Novice

(video) Kje sta in kako poslujeta največja slovenska oljkarja

Podjetnika Davor Dubokovič in Uroš Gorjanc sta na Crvenem vrhu pri Savudriji vložila tri milijone evrov v posestvo, na katerem sta posadila oljke, trto in sadje. Vlaganj pa še ni konec.
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

15.10.2018 00:30
Čas branja: 3 min

Posestvo Monte Rosso, kar je originalno ime za Crveni vrh, je med večjimi v Istri. Meri 65 hektarjev. Na 40 hektarjih so posadili oljke, na 13 hektarjih trto, preostalo so namenili za češnje, fige in mandljevce. Večino zemljišča imajo v uporabi po koncesijski pogodbi za 50 let, nekaj pa so tudi kupili. Zaposlujejo šest ljudi.

Kmetija kot podjetje

Podjetnika Dubokovič in Gorjanc sta se podjetniško lotila kmetovanja. Ozrla sta se po tujini, opravila primerjave in ugotovila, da je smiselno vložiti v posest, ki bo sčasoma prinesla vsaj milijon evrov prihodkov na leto in omogočila približno deset delovnih mest. »Kot vemo, se zemlja ne amortizira in ta del investicije za donos pomeni zelo dolgoročno naložbo. Za družinsko kmetijo je treba imeti vsaj 20 hektarjev obdelovalnih površin, za podjetje pa vsaj trikrat več,« pojasnjuje Dubokovič.

Najela in tudi kupila sta neurejeno zemljišče, deloma poraščeno z gozdom. Doslej sta vložila tri milijone evrov, a sta »na pol poti«. Dozdajšnji vložek vključuje poleg priprave zemljišča tudi nakup nepremičnin v vasi Crveni vrh. Prihodnji vložki pa bodo namenjeni urejanju torklje, prostorov za degustacijo in prodajo, kontrolnega laboratorija, sčasoma pa morda tudi za lastno vinsko klet. »Kupce želimo pripeljati na posest in čim več prodati 'na pragu',« pojasnjuje Dubokovič.

Istra, evropski oljkarski biser

S prodajo vina trenutno ustvarijo 70 odstotkov prihodkov, z oljčnim oljem četrtino, nekaj pa še s prodajo sadja. Razmerja pa se bodo spremenila. Oljke namreč potrebujejo od sedem do deset let do rodne dobe, kar je precej več od trte, povečala pa se bo tudi pridelava sadja. Letos pričakujejo dobro letino in vsaj deset tisoč litrov oljčnega olja, kar pa je manj kot polovica pričakovanega v prihodnje.

Istra je med najboljšimi regijami za sajenje oljk na svetu, ugotavlja Dubokovič in jo postavlja ob bok Toskani in območju okoli Gardskega jezera. To so območja, kjer oljka še zori, nima pa večjih težav z zmrzaljo. Kljub temu so za posestvo Monte Rosso izbrali sorte, ki so bolj odporne proti mrazu. Zanje so se odločili, čeprav niso avtohtone. Sodelovali so pri dejavnostih za skupno slovensko-hrvaško zaščito Oljčno olje Istra. Polnijo stoodstotno oljčno olje, pridobljeno izključno po postopku hladnega stiskanja. Vsi kazalniki njihovega olja znamke Monterosso so tudi na primer v okviru strogih zahtev EDOOSI ZOP Slovenske Istre, v kratkem pa naj bi tako skupno zaščito dobila Istra kot celota, razen italijanskega dela.

Vino, ki ga v teh krajih še ni bilo

Pri trti so izbrali dve sorti: malvazijo in neavtohtono montepulciano d'Abruzzo. Takšne sorte v Istri ne goji nihče, v Italiji pa je rdeče vino montepulciano tretje najbolj priljubljeno. »Okus je najprej podoben refošku, morda teranu, potem pa potegne na cabernet sauvignon, strokovno pa ga lahko opišemo z izrazito aromo jagodičevja, med katerim prevladujeta malina in divja robida.« razlaga Dubokovič. Sorta izvira s srednjega dela italijanskega škornja, zaradi podnebnih sprememb pa zdaj uspeva tudi bolj na severu. Ker nimajo lastne kleti, so vinarski del opravil zaupali zamejskemu vinarju Ediju Kantetu iz Nabrežine. Na leto napolnijo od 60 do 80 tisoč steklenic vseh vin.

Sadje prodajo lokalnim prodajalcem, hoteli namreč niso naklonjeni domačim pridelovalcem, trgovske verige pa sprejemajo samo povsem nepoškodovano sadje, kar pomeni, da ga je treba trgati še ne povsem zrelega. Na Monte Rossu pa pobirajo zrelo sadje. Predvidevajo, da bo pridelana količina čez dve ali tri leta precej večja kot danes in takrat bodo pridobiti večjega oziroma več kupcev.

Dodatna vsebina ni prikazana, ker niste dovolili prejema piškotkov z zunanjih strežnikov. Spremeni...

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.