Bankomat Svet24.si

Ste ostali brez gotovine, vaša bančna kartica pa...

delavci Svet24.si

Slovenci delamo za manj, kot je evropsko ...

1712649659-0122maribor4-3-1712649604353 Necenzurirano

Ovadena županja, ki je po ovinkih prišla do ...

grims cerkev-kriz mora bit-facebook Reporter.si

Kako Cerkev omogoča predvolilno kampanjo Branka ...

nika kriznar 24 af Ekipa24.si

Pravljica Nike Križnar! Naša skakalka razkrila ...

la-parolaccia Odkrito.si

V tej restavraciji natakarji žalijo goste!!!

luka doncic Ekipa24.si

Uau! Luka razkril, koliko avtomobilov ima trenutno...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Rabati veletrgovcev z zdravili neupravičeno v roke lekarn

Deli na:
Rabati veletrgovcev z zdravili neupravičeno v roke lekarn

Foto: Bobo

Protikorupcijska komisija je znova opozorila na pomanjkljivost sistema nabave zdravil iz javnih sredstev, ki gre na škodo zavoda za zdravstveno zavarovanje. Izpostavila je problematiko nakupov zdravil v lekarnah mimo javnih razpisov in neustrezne rabatne politike. Lekarne namreč rabate, ki jih naknadno dobijo od veletrgovcev, zadržijo zase.

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v današnjem sporočilu za javnost zapisala, da je na omenjeno pomanjkljivosti opozorila že leta 2014. Svoje ugotovitve je posredovala tudi računskemu sodišču, "ki jih je potrdilo, a sprememb na tem področju tudi v prihodnje, kljub pozivom Zavoda za zdravstveno varstvo Slovenije (ZZZS), ni na vidiku".

Po navedbah KPK gre za oškodovanje ZZZS, saj lekarne rabate, ki jih naknadno dobijo od veletrgovcev z zdravili, zadržijo zase, javni zdravstveni blagajni pa zdravil ne zaračunajo po dejanskih nabavnih cenah, temveč po najvišjih dovoljenih cenah: "Rabati se tako prelivajo v dobičke lekarn, ne pridejo pa do dejanskega plačnika zdravil ZZZS".


Ob tem je KPK spomnila, da je agencija za varstvo konkurence KPK že aprila 2014 obvestila o zaznavi suma korupcije na področju priznavanja rabatov v postopkih nabave zdravil iz javnih sredstev. Istega leta je KPK ugotovila, da so lekarne neupravičeni končni prejemniki rabatov, "saj bi rabate moral dobiti ZZZS kot končni plačnik zdravil". Veletrgovci lekarnam letno odobrijo rabate v višini preko osem milijonov evrov.

Po navedbah KPK je zavod za zdravstveno zavarovanje izrazil interes, da se v splošni dogovor za leto 2018 vnese določba, "ki bi lekarnam določala zaračunavanje zdravil na recepte ZZZS po nabavni ceni, znižani za vrednost vseh popustov, za naknadne popuste pa bi lekarne ZZZS izdale dobropise". Vlada in ministrstvo za zdravje pa predloga nista sprejela.

Posledično rabati še naprej ostajajo lastnikom lekarn in niso prihodki ZZZS, kar pomeni, da hkrati ne morejo služiti pokrivanju stroškov zdravljenja bolnikov, so še poudarili na KPK.