MEDNARODNA VAJA

Gasilci treh držav krotili požar

Objavljeno 25. oktober 2017 17.50 | Posodobljeno 25. oktober 2017 17.51 | Piše: Špela Ankele

Češki, črnogorski in kranjski gasilci so na vaji več ur gasili gozdni požar. Mednarodna vaja del projekta Direct, v katerem si gasilci izmenjujejo izkušnje.

Gasilci so se na hribu nad Kranjem spopadli s požarom na strmem in težko dostopnem območju. Foto: Špela Ankele

KRANJ – Nekaj deset gasilcev iz treh držav si je na rame oprtalo nahrbtnike za gašenje, vzelo v roke požarne metle, izpihovalnike in tanke cevi ter se podalo v strmo pobočje Šmarjetne gore. Tik pod vrhom 646 nadmorskih metrov visokega hriba, ki se dviguje nad Kranjem, je k sreči zagorelo le za vajo, ta pa je sklenila petdnevno izobraževanje v sklopu evropskega projekta Direct.

V sklopu projekta so v Kranju pripravili tudi večjo evakuacijsko vajo stare šole v Stražišču.

Vanj so poleg kranjskih vključeni še črnogorski in češki gasilci. V prvem letu so gasilci treh držav že vadili, kako reševati ob prometnih nesrečah in gozdnih požarih, kmalu pa jih čaka še skok v Črno goro, kjer se bodo osredotočili na reševanje ob poplavah. »Ugotovili smo, da so za pridobivanje novih znanj ključne takšne vaje, saj so metode dela v vsaki državi drugačne in gasilci se z vsakega takšnega srečanja vrnejo z novimi izkušnjami,« je bistvo tovrstnih vaj opisala Tamara Todorović iz Fundacije za razvoj severa Črne gore, sicer vodja projekta Direct.

Na Šmarjetni gori je tako v enem dnevu kar dvakrat za vajo zagorelo. Jutranje gašenje je vodil kranjski poklicni gasilec Črt Praprotnik, popoldne pa je vodenje prevzel Tomaž Vilfan. Vodja izmene kranjskih gasilcev je pojasnil, da je popoldanski gozdni požar gasilo 50 gasilcev, poklicnim iz treh držav so na pomoč priskočili prostovoljci iz vasi pod Šmarjetno goro: »Gašenje je zaradi strmega in težko dostopnega terena naporno, treba pa je ukrepati hitro, kajti scenarij vaje predvideva tudi, da so zaradi ognja ogroženi objekti. Gasilci morajo imeti pri požarih na tako zahtevnem terenu v mislih predvsem to, da je varnost na prvem mestu.«
V sklopu projekta Direct so v Kranju med drugim pripravili večjo evakuacijsko vajo stare šole v Stražišču, na bazenu so poleti pripravili prikaz reševanja iz vode, v teh dneh pa bodo v sodelovanju s kranjsko občino med meščane poslali zemljevid, na katerem bodo označeni vsi avtomatski defibrilatorji (AED), ki so nameščeni v Prešernovem mestu. 


 


 

 

Deli s prijatelji