Eden od akterjev afere Litijska po hišnih preiskavah postal sindikalni zaupnik

Slovenija 01. Apr 202505:20 24 komentarjev
Nova sodna stavba na litijski
Nesojena sodna stavba na Litijski (Foto: N1)

NPU je preiskavo nakupa nesojene nove sodne stavbe na Litijski zaključil s kazensko ovadbo zoper štiri fizične in eno pravno osebo. Med ovadenimi sta tudi Uroš Gojkovič in Simon Starček, ki še naprej ostajata zaposlena na pravosodnem ministrstvu. Pravosodna ministrica Andreja Katič pojasnjuje, da bo lahko kakorkoli ukrepala šele, ko bo v tej zadevi znana odločitev tožilstva. Bi se lahko zapletlo, ker je Gojkovič po hišnih preiskavah, ki jih je marca lani v zvezi z nakupom Litijske izvedel NPU, na ministrstvu postal sindikalni zaupnik?

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je končal preiskavo afere Litijska, ki je pred enim letom močno zamajala drugo največjo vladno stranko SD. Kot smo poročali na N1, so ovadeni nekdanji generalni sekretar na pravosodnem ministrstvu iz vrst SD Uroš Gojkovič, bivši vodja službe za nepremičnine in investicije na tem ministrstvu ter nekdanji član SDS Simon Starček, prodajalec stavbe na Litijski Sebastjan Vežnaver in njegovo podjetje Rezidenca Rajski vrt ter cenilka Breda Zorko.

Gojkovič in Starček sta ovadena zaradi suma zlorabe položaja, Vežnaver pa zaradi suma pomoči pri izvršitvi tega kaznivega dejanja. Preiskovalci sumijo, da sta Gojkovič in Starček pri nakupu nove sodne stavbe, za katero je pravosodno ministrstvo pod vodstvom tedanje pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan decembra 2023 odštelo 7,7 milijona evrov, delovala usklajeno z Vežnaverjem, ki je objekt na Litijski prek svojega podjetja Rezidenca Rajski vrt leta 2019 kupil za 1,7 milijona evrov.

Cenilko Bredo Zorko, ki je izdelala dve cenitvi stavbe na Litijski in njeno vrednost podražila za več kot pet milijonov evrov, pa je kazenska ovadba doletela zaradi suma ponarejanja listin. Pod drugo cenitev stavbe je bil sicer podpisan cenilec Anton Rigler, ki pa je po izbruhu afere priznal, da je cenitev, pod katero je bil podpisan, v resnici izdelala Breda Zorko. Protipravno pridobljena premoženjska korist pri poslu po ocenah kriminalistov znaša 2,9 milijona evrov.

Gojkovič po hišnih preiskavah postal sindikalni zaupnik

“To je posilstvo prava. Nikoli v življenju nisem imel nič z nobenim od soobtoženih, prvič sem ju videl na televiziji. Sam si bom dal lisice na roke, če sem karkoli imel s temi ljudmi,” je vložitev kazenske ovadbe za N1 komentiral Sebastjan Vežnaver. Da je pri nakupu Litijske ves čas deloval zakonito, odgovorno in transparentno, je prek svojega odvetnika sporočil tudi Gojkovič. Starček na naše klice in vprašanja ni odgovoril.

Po končani preiskavi NPU je zdaj na potezi specializirano državno tožilstvo, ki ima na mizi tri možnosti – na podlagi ovadb lahko ali vloži obtožnice, ali zahteva uvedbo sodne preiskave, ali pa zavrže kazenske ovadbe. Da je pomembno, da organi pregona čim prej opravijo svoje delo in da zgodba dobi epilog na sodišču, opozarja tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič.

Ob tem pa ne gre spregledati, da Gojkovič in Starček še naprej ostajata zaposlena na pravosodnem ministrstvu. Po naših informacijah je Gojkovič, potem ko so kriminalisti marca lani zaradi nakupa Litijske opravili hišne preiskave, postal celo sindikalni zaupnik sindikalne skupine ministrstva za pravosodje v okviru Sindikata državnih organov Slovenije, ki ga vodi Frančišek Verk.

Nekdanji generalni sekretar na pravosodnem ministrstvu Uroš Gojkovič in bivša pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Da je Gojkovič po izvedenih hišnih preiskavah res postal sindikalni zaupnik, je za N1 potrdil Verk. Kot je dejal, v tem ne vidi nič spornega, saj Gojkoviču funkcija sindikalnega zaupnika v primeru morebitnega kazenskega pregona nič ne koristi. “Skupina zaposlenih, ki se je včlanila v sindikat, ga je izvolila za sindikalnega zaupnika. S tem ni nič narobe, jaz tukaj nisem videl nobene ovire,” je poudaril Verk.

Katič: Ukrepala bom lahko šele, ko bo znana odločitev tožilstva

Po besedah naših virov sta člana omenjene sindikalne skupine tudi Simon Starček in vodja službe za notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu Suzana Hötzl, ki se je podpisala pod revizijsko poročilo pravosodnega ministrstva o nakupu Litijske. V njem je bivšo pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in premierja Roberta Goloba obtožila, da so za potrebe nakupa Litijske nezakonito prerazporedili šest milijonov evrov proračunskega denarja.

Urad za nadzor proračuna je kasneje ugotovil, da revizija nakupa Litijske na pravosodnem ministrstvu ni potekala po pravilnih postopkih, zaznal pa je tudi okoliščine, ki lahko ustvarjajo dvom o njeni nepristranskosti. Suzana Hötzl, ki je na pravosodno ministrstvo s finančne uprave (Furs) prišla skoraj sočasno z Gojkovičem in Starčkom, je zaradi tega dobila opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja iz krivdnih razlogov.

Andreja Katič, zaslišanje, DZ, pravosodna ministrica
Pravosodna ministrica Andreja Katič (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Gojkovič in Starček sta opozorilo pred redno odpovedjo delovnega razmerja dobila že takoj po izbruhu afere Litijska. Odvzeta so jima bila tudi vsa pooblastila, z vodilnih položajev pa sta bila premeščena na drugi delovni mesti. Ob tem pa se postavlja vprašanje, ali ju bodo zaradi postopkov, ki jih proti njima vodijo organi pregona, zdaj na ministrstvu doletele nove sankcije.

Ministrica Katič je za N1 poudarila, da bo lahko kakorkoli ukrepala šele, ko bo v tej zadevi znana odločitev tožilstva. Kot je dejala, so bili na ministrstvu o ovadbah doslej obveščeni samo iz medijev. “V tem trenutku nisem uradno seznanjena s tem, zoper katere osebe so bile vložene ovadbe. Določene postopke je še treba izvesti. Verjamem, da je tožilstvo pri svojem delu neodvisno in da bo svoje naloge samostojno in neodvisno opravljalo tudi naprej.”

Ministrstvo sprožilo disciplinski postopek proti cenilcu

Pravosodna ministrica ni želela špekulirati, kakšni ukrepi bi zaradi morebitnih nadaljnjih postopkov lahko doleteli Gojkoviča in Starčka. Kot je mogoče slišati, na pravosodnem ministrstvu ne želijo hiteti s sprejemanjem odločitev, saj pričakujejo, da bosta Gojkovič in Starček postopke izpodbijala na sodišču.

Že pred sprožitvijo morebitnih postopkov pa bi lahko na ministrstvu naleteli na resno oviro, saj Gojkovič opravlja funkcijo sindikalnega zaupnika. Po mnenju nekaterih gre pri tem sicer zgolj za slepilni manever, s katerim se je nekdanji generalni sekretar zaščitil pred izgubo službe zaradi afere Litijska. Gojkovič skupaj s Starčkom namreč že nekaj časa velja za enega od glavnih osumljencev v aferi Litijska.

Frančišek Verk
Sindikalist Frančišek Verk (Foto: Žiga Živulović Jr./Bobo)

Verka smo vprašali, ali Gojkoviča na ministrstvu zaradi njegove funkcije ne morejo odpustiti. Odgovoril nam je, da sindikalni zaupnik ne uživa nobene posebne zaščite, če pri svojem delu stori protipravno dejanje. “Sindikalni zaupnik ima imuniteto samo pri sindikalnem delovanju. Ne gre pa za to, da bi se lahko kot sindikalni zaupnik rešil neke afere ali obtožb na svoj račun,” je dejal Verk.

A nekateri naši sogovorniki vztrajajo, da bi Gojkovič kot sindikalni zaupnik težko izgubil službo. Verk pa je med drugim spomnil na to, da so na pravosodnem ministrstvu ugotovitvam revizorke Suzane Hötzl oporekali, čeprav je do podobnih zaključkov glede nakupa Litijske v svojem revizijskem poročilu prišlo tudi računsko sodišče. To je namreč ugotovilo, da pri nakupu Litijske ni bilo podlage za prerazporeditev 6,5 milijona evrov iz splošne proračunske rezervacije. “Čeprav so bile ugotovitve v poročilih enoznačne, je revizorka dobila opomin pred odpovedjo delovnega razmerja,” je dodal Verk.

Po naših informacijah so na pravosodnem ministrstvu ukrepali proti sodnemu cenilcu Antonu Riglerju. Ta se je podpisal pod drugo cenitev stavbe o Litijski, čeprav jo je v resnici pripravila Breda Zorko. Proti njemu naj bi na ministrstvu sprožili disciplinski postopek, ki pa še ni končan. Rigler prav tako ni več član združenja sodnih cenilcev in sodnih izvedencev za gradbeno stroko SICGRAS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje