
Kitajska je sporočila, da je drugi dan obsežnih vojaških vaj v bližini Tajvana uporabljala pravo strelivo ter vadila napade na ključna pristanišča in energetske objekte. Na vajah je sodelovala tudi kitajska letalonosilka.
Kot je pojasnil tiskovni predstavnik vzhodnega poveljstva kitajske vojske, polkovnik Ši Ji, so danes izvajali vaje v osrednjem in južnem delu Tajvanske ožine, vključevale pa so natančne napade na simulirane ključne cilje.
Cilj drugega dne vaj je bil preizkusiti zmogljivosti vojske na področjih, kot so blokada, nadzor ter natančni napadi na ključne cilje, je dodal. Kasneje je Peking sporočil, da je na vajah danes sodelovala tudi letalonosilka Shandong. Z njo naj bi kitajska vojska preizkusila, ali je sposobna vzpostaviti blokado Tajvana.
“Letalonosilka Shandong je izvedla vaje, ki so vključevale usklajevanje ladij in letal, prevzem nadzora v zraku na območju ter napade na kopenske in morske cilje,” je sporočilo vzhodno poveljstvo kitajske vojske. Dodalo je, da so preizkušali zmogljivosti vojske pri “večdimenzionalni blokadi in nadzoru” otoka.

Kitajska je ene najobsežnejših vojaških vaj blizu Tajvana v zadnjem letu začela v torek, njihov cilj pa je po navedbah Pekinga “poslati ostro opozorilo odvračanja separatistom v Tajvanu”.
Kitajska naj bi se s takšnimi potezami med drugim odzivala na retoriko tajvanskega predsednika Laj Čing Teja.
Tajvan je v odziv aktiviral svoja letala, ladje in rakete.
Napetosti v približno 180 kilometrov široki Tajvanski ožini, ki otok ločuje od celinske Kitajske, naraščajo od maja lani, ko je bil v Tajvanu izvoljen predsednik Čing Te in zavzel ostrejša stališča do Kitajske od svoje predhodnice Caj Ing Ven.
Čing Te je prejšnji mesec Kitajsko označil za sovražno tujo silo in predlagal ukrepe za boj proti kitajskemu vohunjenju in infiltraciji.
Kitajska v okolici Tajvana sicer redno izvaja vojaške vaje, tokratne pa sledijo nedeljskemu obisku ameriškega obrambnega ministra Peta Hegsetha na Japonskem, ki je ob tem zagotovil, da bodo ZDA zagotovile “verodostojno odvračanje” v celotni Tajvanski ožini.
Peking vztraja pri stališču, da je Tajvan del kitajskega ozemlja, in napoveduje prevzem nadzora nad otokom, po potrebi tudi s silo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!