Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
22. 3. 2018,
19.48

Osveženo pred

6 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Orange 7,35

6

Natisni članek

Islamska država Sirija digizgodbe

Četrtek, 22. 3. 2018, 19.48

6 let

Ni ga bilo strah umreti: nora življenjska odločitev ameriškega mladeniča

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Orange 7,35

6

24-letni Američan John Duttenhofer je svojo mladost preživel ob računalniških igrah, natančneje ob vojaški seriji Call of Duty. Pred enim letom se je odločil, da mu je igranje Call of Duty dalo dovolj taktičnega znanja za preživetje na vojnem območju, in odpravil se je na Bližnji vzhod, da bi se boril proti Islamski državi. Ko je lani jeseni padla zadnja utrdba skrajnežev v Siriji, se je živ in zdrav vrnil domov. 

John Duttenhofer je v najnevarnejšem delu sveta, kjer ujetim Američanom ekstremisti režejo glave, prostovoljno preživel šest mesecev. Je po vašem mnenju zelo pogumen, neverjetno nor ali samo precej nepremišljen? | Foto: Instagram/John Duttenhofer John Duttenhofer je v najnevarnejšem delu sveta, kjer ujetim Američanom ekstremisti režejo glave, prostovoljno preživel šest mesecev. Je po vašem mnenju zelo pogumen, neverjetno nor ali samo precej nepremišljen? Foto: Instagram/John Duttenhofer

John Duttenhofer je svojega nadrejenega v klicnem centru za tehnično podporo uporabnikom aprila lani obvestil, da ga ne bo več v službo. Prodal je avtomobil, šel po nakupih v trgovino z vojaško opremo in nato, čeprav so ga družinski člani prosili, naj tega ne stori, sedel na letalo ter odletel v iraški del Kurdistana.

Tam se je pridružil kurdski milici YPG, ki deluje pod okriljem koalicije SDF, to je zavezništvo arabskih in kurdskih sil v boju proti ekstremistični Islamski državi. SDF, ki ima tudi podporo Združenih držav Amerike, se je takrat pripravljala na osvoboditev mesta Raka v Siriji, ki ga je Islamska država za svojo prestolnico oklicala že leta 2014.

Mesto Raka, ki je zaradi dolgotrajnih bojev skoraj povsem uničeno, je zavezništvo SDF osvobodilo 17. oktobra lani.  | Foto: Reuters Mesto Raka, ki je zaradi dolgotrajnih bojev skoraj povsem uničeno, je zavezništvo SDF osvobodilo 17. oktobra lani. Foto: Reuters

Duttenhofer se je ob prihodu v Kurdistan udeležil sploh prvega vojaškega urjenja. Do takrat se je z orožjem in vojnimi razmerami srečeval samo v računalniških igrah. Duttenhofer, ki je imel še posebej rad serijo Call of Duty, je bil prepričan, da je z igrami dobil dovolj znanja za preživetje v pravem vojnem območju.

V seriji vojaških iger Call of Duty se je treba večkrat spopasti s teroristi na Bližnjem vzhodu.  |  Activision | Foto: V seriji vojaških iger Call of Duty se je treba večkrat spopasti s teroristi na Bližnjem vzhodu. | Activision

"Call of Duty sem igral tudi po 13 ur dnevno. Vedel sem, kako delujejo posamezna orožja, kakšno taktiko uporabiti proti nasprotniku," je pojasnil v intervjuju za britanski medij Daily Mail. 

V Kurdistanu se je skupaj z drugimi prostovoljci z vsega sveta, ki so se prav tako prišli borit proti Islamski državi, Duttenhofer najprej udeležil treninga uporabe orožja in tečaja kurdskega jezika. Nato je nekaj mesecev preživel na sirski fronti, kjer je ime lpodporno vlogo kurdskim ostrostrelcem. 

Duttenhoferjevo orožje je bila tako imenovana kalašnikovka, s katero pa v šestih mesecih v prvi bojni liniji ni ustrelil oziroma ubil nobenega terorista, je razkril za Daily Mail.  | Foto: Instagram/John Duttenhofer Duttenhoferjevo orožje je bila tako imenovana kalašnikovka, s katero pa v šestih mesecih v prvi bojni liniji ni ustrelil oziroma ubil nobenega terorista, je razkril za Daily Mail.  Foto: Instagram/John Duttenhofer

Igranje Call of Duty ga je na boj proti ekstremistom pripravilo bolje, kot bi marsikdo mislil, in mu večkrat rešilo kožo, je za Daily Mail dejal Duttenhofer. "Vedel sem, kako poiskati zavetje, da me ne bodo ustrelili. Vedel sem, katere strategije proti teroristom ne bodo delovale."

Ko je bilo mesto Raka oktobra lani razglašeno za osvobojeno, se je Duttenhofer odločil za odhod z bojišča. Do tega ga je pripravila tudi tragična smrt prijatelja Jacka Holmesa, ki je bil prav tako prostovoljec v boju proti Islamski državi. 

24-letnega Britanca Jacka Holmesa je v Siriji ubila improvizirana eksplozivna naprava.  | Foto: Instagram/John Duttenhofer 24-letnega Britanca Jacka Holmesa je v Siriji ubila improvizirana eksplozivna naprava.  Foto: Instagram/John Duttenhofer

Duttenhofer se sicer ni takoj vrnil v ZDA, temveč je nekaj časa preživel še v Evropi, med drugim tudi v Angliji, kjer se je udeležil Holmesovega pogreba. V domači Kolorado (zvezna država v ZDA, op. p.) se je vrnil februarja letos.

Zakaj bi bil kdo tako nor, da bi kot John Duttenhofer prostovoljno odšel v najnevarnejši del sveta?

Mladenič je razkril dva razloga. "Prvi razlog je bila sebičnost - zelo sem si želel boriti proti Islamski državi, ti ljudje so zame hujši od nacistov, ob njihovem grozljivem in nasilnem početju mi je šlo na bruhanje. Drugi je bila želja, da bi s svojim življenjem naredil nekaj pomenljivega in sodeloval v stvari, ki je večja od vseh nas. Ravno zaradi tega me ni bilo strah umreti. Raje to, kot pa da bi na oblast prišli ekstremisti in bi morali znova živeti v srednjem veku."

John Duttenhofer je prizore z bojišča objavil na svojem profilu na družbenem omrežju Instagram. Oglejte si in poslušajte nekaj najbolj zanimivih:

 

#looks

A post shared by John Duttenhofer (@duttenhof) on

 

I didn't get set up in time for the 50m CAS. #223 #ypg

A post shared by John Duttenhofer (@duttenhof) on

 

The original. #ghanima420

A post shared by John Duttenhofer (@duttenhof) on

 

It's about angles.

A post shared by John Duttenhofer (@duttenhof) on

 

 

Ne spreglejte