SIMPTOMI

Osteoporoza: Pride počasi in potuhnjeno

Objavljeno 21. oktober 2016 15.00 | Posodobljeno 21. oktober 2016 15.00 | Piše: Marija Mica Kotnik

Pred kakšnimi desetimi leti so zdravniki sporočili skrb vzbujajoč podatek: skoraj vsakih 30 sekund si nekdo na območju Evropske unije zaradi osteoporoze zlomi kolk.

Poznate dejavnike tveganja? Foto: Shutterstock

V Sloveniji naj bi okoli 100.000 starejših od 50 let trpelo za osteoporozo. Proti tej lahko veliko naredimo sami – z redno telesno vadbo, uravnoteženo prehrano, izogibanjem škodljivim navadam in razvadam ter poznavanjem dejavnikov tveganja.

Letos so se člani društev bolnikov z osteoporozo Slovenije zbrali že sedemnajstič in zaznamovali včerajšnji 20. oktober – svetovni dan osteoporoze, bolezni, zaradi katere trpijo številni ljudje po svetu. Že od začetka so svetovni dnevi posvečeni najrazličnejšim temam, med drugim pomenu gibanja, prehrani, zgodnjemu odkrivanju bolezni, dejavnikom tveganja, osteoporozi pri moških in preprečevanju zlomov. Vsako naše srečanje je imelo svoje geslo in letošnje je bilo Imejmo radi svoje kosti – mislimo na svojo prihodnost,« pravi Duša Hlade Zore, dr. med., predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije. Dodaja, da gre za sporočilo, ki ga želijo prenesti vsem, članom in širši javnosti, ter spodbuditi ljudi vseh starosti, od mladih do malo manj mladih, da naredijo ustrezne korake za zagotovitev temeljev za zdrave kosti in mišice ter tako preprečijo morebitni zaplet osteoporoze, ki se ga najbolj bojimo – zlom.

Za zdrave kosti moramo poskrbeti danes, če želimo imeti zdrave tudi jutri.

Podatek, da si skoraj vsakih 30 sekund nekdo na območju Evropske unije zaradi osteoporoze zlomi kolk, je skrb vzbujajoč. »Točnih podatkov, koliko je bolnikov z osteoporozo v Sloveniji, ni. Ocenjujejo, da jih je okoli 110.000 starejših od 50 let (podatek je za leto 2010). Od tega je 90.000 žensk in 20.000 moških. Za tiste, ki se zdravijo zaradi osteoporoze, je dobro poskrbljeno, vsa zdravila so jim na voljo. Težava je, da se še vedno zdravi premalo bolnikov, ki imajo osteoporozo, kar velja zlasti za moške. Ena od težav je tudi, da bolniki pri zdravljenju ne sodelujejo. Med razlogi bi lahko navedli, da je zdravljenje dolgotrajno, da se bolniki bojijo nekaterih stranskih učinkov zdravil, da hkrati jemljejo preveč drugih zdravil, da se učinki zdravljenja ne pokažejo takoj, kot na primer pri antibiotikih, in jih sami ne morejo spremljati, kot na primer pri visokem krvnem tlaku,« pojasnjuje Duša Hlade Zore.

image
Skoraj vsakih 30 sekund nekdo na območju Evropske unije zaradi osteoporoze zlomi kolk. Foto: Shutterstock

Največ naredimo sami

Strokovnjaki so si enotni, da je pri zdravljenju osteoporoze še vedno najpomembnejša preventiva. »Eno od sporočil naše zveze je, da se moramo zavedati odgovornosti za svoje zdravje in zato veliko pozornost namenjamo preventivi in prav pri tej ima veliko vlogo vsak posameznik, ne samo ženske, tudi moški niso izjema. Za preprečevanje osteoporoze in njenih zapletov – zlomov lahko res veliko naredimo sami. Najboljša kombinacija za zdrave kosti in mišice ter za zmanjšanje tveganja za osteoporozo in zlome so štirje preprosti ukrepi: redna telesna vadba, uravnotežena prehrana, izogibanje škodljivim navadam in razvadam in poznavanje dejavnikov tveganja.«

Pri telesni vadbi strokovnjaki priporočajo zlasti tiste vaje, pri katerih kosti in mišice delujejo proti težnosti, na primer hoja, zlasti po stopnicah, ples, vaje z utežmi, poskoki, tai či, počasen tek, vaje za ravnotežje. Vaje naj bodo prilagojene starosti in telesni pripravljenosti, kar še posebno velja za bolnike, ki so že utrpeli osteoporozni zlom. Priporočajo tudi hrano, bogato s kalcijem, drugimi minerali in dovolj beljakovinami in tudi izpostavljanje soncu, da dobimo zadostno količino vitamina D. Da pretirano kajenje in alkohol škodita kostem, ker upočasnita delovanje celic, ki sestavljajo kost, je splošno znano, a se tega še vedno zaveda premalo ljudi. Ne nazadnje se v opitem stanju poveča tveganje za padce in s tem tudi za zlome. Nič manj nepomembno pa ni poznavanje dejavnikov tveganja: spol, starost, osteoporoza v družini, nekatere bolezni, jemanje zdravil, ki lahko prizadenejo kosti, nizka telesna teža, zgodnja menopavza …

Trije koraki zdravljenja

»Zdravljenje poteka v treh korakih. Najprej je treba spremeniti življenjski slog. Zdrav življenjski slog z dovolj gibanja, uravnoteženo prehrano, izpostavljanje soncu in izogibanje škodljivim navadam in razvadam. Naslednji korak je dodajanje vitamina D in, če je treba, kalcija. Sledi zdravljenje z zdravili, zlasti pri starejših oziroma vseh, ki so bolj ogroženi za zlome, in tistih, ki so že utrpeli zlom zaradi osteoporoze,« pojasnjuje sogovornica.

Ker vemo, da osteoporoza pride počasi in potuhnjeno, je povsem na mestu opozorilo, da je treba narediti ustrezne korake za zagotovitev temeljev za zdrave kosti in mišice ter tako preprečiti morebitni zaplet osteoporoze, zlom. Podatki o zlomih zaradi osteoporoze so tudi eno pomembnejših opozoril in sporočil, da je treba poskrbeti za zdrave kosti danes, če želimo imeti zdrave tudi jutri.

Izračunajte tveganje za zlom

Tveganje za osteoporozne zlome vam brezplačno izračunajo predstavnice društev bolnikov z osteoporozo na občasnih akcijah presejalnega merjenja kostne gostote z ultrazvokom in diplomirane medicinske sestre v referenčnih ambulantah po Sloveniji, izračunate pa si ga lahko tudi sami z obiskom spletne strani www.shef.ac.uk/FRAX, kjer je obrazec v angleškem jeziku. Praksa je pokazala, da je sistem FRAX učinkovit, pravi Duša Hlade Zore. »Zdravnik lahko predpiše zdravilo, če je tveganje za osteoporozni zlom po Fraxu visoko, če so že utrpeli osteoporozni zlom, bolnikom z visokim tveganjem za zlome torej omogoča zdravljenje osteoporoze tudi brez meritev DXA, ki so še vedno samoplačniške.« 

 

DXA in FRAX

Več let je bilo merjenje mineralne kostne gostote z napravo DXA zlati standard za postavljanje diagnoze osteoporoze. Mineralna kostna gostota je pomemben dejavnik, a ne edini. Trdnost kosti je namreč odvisna od dveh dejavnikov: mineralne kostne gostote, ki jo lahko izmerimo z napravo DXA, in kakovosti kosti. Z računalniškim modelom FRAX lahko na osnovi podatkov, kot so starost, telesna teža, višina, zlom kolka pri starših, predhodni zlomi, uporaba nekaterih zdravil, podatki o nekaterih boleznih, čezmerno uživanje alkohola, izračunamo verjetnost za zlom v naslednjih 10 letih in tako dobimo posredne podatke o kakovosti kosti. Skladno s slovenskimi smernicami za zdravljenje osteoporoze tako izbira zdravljenja ni več odvisna le od rezultatov DXA-meritve, ampak je ključen tudi seštevek dejavnikov tveganja, ki posredno pokažejo kakovost kosti, ki ga običajno uporabljamo pri moških, starejših od 50 let in pri ženskah, starejših od 40 let. Pri mlajših, zlasti če ni dejavnikov tveganja, je verjetnost, da bodo utrpeli zlom, majhna, pravi sogovornica. Če je bolnikovo tveganje za glavne osteoporozne zlome (vretenca, nadlahtnica in zapestje) nizko, veljajo standardni ukrepi za zdrave kosti. Pri visoki ogroženosti, več kot 20 odstotkov, pa je priporočljivo izmeriti kostno gostoto in uvesti zdravljenje. Prag za uvedbo zdravljenja pri povečanem tveganju za zlom kolka je, ko je ogroženost za zlome večja od pet odstotkov. 



 

Deli s prijatelji