V finalu EP v rokometu se bosta pomerili Španija in Švedska

STA/B.K.
26. 1. 2018, 22.32
Posodobljeno: 26. 1. 2018, 22.43
Deli članek:

Španski in švedski rokometaši so se prebili v nedeljski veliki finale 13. evropskega prvenstva na Hrvaškem. Španija je v današnji prvi polfinalni tekmi v Zagrebu premagala Francijo s 27:23 (15:9), Švedska pa je bila v drugem dvoboju po podaljšku boljša od Danske s 35:34 (28:28, 16:14).

Reuters

Švedi, štirikratni evropski prvaki z zaključnih turnirjev na Portugalskem 1994, v Italiji 1998, na Hrvaškem 2000 in na Švedskem 2002, so na kolena položili Dance, zadnje olimpijske prvake iz Ria de Janeira 2016 ter končne zmagovalce turnirjev stare celine na Norveškem 2008 in v Srbiji 2012.

Izbranci nekdanjega islandskega reprezentanta Kristjana Andressona so večji del dvoboja imeli pod nadzorom favorizirane Dance. Že v prvi polovici tekme so si v 21. minuti priigrali pet golov prednosti (15:10), po nekoliko slabšem obdobju - njihovi polfinalni tekmeci so v končnici prvega polčasa več kot prepolovili zaostanek (16:14) - pa so v drugem polčasu znova zaigrali odlično in v 37. minuti povišali na 19:14.

A Dancev ni zajela panika, strnili so svoje vrste in v predzadnji sekundi rednega dela izid izenačili na 28:28.

Švedi v podaljšku niso psihološko padli, predvsem sijajno in zrelo so odigrali v zadnjih minutah desetminutnega podaljška.

Reuters

Španski rokometaši, ki so v drugem delu evropskega prvenstva v Varaždinu doživeli visok poraz proti Slovencem (26:31), so očitno ujeli pravo formo. Po zanesljivem zmagoslavju nad Nemci (31:27) so v današnjem polfinalu ukanili še svetovne prvake iz Francije in jim prizadejali prvi poraz na letošnjem turnirju.

Rokometaši s Pirenejskega polotoka so se petič prebili v veliki finale na evropskem prvenstvu. Na dosedanjih štirih finalnih dvobojih na domačih tleh 1996, v Italiji 1998, v Švici 2006 in na Poljskem 2016 so vselej ostali praznih rok.

Španija je v današnji prvi polfinalni tekmi v Zagrebu premagala Francijo s 27:23 (15:9), Švedska pa je bila v drugem dvoboju po podaljšku boljša od Danske s 35:34 (28:28, 16:14).