Znan letošnji prejemnik nagrade za izjemne dosežke na področju likovne umetnosti

Kultura 04. Apr 202514:45 2 komentarja
Črtomir Frelih (Foto: posnetek zalona/ Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov/YouTube)

Letošnji prejemnik nagrade Riharda Jakopiča za izjemne dosežke na področju likovne in vizualne umetnosti je slikar in grafik Črtomir Frelih, ki od svojih študijskih let kontinuirano raziskuje tehniko kolagrafije. Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) bo v četrtek v Avditoriju Moderne galerije ob tem podelila še dve priznanji.

Nagrajenca priznanj Riharda Jakopiča sta Danilo Milovanović, ki deluje pod psevdonimom DNLM, in Tejka Pezdirc. Letošnjo žirijo so sestavljali Robert Lozar iz ZDSLU, Zora Stančič iz ljubljanske Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, Ana Mizerit iz Moderna galerija in tokratna predsednica žirije Nataša Kovšca iz Slovensko društvo likovnih kritikov.

Kot je med drugim zapisala komisija, Črtomir Frelih v svoja dela vnaša spontanost, ekspresivnost in kaligrafsko svežino. Kolagrafijo, ki je okolju manj škodljiva kot tradicionalne tehnike globokega tiska, je nadgradil s svojimi lastnimi eksperimenti, pri čemer je uveljavil vrsto inovativnih tehničnih rešitev, s katerimi se odziva na nove umetniške in družbene zahteve.

Njegova osredotočenost na risbo mu narekuje tudi premišljen izbor barve, predvsem črne, ki predstavlja svojevrsten protest proti preobilju barv v današnji potrošniški družbi. V njegovem bogatem opusu je zaslediti več klasičnih ikonografskih motivov, od figure in akta do tihožitja in krajine. Tematika Frelihovih del se dotika družbene realnosti in duha časa. Kot so še utemeljili, so njegove stilizirane lisice, ki jih sopostavlja z besednimi zapisi kot enakovredno likovno komponento, pretkane komentatorke družbenopolitične klime v naši državi.

Črtomir Frelih, Still life for the living room (Foto: Frelih Črtomir)

Frelih je slovenski prostor zaznamoval ne le kot izvrsten grafik in risar, ampak tudi pedagog na oddelku za likovno pedagogiko ljubljanske Pedagoške fakultete. Deluje še kot pisec učbenikov za likovno umetnost ter objavlja recenzije in članke s področja likovne umetnosti, likovne teorije in likovne pedagogike.

Predstavil se je na več kot 80 samostojnih razstavah in sodeloval pri okoli 240 skupinskih domačih in tujih razstavah ter prejel vrsto nagrad, med njimi sta posebna nagrada za prispevek h grafični umetnosti na 9. mednarodnem trienalu grafike v Bitoli in glavna nagrada za risbo na Mednarodnem trienalu risbe v Prištini.

Nagrajenca priznanj Riharda Jakopiča

Nagrajenec DNLM je interdisciplinarni umetnik, ki deluje na področju angažirane konceptualne umetnosti. Po mnenju komisije se s kritičnimi, a tudi duhovitimi in ludističnimi umetniškimi posegi odziva na širša družbena dogajanja in situacije. Umetnik Milovanović javni prostor dejavno preobraža in ustvarja nove izkušnje, odnose in situacije, preko katerih se odziva na aktualne družbene teme.

Skozi različne ustvarjalne medije, predvsem s performativno akcijo, nagovarja naključno publiko. Izkušnjo tako imenovanih urbanih intervencij našega skupnega življenjskega prostora pa v vizualni jezik nato prevaja s pomočjo fotografije, videa, filma, grafike in kolaža ter umetniških instalacij, so še zapisali v obrazložitvi.

Po mnenju komisije akademska slikarka Pezdirc s svojimi prostorskimi postavitvami premika meje kiparskega izraza. Njeno ustvarjanje temelji na kombiniranju različnih izraznih medijev in materialov, med katerimi se v zadnjih letih največ posveča kamnu. Njeno delo zaznamuje jasna konceptualna zasnova, formalna dovršenost, vsebinska večplastnost in premišljena prostorska postavitev.

Izhodišče zadnjih projektov Pezdirc je radikalna analiza človeškega telesa, njegovega razpiranja in procesov preobrazbe. Kiparski jezik umetnica temelji na fragmentaciji telesa, ki ga razume kot mrežo odnosov in napetosti. Marmorne fragmente telesa kombinira s silikonom, tkanino, epoksi smolo in lesom, s tem pa ustvarja napetosti in nasprotja med trdim in mehkim, trajnim in minljivim, gibom in statiko.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino