Avstrijski kancler je v Rimu sklenil turnejo po več prestolnicah pred bližnjim neformalnim vrhom EU v Salzburgu, v okviru katere je obiskal še Kairo, Berlin in Pariz.

Kurz in Conte sta na novinarski konferenci po pogovorih izpostavila nujnost krepitve evropske mejne in obalne straže, naslednice oziroma nadgradnje agencije za meje Frontex. Reforma Frontexa bo tudi ena od tem vrha v Salzburgu, članice pa imajo glede nje različna stališča, še posebej kar zadeva predlagano krepitev mandata za delovanje v članicah ter kadrovsko oz. finančno krepitev.

Avstrijski kancler je v Rimu poudaril, da si morajo voditelji EU na vrhu v Salzburgu prizadevati za skupno evropsko rešitev na področju migracijske politike. »Če nočemo še enega primera Dicotti, potrebujemo enoten evropski odgovor na migrantsko krizo,« pa je poudaril Conte, pri čemer je spomnil na ladjo z rešenimi migranti, ki je bila avgusta več dni ujeta na morju, ker Italija ni dovolila izkrcanja prebežnikov.

Vodji italijanske in avstrijske vlade sta se strinjala, da je junijski vrh EU v Bruslju ponudil novo perspektivo glede migracijske politike. Conte se je pri tem zavzel za okrepljene investicije v afriške države, od koder prihajajo migranti ali pa jih prečkajo na poti v Evropo.

Conte je ob tem znova pozval k spremembi evropske misije Sophia. V Rimu predlagajo, da bi se pri sprejemanju migrantov, rešenih v okviru te misije, izmenjevala različna evropska pristanišča v Sredozemlju. Italijanski premier naj bi več predlogov svoje države v zvezi z migracijami predstavil tudi v Salzburgu.

Kurz si želi dvojnega državljanstva za Južne Tirolce

Tam bodo voditelji unije govorili tudi o brexitu. Italijanski premier in avstrijski kancler sta se strinjala, da je treba storiti vse, da bi se izognili t.i. trdemu brexitu. "Meniva, da mora sedemindvajseterica zastopati enotno stališče in doseči dogovor z Veliko Britanijo," je poudaril Kurz.

Kurz in Conte sta danes govorila tudi o dvojnem državljanstvu za Južne Tirolce, za katerega si na Dunaju prizadevajo, ker da je taka želja številnih prebivalcev Južne Tirolske, v Rimu pa mu odločno nasprotujejo. Zbližanja stališč tudi na današnjem srečanju ni bilo.