Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
16. 6. 2018,
4.11

Osveženo pred

5 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,30

4

Natisni članek

smeti

Sobota, 16. 6. 2018, 4.11

5 let, 10 mesecev

V Mariboru ne vedo, kam s smetmi #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,30

4

Vse večja težava v Sloveniji je tudi odpadna embalaža. Težave so pri pomanjkljivem odvozu. Samo v komunalnem podjetju Snaga Maribor trenutno skladiščijo približno 200 ton odpadne embalaže. Snaga Maribor letno zbere približno 3.700 ton mešane odpadne embalaže, dva tisoč ton odpadnega embalažnega stekla in 800 ton odpadne kartonske embalaže. A zaplete se pri predaji odpadkov družbam, ki se ukvarjajo s predelavo embalaže. Te namreč zavračajo sprejemanje vse večjih količin tovrstnih odpadkov. Kako dolgo lahko sistem pri nas še zdrži?

Iz približno 200-tonskega kupa odpadne embalaže se vije neznosen smrad, strah ostaja tudi pred možnostjo požara. Na tem kupu pa se pojavijo tudi glodavci, od podgan do miši, so nam povedali v podjetju Snaga Maribor.

Vse meji na nevzdržne razmere. Odpadno embalažo, ki jo v Snagi zberejo kot izvajalec javne službe, so v skladu z zakonodajo dolžni predajati družbam, ki se ukvarjajo s predelavo embalaže. A tu se zatakne. Nedisciplina pri prevzemu odpadne embalaže je vse hujša. Tako kritično, kot je letos, že leta ni bilo. "Letos še niti polovice leta nismo dosegli, pa se že spopadamo s takšnimi prizori. Tako da zares pozivamo državo, ministrstvo, da zadeve uredijo, izvajalci javnih služb, ki smo dolžni iz gospodinjstev odpeljati odpadno embalažo, se bomo namreč začeli v tej utapljati," je opozorila Petra Hercog iz Snage Maribor.
 
Že to količino težko obvladujejo. Povprečen Mariborčan, ki pridno ločuje, sicer na leto ustvari približno 25 kilogramov odpadne embalaže. Odpadna embalaža je odpadek, ki je najhitreje rastoč - to pomeni, da je vsako leto zberejo več. Zato je na mestu razmislek o nakupovalnih navadah.

In če se razmere z nedisciplino prevzemnikov odpadkov ne bodo razrešile, Maribor do konca leta čaka še enkrat večji kup odpadne embalaže, kot ga vidimo zdaj.

Ne spreglejte