Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
20. 11. 2017,
10.47

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 5,08

21

Natisni članek

Karl Erjavec vlada Ahmad Šami

Ponedeljek, 20. 11. 2017, 10.47

6 let, 5 mesecev

Erjavec: Ni res, da sem zaradi Šamija grozil z odhodom iz koalicije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 5,08

21

Karl Erjavec | Foto Ana Kovač

Foto: Ana Kovač

"Ni res. Ne vem, kdo lansira takšne laži. Rad bi izvedel," nam je na vprašanje, ali drži, da je na zadnji seji vlade med razpravo glede primera sirskega migranta Ahmada Šamija grozil z izstopom iz koalicije, odgovoril zunanji minister in predsednik DeSUS Karl Erjavec. Podpredsednik SMC Milan Brglez je beguncu Ahmadu Šamiju zaželel čim prejšnje in čim boljše okrevanje.

Erjavec je prepričan, da bi težko prepričali stroko, če bi rešitev za sirskega begunca Ahmada Šamija iskali v 51. členu zakona o tujcih. Na današnji novinarski konferenci je poudaril, da je ta člen namenjen izjemnim posameznikom, ki bi lahko s svojim znanjem prispevali nekaj več Sloveniji v smislu nacionalnega interesa.

Spomnil je, da je vlada v četrtek o tem razpravljala na strokovni ravni, ne politično, nazadnje pa konsenza in odločanja sploh ni bilo.

"Če bi prišlo do zlorabe 51. člena zakona o tujcih, bi premier zelo težko preživel in argumentiral, zakaj je ravno tej osebi vlada podelila takšen status," meni Erjavec. Presodil je, da bi bila v tem primeru velika možnost, da bi vlada padla.

Glede na to, da je Miro Cerar ustavni pravnik, je po Erjavčevem prepričanju v času prekinitve četrtkove seje vlade in pogovora ministrov SMC tudi sam ugotovil, da bi bila taka rešitev sporna. | Foto: Ana Kovač Glede na to, da je Miro Cerar ustavni pravnik, je po Erjavčevem prepričanju v času prekinitve četrtkove seje vlade in pogovora ministrov SMC tudi sam ugotovil, da bi bila taka rešitev sporna. Foto: Ana Kovač

Vtis, kot da že imamo predvolilno kampanjo

Spomnil je še, da je Hrvaška članica EU in naj bi spoštovala človekove pravice, "ne nazadnje gre tja vsako leto milijon Slovencev". Boji se, da gre v tem primeru za nabiranje političnih točk, medtem ko je žrtev prav Šami. Kot ugotavlja, se je predvolilni boj že začel, "praktično je vtis, kot da že imamo predvolilno kampanjo".

Premier bi namreč po njegovem mnenju predlagal rešitev, ki bi pomenila zlorabo 51. člena zakona o tujcih. Glede na to, da je Cerar ustavni pravnik, je po Erjavčevem prepričanju v času prekinitve četrtkove seje vlade in pogovora ministrov SMC tudi sam ugotovil, da bi bila taka rešitev sporna.

Ko uredi položaj na Hrvaškem, lahko pride v Slovenijo

Na vladi so po njegovih besedah tudi poudarili, da lahko Šami vedno uredi svoj položaj na Hrvaškem, nato pa bi imel tudi pravico prihoda v Slovenijo. Pri tem navaja dve možnosti, in sicer prošnjo za status begunca na Hrvaškem, s čimer bi prejel potni list na podlagi konvencije, ali ureditev položaja tujca.

Milan Brglez želi Ahmadu Šamiju čim hitrejše okrevanje. | Foto: Ana Kovač Milan Brglez želi Ahmadu Šamiju čim hitrejše okrevanje. Foto: Ana Kovač

Brglez: Upam, da bodo pristojni za Šamija našli rešitev

Podpredsednik SMC Milan Brglez je beguncu Ahmadu Šamiju zaželel čim prejšnje in čim boljše okrevanje. "Glede na spremenjene okoliščine upam in verjamem, da se bo zanj našla ustrezna rešitev od vseh pristojnih," je v izjavi novinarjem dejal Brglez pred sejo izvršnega odbora stranke, na kateri po njegovih navedbah tega ne morejo obravnavati.

Kot je v izjavi v DZ poudaril podpredsednik SMC in predsednik DZ Milan Brglez, danes v zvezi s primerom Ahmada Šamija ni nikakršnega izrednega vrha stranke SMC, kot so poročali mediji. To informacijo je sicer stranka danes že zavrnila.

Pač pa je danes redna seja izvršnega odbora SMC, in sicer po vnaprej predvidenem dnevnem redu, ki je bil po Brglezovih navedbah dogovorjen že prejšnji torek. "Zato te zadeve ne moremo obravnavati. Vsekakor pa je to ena od zadev, ki so pomembne tudi za SMC in zame osebno," je dodal Brglez.

Šamija so zaradi slabega zdravstvenega stanja konec tedna hospitalizirali. | Foto: Ana Kovač Šamija so zaradi slabega zdravstvenega stanja konec tedna hospitalizirali. Foto: Ana Kovač

Cerar pozval k začasni ustavitvi deportacije

Vlada je v četrtek iskala mogoče rešitve glede Šamija. Potem ko je premier Miro Cerar notranje ministrstvo pozval k začasni ustavitvi deportacije, dokler ne bodo preučili vseh pravnih in političnih možnosti, so se pogovarjali zlasti o možnosti ugotavljanja obstoja interesa države, da Šami ostane v državi in dobi dovoljenje za začasno prebivanje v skladu z 51. členom zakona o tujcih.

Ta določa izjeme, zlasti ko gre za osebe, ki so uspešne na znanstvenem, kulturnem in športnem področju, v konkretnem primeru pa teh elementov vlada ni zaznala, je po poročanju STA v četrtek povedal Erjavec. 

Ministrica: Slovenski politični prostor je verjetno izgubil kompas

Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar, ki spada v kvoto ministrov stranke SMC, je v petek glede primera Šami dejala, da je slovenski politični prostor verjetno izgubil kompas, saj politični vrh, med njimi nekateri poslanci in ministri, pozivajo k nespoštovanju avtoritete sodišč in javno problematizirajo zakonito delo organov ministrstva za notranje zadeve, kar so potrdila vsa sodišča.

Ministrica Vesna Györkös Žnidar meni, da je sirski državljan Ahmad Šami predmet političnih zlorab. | Foto: STA , Ministrica Vesna Györkös Žnidar meni, da je sirski državljan Ahmad Šami predmet političnih zlorab. Foto: STA ,

Ministrica se pridružuje ocenam, da je sirski državljan Ahmad Šami predmet političnih zlorab "tistih, ki so dajali lažne obljube v času, ko so postopki pred sodnimi instancami še potekali, kljub temu da so vedeli ali pa bi morali vedeti, da se zanj zadeve pred sodišči ne bodo pozitivno iztekle". Opozorila je, da Šamiju ni pritrdilo niti upravno, niti vrhovno, niti ustavno, niti evropsko sodišče v Luksemburgu. "Takšno navidezno humanitarnost je izjemno težko implementirati," je dejala. 

Ne spreglejte