
Ameriški časopis Washington Post je razkril vsebino vmesnih smernic ameriškega obrambnega ministrstva. Te predvidevajo popolno osredotočenje na obrambo Tajvana in kot osrednjo grožnjo označujejo Kitajsko. Ministrstvo je glede na dokument pripravljeno sprejeti tveganja v drugih delih sveta in pritisniti na zaveznice, da prevzamejo glavno vlogo pri odvračanju groženj iz Rusije, Severne Koreje in Irana. V primeru ruske agresije v Evropi bi morale glavno vlogo obrambe prevzeti evropske zaveznice.
Odmik od Evrope in Bližnjega vzhoda ter popolna osredotočenost na Kitajsko in varovanje domovine. To je bistvo novih usmeritev v dokumentu o vmesnih nacionalnih obrambnih strateških smernicah ameriškega obrambnega ministrstva, pod katere se je podpisal minister Pete Hegseth. Tajni dokument, ki določa prednostne naloge za obrambne uradnike in vizijo dela na področju obrambe, so pridobili novinarji Washington Posta in v soboto razkrili njegovo vsebino.
Grožnjo Kitajske so v podobnih dokumentih izpostavljale tudi prejšnje administracije. Vendar so Hegsethove smernice posebne, saj potencialno kitajsko invazijo na Tajvan opisujejo kot edini scenarij, ki mora imeti prednost pred drugimi potencialnimi grožnjami. Prav tako zahtevajo preusmeritev vojaške arhitekture ZDA na območje indopacifiške regije.
Pentagon bo glede na smernice ob popolni osredotočenosti na Kitajsko pripravljen sprejeti tveganja v drugih predelih sveta. Prav tako bo pritisnil na zaveznike v Evropi, na Bližnjem vzhodu in v Vzhodni Aziji, da v obrambo vložijo več denarja in prevzamejo glavno vlogo pri odvračanju groženj iz Rusije, Severne Koreje in Irana. “Kitajska je edina osrednja grožnja. Preprečevanje kitajske zasedbe Tajvana je hkrati z obrambo ameriške domovine edini osrednji scenarij ministrstva,” piše v smernicah. ZDA bodo tako pri načrtovanju vojaških enot v primeru vojne velikih sil upoštevale samo konflikt s Kitajsko.
Dokument v prizadevanjih za obrambo Tajvana predvideva tudi povečanje ameriških vojakov, podmornic, bombnikov, posebnih enot iz vrst vojske in marincev in povečanje pozornosti na zalogah bomb za uničevanje utrjenih in podzemnih tarč. Načrt predvideva tudi izboljšanje obrambe ameriških vojaških položajev v indopacifiški regiji ter pritisk na tajvanske oblasti, da občutno povečajo porabo za obrambne namene.

Breme obrambe pred rusko agresijo bi padlo na pleča Evrope
Kakršen koli morebiten nov spopad z Rusijo bo glede na tajni dokument skoraj v celoti na plečih evropskih držav. V Hegsethovih smernicah namreč piše, da bo moral v primeru ruske agresije Nato prevzeti precej večje breme, saj ZDA zaradi drugačnih prioritet ne bodo zagotovile svojih sil. Washington bo tako pritiskal, da vlogo primarnega varuha Evrope prevzamejo zaveznice Nata. To bi glede na strategijo omogočilo, da Nato odvrne morebitno rusko agresijo tudi v primeru, če bi bile ZDA zaposlene z vojaškim konfliktom na drugem koncu sveta.
Dokument s smernicami sicer navaja, da bodo ZDA še naprej podpirale Evropo pri “jedrskem odvračanju” Rusije. Dokument Pentagona pa pri tem opozarja, da lahko Nato računa le na ameriške sile, ki jih ZDA ne bodo potrebovale za varovanje domovine ali za odvračanje kitajske grožnje.
Smernice obrambnega ministra se seveda skladajo z vizijo predsednika države Donalda Trumpa. Tako je v dokumentu po poročanju Washington Posta izpostavljeno tudi preprečevanje groženj iz “bližnje soseščine”. Hegseth je zapisal, da morajo biti sile ZDA pripravljene braniti ameriške interese “od Grenlandije do Panamskega prekopa, pa do rta Horn”. V navodilih je vojaškim poveljnikom naročeno tudi, naj zagotovijo dostop do Panamskega prekopa.
Vojski v dokumentu še nalagajo, da naj prevzame odločnejšo vlogo v boju proti trgovini z drogami, pri varovanju meja in deportacijah, za kar običajno skrbi ministrstvo za domovinsko varnost. Prav tako se bo ameriški obrambni aparat odslej ukvarjal s tujimi terorističnimi organizacijami, ki so sposobne in željne izvesti napad v ZDA, medtem ko bodo posredovanja proti regionalnim terorističnim organizacijam postavili na stran.

Washington Post še poudarja, da se na tokratnih vmesnih nacionalnih obrambnih strateških smernicah kažejo jasni vplivi vplivnega konservativnega mislišča Heritage Foundation, ki je lani pripravilo podoben dokument o ameriški obrambi. Poleg enakih ključnih izhodišč so nekateri stavki v Hegsethovem dokumentu dobesedno prepisani iz lanskega dokumenta mislišča. To sicer ni naključje, saj na obrambnem ministrstvu mesto podsekretarja za obrambno politiko trenutno zaseda Alexander Velez-Green, ki je bil soavtor dokumenta Heritage Foundation.
Konservativno mislišče je sicer svoj sloves pridobilo zaradi dokumenta z imenom Project 2025, ki so ga objavili pred volitvami. Zajeten dokument naj bi služil kot vodič Trumpovi administraciji in med drugim predvideva odpuščanje tisoče javnih uslužbencev, razširitve pristojnosti predsednika, ukinitev ministrstva za izobraževanje in izjemne omejitve pravice do splava. Čeprav se je Donald Trump v predvolilni kampanji od projekta Project 2025 vztrajno ograjeval, pa je od prihoda v Belo hišo uresničil kar nekaj predlogov, ki so se znašli v dokumentu. K temu je nedvomno pripomoglo tudi dejstvo, da je kar nekaj sodelavcev mislišča Heritage Foundation sedaj del vlade.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje