Velika tragedija pri sosedih

FOTO in VIDEO: Po zrušenju avtocestnega viadukta iščejo preživele

S.R./STA
14. 8. 2018, 12.58
Posodobljeno: 14. 8. 2018, 17.57
Deli članek:

Zrušenje avtocestnega viadukta Morandi v Genovi je po podatkih notranjega ministrstva terjalo najmanj 35 smrtnih žrtev, med njimi enega otroka. Najmanj štiri huje poškodovane so že izvlekli iz ruševin in jih prepeljali v bolnišnico.

Reuters
Ruševine viadukta.

Številni reševalci različnih služb preiskujejo prizorišče nesreče, kjer je pod ruševinami pokopanih še več avtomobilov in tovornjakov. Med drugim so reševalci našli trupla, ukleščena v uničene avtomobile, nekaj trupel pa je tudi v reki.

Reševalni akciji se je pridružila tudi t. i. ekipa Usar - gasilci, specializirani za reševanje v urbanih nesrečah. Na kraju dogodka je okoli 200 reševalcev različnih služb. Na kraj so že prispeli tudi vodniki reševalnih psov, ki bodo v močnem dežju pod ruševinami pomagali iskati žrtve.

Twitter
Številni so ostali ujeti pod ruševinami.

S slovenskega zunanjega ministrstva so povedali, da po doslej dostopnih informacijah, ki so jih pridobili na slovenskem veleposlaništvu v Rimu, ni informacij, da bi bili med poškodovanimi slovenski državljani. Prav tako na veleposlaništvu niso prejeli telefonskih klicev zaskrbljenih svojcev.

Okoli 100 metrov viadukta se je opoldne v hudem neurju zrušilo kakih 40 metrov globoko na naseljeno območje, med drugim so pod viaduktom stanovanjski bloki, nakupovalna središča, skladišča in železniški tiri. Del viadukta se je zrušil na skladišče občinskega komunalnega podjetja, del pa v reko Polcevera. Preventivno so okoliške stavbe evakuirali.

Zaenkrat domnevajo, da je k razpadu viadukta pripomoglo slabo vreme, ki je danes zajelo ligursko obalo. Že zjutraj je ligurska civilna zaščita razglasila oranžno stopnjo ogroženosti zaradi vremena. Očividci zrušenja poročajo, da so tik pred nesrečo videli, kako je strela udarila v viadukt. Avtocesto A10 so zaprli v obe smeri.

Twitter
Posledice zrušenja viadukta v Genovi.

Opazovalnica RNCA je zabeležila tresenje tal ob porušitvi viadukta v Genovi, so sporočili z Arsa.

Viadukt so odprli 4. septembra 1967. Dolg je 1182 metrov, visok 45 metrov, naslanja pa se na tri betonske stebre, ki so visoki 90 metrov. Najdaljši razpon med dvema stebroma je 210 metrov. Vse od njegovega odprtja pred štirimi desetletji je bil viadukt predmet razprav, tudi zato, ker je bil speljan nad gosto poseljenim predelom Genove. V zadnjih letih so ga temeljito prenovili.

V času vzdrževalnih del

Avtocesto so odprli leta 1967, leta 2016 pa naj bi ta odsek obnovili. Po navedbah družbe, ki upravlja z italijanskimi avtocestami, Autostrade per l'Italia, so na viaduktu ravno izvajali vzdrževalna dela, s katerimi so želeli utrditi sidrišča viadukta. Doslej so uspeli namestiti delovne odre za izvedbo vzdrževalnih del. Kot so zagotovili v družbi, so dela ves čas nadzorovali.

Severe Weather EU/Facebook
Dramatični prizori iz Genove.

 Minister za transport Danilo Toninelli je na Twitterju zapisal, da se boji grozljive tragedije. Dodal je, da spremlja razvoj dogodkov in izrazil sožalje. Tudi notranji minister Matteo Salvini je sporočil, da spremlja razmere.

Minuli teden se je v Bologni zrušil del avtoceste, in sicer po seriji eksplozij, ki so sledile trčenju tovornjaka cisterne v druga vozila.