičninskega posredovanja. Menim, da sem eden najbolj cenjenih strokovnjakov na področju nepremičninskega posredovanja, s poslom se ukvarjam že 20 let, saj sem v vseh teh letih, neštetokrat za različne medije, komentiral stanje nepremičninskega trga v Sloveniji.

Dne 09.12.2014 je celotna zadeva dobila epilog na Višjem sodišču v Kopru. Pri višjem sodišču v Kopru sem uspel s pritožbo na moj obsodilni del (eno leto zapora zaradi pranja denarja). Višje sodišče v Kopru je spremenilo sodbo prvostopenjskega sodišča v Kopru in me spoznalo za nedolžnega, ter me tako oprostilo vseh obtožb in tudi naložili vračilo vseh stroškov, ki sem jih imel s sojenjem ter tako po nepotrebnem obremenilo proračun RS. Vsled navedenega razmišljam tudi o odškodninski tožbi proti državi, saj se mi je zgodila nepopravljiva osebna in poslovna škoda.«

SVET RE d.o.o.
Vlado Petek

Z izjemo dejanj, oproščenih Barbari Gorše in Petku, je sodišče skorajda v celoti sledilo obtožnici in zaključnim besedam, ki jih je prejšnji četrtek imela višja državna tožilka Barbara Rožman Milič. Poslovno goljufijo naj bi Gorše storil kot stečajni upravitelj s prodajo Hidra v stečaju banjaluškemu podjetju RB Nekretnine. Poleg pravne osebe v stečaju je prodal tudi nepremičnine, ki so bile javno dobro, za kar so Bosanci plačali 4,16 milijona evrov oziroma 2,48 milijona evrov več, kot je bila vrednost samega Hidra. Pri tem je obtoženi zavedel kupca, saj se je zavedal, da nepremičnin novi lastnik ne bo mogel vpisati v zemljiško knjigo, nič pa ni storil, da bi nepremičnine oziroma javno dobro, ki jih je upravljal Hidro, registriral kot lastnino podjetja v stečaju. Sporna je bila tudi Goršetova prodaja terjatve Hidra do Toncityja družbi Marketing Galeb.


Gorše se je s soobtoženima Stajko Skrbinšek in Polono Kuhar (obe sta krivdo priznali že na predobravnavnem naroku konec lanskega leta in si prislužili dve leti zapora, ki ga bosta oddelali z družbenokoristnim delom in plačilom denarne kazni) dogovoril, da bodo od stečajnih upnikov odkupovali terjatve. Denar za odkup terjatev je v višini 305.000 evrov zagotovil prav Gorše. To vsoto je posodil ženinemu podjetju Gagat, nato pa je denar potoval prek družb Ofis, Svet najem in Kuhar-Bergant. Kuharjeva je odkupila terjatve približno 20 upnikov, ki so jim ponujali le nekaj odstotkov od vrednosti terjatve. Denar iz stečajne mase je nato pristal na računih avstrijskih družb BS Faktor, Lafino Trade in na računu Goršetovega podjetja Finesta. Sodišče je prepričano, da je Gorše izkoristil zaupanje, ki ga je imel kot stečajni upravitelj, ki je tudi zavajal stečajne upnike o vrednosti premoženja Hidra v stečaju, tako da so svoje terjatve prodajali po smešno nizkih cenah.

Poleg tega bi se kot kupec terjatev moral Gorše izločiti kot stečajni upravitelj.

Po mnenju sodišča zato tudi ni bil upravičen do nagrade v višini 119.000 evrov za delo, ki ga je opravil kot stečajni upravitelj, ki sta mu jo priznala stečajni senat in stečajna sodnica. Sodišče je sledilo tudi predlogu državne tožilke, da se kot zavarovanje 2,25 milijona, ki si ga je Gorše nezakonito pridobil, odvzame tudi premoženje, ki ga je prepisal na očeta in tasta, in izdalo začasno zavarovanje premoženja v Savudriji, zaseglo mu je tri osebne avtomobile in štiri starodobnike.

Deli s prijatelji