Po novici, da bosta Avstrija in Nemčija predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku in še dvema drugima politikoma iz srbske entitete BiH prepovedali vstop v državo, so se hitro začele omenjati tudi morebitne podobne sankcije drugih evropskih držav. Mediji v BiH so tako omenjali Francijo in Švedsko. Kaj bo storila Slovenija, smo vprašali zunanje ministrstvo.
Po tem, ko sta predstavnici Avstrije in Nemčije v četrtek napovedali prepoved vstopa v njuni državi za predsednika Republike Srbske Milorada Dodika in še dva najvišja predstavnika te entitete, se je hitro začelo omenjati, da bi lahko podobno potezo povlekla tudi katera druga evropska država. Avstrijska zunanja ministrica Beate Meinl-Reisinger in nemška državna sekretarka za EU Anna Lührmann sta namreč navedli, da sta njuni državi ukrep sprejeli “v tesnem sodelovanju z ostalimi partnerji”.
Mediji v BiH so tako že poročali, da bi Avstriji in Nemčiji lahko kmalu sledile tudi druge države, pri čemer se je v prvi vrsti omenjalo Francijo in Švedsko. Kaj pa Slovenija?
Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so v odgovoru na vprašanja N1 zapisali, da pozorno spremljajo trenutne razmere v Bosni in Hercegovini in da jih skrbi odcepitvena retorika v Republiki Srbski. “Slovenija se bo tudi v prihodnje odzivala glede na nadaljnji razvoj dogodkov, pri čemer ne izključuje nobene možnosti,” so navedli.
Na naše vprašanje, ali o morebitni prepovedi vstopa Dodiku v Slovenijo že poteka razprava znotraj vlade oziroma ministrstva, niso odgovorili. Prav tako ne neposredno, ali se o tem Slovenija že usklajuje s katero drugo državo.
Na ministrstvu so zgolj izpostavili, da je v interesu Slovenije in EU, da Bosna in Hercegovina napreduje na svoji evropski poti kot enotna, ozemeljsko celovita in demokratična država. Pri tem so poudarili, da si bo Slovenija še naprej prizadevala za usklajene odzive na ravni EU.
Po besedah naših virov je sicer uvedba državnih sankcij proti posameznikom v Sloveniji izjemno zapleten postopek, ki še nikoli v zgodovini samostojne Slovenije ni bil izpeljan. Kot ocenjujejo nekateri drugi sogovorniki, pa obstaja “velika verjetnost”, da bo Nemčiji in Avstriji, ko in če bosta svojo napoved udejanjili, sledila tudi Slovenija.
MIlorad Dodik, Radovan Višković in Nenad Stevandić (Foto: Dejan Rakita/Pixsell/BOBO
Prepoved vstopa v Avstrijo in Nemčijo so v četrtek napovedali proti Dodiku, premierju Republike Srbske Radovanu Viškoviću in predsedniku skupščine Nenadu Stevandiću. Danes pa je nemška vlada apel za sankcije namenila tudi drugim evropskim državam. “Zavzemamo se tudi za uvedbo sankcij na ravni EU. Z Avstrijo smo že dosegli napredek, druge članice EU pa vabimo, da se pridružijo naši pobudi,” je po pisanju N1 BiH dejala tiskovna predstavnica nemškega zunanjega ministrstva Amelie Titel.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje