POPLAVLJA JIH

FOTO: Država zateguje pas, prebivalci živijo v strahu

Objavljeno 23. avgust 2014 21.00 | Posodobljeno 23. avgust 2014 21.06 | Piše: A. K.

Prebivalci Gabrnika ob vsakem dežju živijo v strahu.

Poplave v Gabrniku.

GABRNIK – Potem ko so v sredo popoldne in zvečer večji del Slovenije zajele poplave, ki so ponekod naredile pravo razdejanje in povzročile precej materialne škode, se je na naše uredništvo obrnil bralec Aleksander iz Gabrnika v občini Juršinci pri Ptuju. Del vasi je namreč poplavil potok Krka, vendar se to po njegovih besedah ne bi zgodilo, če bi država ukrepala. »Mimo naših hiš teče potok Krka, ki je v enem tednu že drugič poplavil. Posluha za sanacijo potoka nima nihče, saj naj bi imeli zvezane roke. Ministrstvo za okolje namreč preprečuje sanacijo potoka zaradi naravovarstvenih razlogov!« se huduje Aleksander.

Ob tem se mu poraja vprašanje, kdo je v tej državi pomembnejši. »Rogoz, ki se razrašča v potoku in preprečuje normalen pretok potoka, ali mi prebivalci, ki nam voda ob 6. uri zjutraj trka na vrata?« Aleksander dodaja, da prebivalci vasi ob vsakem dežju živijo v strahu. 

Nazadnje julija 2008

Z vprašanji, kaj se dogaja v vasi, smo se obrnili na ministrstvo za okolje, kjer so nam povedali, da jim je problematika poznana. »Zaradi tega smo v začetku tega leta izvajali vzdrževalna dela v javno korist, ki so se financirala iz vodnega sklada na daljšem odseku od iztoka v reko Pesnico in približno 600 metrov gorvodno proti naselju Gabrnik. V samem naselju Gabrnik (od gasilskega doma dolvodno) so se vzdrževalna dela izvajala nazadnje v juliju leta 2008,« so nam povedali.

Sredstev ni

Dodali so, da urejene odseke vodotokov kosijo enkrat letno. To počnejo po 1. avgustu, in sicer zaradi gnezdenja ptic. »V preteklosti so se košnje izvajale dvakrat letno, istočasno pa se je izvajala tudi ročna košnja oziroma čiščenje dna struge, s čimer smo zelo učinkovito preprečevali intenzivno zaraščanje dna s trstiko. Pozneje so se sredstva, ki jih država namenja za vzdrževanje vodotokov, zmanjšala do te mere, da nam omogočajo le strojne košnje enkrat letno, te pa ne omogočajo odstranjevanja zarasti v samem dnu struge,« priznavajo na ministrstvu.

Kosili bodo, ko voda upade

Obenem so zavrnili navedbe našega bralca, da gre za varovano območje. »Potok Krka teče po območju Natura 2000 le v krajšem odseku, približno 1500 metrov v naselju Juršinci. Za ta odsek je Zavod RS za varstvo narave 1. 4. 2014 prejel vlogo za izdajo mnenja v postopku presoje sprejemljivosti posega v okviru dovoljenja za poseg v naravo od UE Ptuj, ki je pristojna za izdajo dovoljenja za poseg v naravo. Zavod RS za varstvo narave je izdal strokovno mnenje 8. 4. 2014, UE Ptuj pa 25. 4. 2014 dovoljenje za poseg v naravo. Kot edini omilitveni ukrep za izvedbo del v strugi je Zavod RS za varstvo narave v mnenju predlagal, da se ohranja zarast, ki pretočnosti struge ne ovira. Natura 2000 torej tudi v tem primeru nikakor ni razlog za težave, ki pestijo prebivalce ob tem potoku,« so sporočili.

Torej je edini razlog za takšno stanje po hudih neurjih le ta, da država zateguje pas. Prebivalci pa, kot pravi naš bralec, živijo v strahu. Na ministrstvu so ob tem obljubili, da bodo začeli kositi takoj, ko bo voda upadla. 

Imate tudi vi zgodbo za nas? Pišite nam!

Deli s prijatelji