SP v judu: Tina Trstenjak najboljša na svetu

V finalu je prvič doslej odpravila tudi neugodno Francozinjo Clarisse Agbegnenou in oplemenitila bron z lanskega SP.

27. avgust 2015 09.41
Posodobljeno
JUDO-WORLD-2015
J. P., Delo.si

Astana - Slovenska judoistka Tina Trstenjak je pozabila na vse neprijetnosti, ki so se v zadnjih tednih nakopičile okrog njene nesojene zaposlitve v vojski, in se v Astani okitila z naslovom svetovne prvakinje v kategoriji do 63 kilogramov. S tem je oplemenitila bron z lanskega svetovnega prvenstva v Čeljabinsku in dokazala, da ni zaman na vrhu svetovne jakostne lestvice v svoji kategoriji. V finalu je odpravila tudi neugodno Francozinjo Clarisse Agbegnenou, od katere ni bila pred tem v treh medsebojnih obračunih še nikdar boljša. S tem je slovenskemu judu zagotovila sploh prvo odličje najžlahtnejšega leska na svetovnih prvenstvih, pred tem je bila najuspešnejša Lucija Polavder s srebrom leta 2007 v Riu.

V Astani je bila Tina v prvem kolu prosta, v drugem pa - enako kot že v obeh prejšnjih medsebojnih obračunih - odpravila 24-letno Rusinjo Pari Surakatovo. V tretjem kolu ji je nasproti stala 25-letna v Kamerunu rojena Italijanka Edwige Gwend, že pred petimi leti srebrna z evropskega prvenstva na Dunaju. V Astani je vpisala že dve zmagi, uvodoma je odpravila Mehičanko Jazmin Toral, nato pa še Švedinjo Anno Bernholm. S Trstenjakovo se je nazadnje pomerila v finalu Tokia decembra lani in potegnila kratko, nazadnje pa jo je ugnala pred štirimi leti v finalu svetovnega pokala v Almatyju. Tudi tokrat ni bilo dvoma o zmagovalki, Slovenka, ki je v ponedeljek dopolnila 25 let, je bila z ipponom boljša po treh minutah in 19 sekundah.

Nato je članico Sankakuja čakal dvoboj z izkušeno 29-letno Mongolko Munkhzayo Tsedevsuren, peto z olimpijskih iger v Londonu. Letos je postala azijska prvakinja in osvojila zlato odličje na preizkušnji v Tjumenu, v 31 dvobojih pa le osemkrat izgubila. Enega od letošnjih porazov ji je marca v finalu Tbilisija zadala tudi Trstenjakova, ki je Mongolka do danes v dveh poskusih še ni spravila na kolena. In tudi v tretjem je ni - Tina jo je predčasno spravila na hrbet in že napredovala v polfinale, v katerem jo je pričakala 25-letna Nizozemka Juul Franssen, nekdanja evropska prvakinja v mlajših selekcijah (U17, U20, U23).

Nazadnje je Celjanka vrstnico odpravila v četrtfinalu letošnjih evropskih iger v Bakuju, kar je bil tudi edini dosedanji medsebojni obračun v članski konkurenci do danes, ko je bila Trstenjakova ponovno uspešnejša. Dvoboj je bil celo njen najkrajši danes, že po dobri minuti je namreč z ipponom strla odpr tekmice in se prebila v finale, kjer se je udarila s Clarisse Agbegnenou. Komaj 22-letna Francozinja se je lani v Čeljabinsku že ovenčala z naslovom svetovne prvakinje, danes pa je v polfinalu porabila kar precej moči in časa za Izraelko Yarden Gerbi. V zadnjih treh letih je v 76 dvobojih zgolj trikrat pokleknila, Tina pa je ni doslej v treh poskusih še nikdar premagala.

A slovenska predstavnica se je požvižgala na tradicijo in opravila vse, kot je bilo treba. V finalu je bila v štiriminutnem boju prepričljivejša, s čimer je zaprla usta vsem, ki so ji v zadnjih mesecih želeli zamajati tla pod nogami. Tina Trstenjak, varovanka trenerja Marjana Fabjana, je že lani na svetovnem prvenstvu v Čeljabinsku osvojila bronasto odličje, na evropskem prvenstvu v Montpellierju pa je bila srebrna, podobno kot letos na evropskih igrah v Bakuju.

»Vesela sem tega rezultata, zahvala gre seveda mojemu trenerju Marjanu Fabjanu in vsem v klubu. Že jutri začnem trenirati za nova tekmovanja, a sem zelo vesela točk, ki mi jih je ta zmaga prinesla. Ne želim biti nova Urška Žolnir, ta je ena in edina, jaz sem Tina Trstenjak,« je strnila vtise nova svetovna prvakinja in nekaj besed namenila tudi finalnemu dvoboju: »Francozinjo poznam, je zelo zahtevna tekmica, a sva s trenerjem skovala zelo dobro taktiko, ki se je obrestovala.«

Maloštevilčna slovenska odprava na judoističnem svetovnem prvenstvu v Astani ima v ognju le še eno železo, a izjemno vroče. Jutri se bo namreč na tatami vrgla še Ana Velenšek v kategoriji do 78 kilogramov (uvodoma je prosta, nato pa jo čaka 28-letna Rusinja Anastazija Dmitrijeva).