Stanislav Štuhec Svet24.si

Kam je odšel Stanislav Štuhec? Svojci ga ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

rudiger Ekipa24.si

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

andreja-špeh Njena.si

Andreja Špeh iz MasterChefove kuhinje na Japonsko

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Cerar napadel Janšo: V desetih interpelacijah ni bil uspešen, zdaj poskuša z ustavno obtožbo

Deli na:
Cerar napadel Janšo: V desetih interpelacijah ni bil uspešen, zdaj poskuša z ustavno obtožbo

Janševi vodijo, sledijo Židanovi SD in cerarjeva SMC. - Foto: Bobo

Premier Miro Cerar zavrača predlog ustavne obtožbe, ki ga je včeraj proti njemu vložila SDS.

Po njegovem mnenju gre za nov politikantski manever SDS in predsednika te stranke Janeza Janše, s katerim da želita dodatno ovirati delo vlade. Zatrdil je, da v primeru Ahmada Šamija kot v nobenem drugem primeru ni kršil ustave ali zakona.

Cerar je na včerajšnji novinarski konferenci dejal, da uradno s predlogom ustavne obtožbe še ni seznanjen. Je pa dejal, da je ustavna obtožba povsem neutemeljena, ker da nikoli ni kršil ne zakona ne ustave. "V to sem prepričan tako kot ustavni pravnik kot predsednik vlade," je poudaril.

"Očitno gre tukaj za nov politikantski manever Janše in njegove stranke SDS. Potem ko v desetih interpelacijah ni bil uspešen, sedaj še poskuša še z ustavno obtožbo diskreditirati vlado in mene kot predsednika vlade. S tem očitno želi dodatno ovirati delo v sklepnem delu našega mandata. Na to ne pristajam," je dejal Cerar in zatrdil, da bo delo vlade potekalo nemoteno. SDS je tudi obtožil, da želi s to potezo preusmeriti pozornost od nekaterih pomembnih projektov.

V torek bi namreč morali sirskega begunca Šamija, ki je februarja lani ob koncu migrantskega vala vstopil v Slovenijo, deportirati na Hrvaško. V ponedeljek je Cerar pozval k ustavitvi postopka deportacije, v torek pa je napovedal, da bo vlada odločala o interesu države za izdajo dovoljenja za njegovo začasno prebivanje na podlagi 51. člena zakona o tujcih. Po mnenju SDS je Cerar storil kaznivo dejanje zlorabe položaja, da bi dosegel neizvršitev zakonite odločbe o deportaciji.

Na vprašanje, kdo in kdaj je sprejel odločitev, da se za torek predvidena deportacija ne izvrši ter ali je ta odločba o deportaciji zdaj samo preložena do odločitve vlade, je odgovoril, da so pristojni organi izvajali postopke, njihovega poteka pa ni želel pojasnjevati, saj da ga lahko pojasnijo na notranjem ministrstvu in drugih pristojnih organih. "V to se resnično nisem vmešaval," je dodal.


Zatrdil je tudi, da je bila komunikacija med njim in notranjim ministrstvom ves čas korektna in da se zaveda svojih pristojnosti. Poudaril je, da se dosledno drži načela, da je treba spoštovati pravno državo, medtem ko je bilo pred mandatom njegove vlade "velikokrat tako, da se ni spoštovalo pravne države".

Na vprašanje, ali obstaja možnost, da primer Šamija obravnavajo po dublinski uredbi, ali mora biti nujno podlaga zakon o tujcih, je odgovoril, da so ga pristojne službe ministrstva za notranje zadeve obvestile, da obstaja možnost odločanja na podlagi zakona o tujcih in da lahko vlada izvede ustrezen postopek. "Seveda bomo zdaj v nadaljevanju videli, ali tu obstaja kakšna pravna ovira, in če ne, bomo seveda ustrezen postopek izvedli, kot je bilo napovedano," je pojasnil in dodal, da verjame, da bodo odločili v skladu z zakonom.

Napovedal je, da bo vlada, ko bodo pripravljena ustrezna gradiva, o tem odločala, in sicer "tako kot vedno, v skladu s pravnim redom", pri čemer bodo sledili nasvetom in stališčem pravnih strokovnjakov in pravnih služb. "Če bo prišlo do tega predloga na vlado, ga bomo pač v skladu z zakonom obravnavali," je pojasnil.

Na vladnem uradu za oskrbo migrantov so za STA sicer pojasnili, da je gradivo za vlado, ki bo temeljilo na zakonu o tujcih, še v fazi priprave.

Na navedbe Gorenaka, da je akt notranjega ministrstva o deportaciji izvršljiv in ga ne more nihče odpraviti, Cerar ni odgovoril, dejal je, da mora predlog ustavne obtožbe najprej pisno dobiti, da lahko premisli, kako bo odgovoril in zavrnil očitke in obtožbe, ki so "zagotovo povsem neutemeljene".

"Kot pravnik in predsednik vlade še kako dobro vem, da je treba spoštovati pravno državo, torej tudi določbe ustave in zakonov v vseh primerih enako," je poudaril. Na vprašanje, kako bo s prihodnjimi podobnimi primeri, je odgovoril, da bodo morali o njih, če se bodo pojavljali, presojati, a zdaj je bistven primer Šamija.