Oboroževalna mrzlica: Levica ne bo predlagala referenduma, ampak široko razpravo

Slovenija 03. Apr 202518:40 13 komentarjev
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Levica bo spremenila sklep, v katerem odbora za zunanjo politiko in za obrambo poziva, naj predlagata državnemu zboru razpis posvetovalnega referenduma v zvezi s povečanjem javnih izdatkov za nabave orožja. Po novem bo predlagala zgolj, da se o tej temi opravi široka in vključujoča javna razprava. V najmanjši vladni stranki zanikajo, da bi bili razlog za spremembo sklepa pritiski največje vladne stranke Gibanje Svoboda. Kot poudarjajo, si želijo, da bi odbora podprla vsaj en predlagani sklep.

Poslanci Levice so zaradi “pospeševanja izdatkov za oboroževanje in militarizacijo” prejšnji teden zahtevali nujno sejo parlamentarnih odborov za obrambo in za zunanjo politiko. Skupna seja je bila prvotno načrtovana za danes, a je bila zaradi zasedanja večjega števila drugih odborov preložena na prihodnjo sredo.

Levica je v zahtevi za sklic nujne seje odborov predlagala štiri sklepe. Po prvem in drugem naj odbora nasprotujeta hitrejšemu povečevanju obrambnih izdatkov, kot je trenutno načrtovano, in naj pozoveta vlado, da v institucijah EU in Nata predlaga začetek dialoga z Rusko federacijo. Cilj tega je “sklenitev varnostnih sporazumov in zmanjšanje obsega oboroženih sil in obsega oborožitvenih sistemov na evropski celini”.

Odbora naj bi vlado, kot predlaga Levica v tretjem sklepu, tudi pozvala, da se v institucijah EU in Nata zavzame za zmanjšanje obrambnih izdatkov na največ 1,5 odstotka BDP. Premier Robert Golob je sicer v nedavnem intervjuju za N1 dejal, da razmišlja o tem, kako hitro je mogoče doseči dvig obrambnih izdatkov na dva odstotka BDP ali več.

Robert Golob
Premier Robert Golob (Foto: Denis Sadiković/N1)

V četrtem sklepu pa Levica odbora poziva, naj državnemu zboru predlagata razpis posvetovalnega referenduma “v zvezi s povečevanjem javnih izdatkov za nabavo orožja po diktatu Nata”.

Nov predlog sklepa ne bo več govoril o posvetovalnem referendumu

Kot je bilo mogoče že v preteklih dneh slišati v Levici, najmanjša vladna stranka ne pričakuje, da bi parlamentarna odbora katerega od predlaganih sklepov potrdila. A če jih zavrnitev prvih treh sklepov očitno ne vznemirja in bodo pri njih vztrajali, pa nameravajo četrti sklep spremeniti.

Kot je za N1 potrdil vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec, novi predlog sklepa ne bo več govoril o posvetovalnem referendumu, temveč o široki in vključujoči javni razpravi o dvigu javnih izdatkov za nabave orožja. Po njegovih besedah v Levici pričakujejo, da bodo takšen sklep podprli tudi v Gibanju Svoboda in SD. V najmanjši vladni stranki je mogoče še slišati, da bo novi predlog “smiselno podoben” staremu, želijo pa, da parlamentarna odbora podpreta vsaj en sklep.

Ocenjujejo tudi, da bi s predlogom za posvetovalni referendum še vedno lahko prišli, če bodo konkretne številke o morebitnem dvigu denarja za oborožitev in posodobljena resolucija o obrambi v nasprotju z njihovimi pričakovanji in vrednotami. Ob tem pa v Levici zanikajo, da bi bili pritiski Gibanja Svoboda tako hudi, da bi se morali odločiti za spremembo predlaganega sklepa o referendumu.

Han: Politične akcije za razpis referenduma so neodgovorne

Pričakovanje najmanjše vladne stranke, da bosta koalicijski partnerici podprli široko javno razpravo o dvigu obrambnih izdatkov, utrjuje tudi sporočilo predsednika SD in ministra za gospodarstvo Matjaža Hana. Pri tem v Levici celo navajajo, da se je Han zatekel k njihovi retoriki.

Predsednik SD in gospodarski minister Matjaž Han (Foto: Igor Kupljenik/BOBO)

Predsednik SD je v današnjem sporočilu za javnost poudaril, da Evropa ne potrebuje načrta za vojno, ampak načrt za mir. “Evropa ne bo močnejša, če bo bolj oborožena. Evropa bo močnejša, če bo bolj pravična, bolj enotna in bolj človeška. Če bo doma in v svetu sledila svoji temeljni ideji – miru,” je izpostavil Han. A je ob tem poudaril, da mora Slovenija izpolnjevati svoje mednarodne zaveze.

Obrambne zmogljivosti bi morali povečati tako, da razvijamo skupno evropsko obrambo, ker je to najbolj gospodarno in ker lahko tako poskrbimo za večjo učinkovitost teh vlaganj, je ocenil gospodarski minister. Ob tem pa je okrcal tudi Levico, saj je poudaril, da je vsakršno nabiranje političnih točk in všečnosti na račun razprave o varnosti in obrambi, vključno s “političnimi akcijami” za razpis referenduma, neodgovorno in neproduktivno.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje