Kaj je dopustno in kaj ne

Papež Frančišek o evtanaziji in opustitvi zdravljenja

T.L.
16. 11. 2017, 16.16
Posodobljeno: 16. 11. 2017, 16.18
Deli članek:

Na določeni točki življenja moramo ljudje upoštevati "meje naše umrljivosti" , je prepričan papež.

Reuters
Papež Frančišek

Čeprav je evtanazija "vedno napačna odločitev", je prekinitev zdravljenja pri umirajočih v nekaterih primerih "dopustna", je dejal papež Frančišek.

Vatikan gosti konferenco Svetovnega zdravstvenega združenja, ki je posvečena prav tej temi, in papež je ob tem pojasnil, da dogma o svetosti človeškega življenja ne upravičuje "preveč prizadevnega" zdravljenja na smrt bolnih ljudi.

"Nesprejetje ali opustitev neproporcionalnih ukrepov pomeni, da se izognemo preveč prizadevnemu zdravljenju - to pa je z etičnega stališča nekaj povsem drugega kot evtanazija, ki je vedno napačna."

"Ne obstaja obveznost uporabe vseh mogočih zdravil pri umirajočih, sta pa prekinitev ali opustitev zdravljenja lahko moralno dopustna," je zbranim pojasnil papež. S tem namreč po njegovem prepričanju na odgovoren način priznamo "meje naše umrljivosti, ko postane jasno, da je nasprotovanje takšni rešitvi nekoristno". Je pa ob sprejemanju tovrstnih odločitev potrebno pozorno razlikovati med moralnimi cilji, okoliščinami in namerami tistih, ki te odločitve sprejemajo. 

"V demokratičnih družbah je treba ta občutljiva vprašanja obravnavati mirno, resno in premišljeno ter na primeren način, in se ob tem, kolikor je to le mogoče, dogovoriti o rešitvah tudi s pravnega stališča," je še dejal Frančišek.