
Nemška javna televizija ARD v reportaži poroča o protestih v Srbiji in o tamkajšnji medijski krajini, ki je izrazito podrejena oblasti in predsedniku Aleksandru Vučiću. Opozarjajo na izkrivljeno sliko, ki jo prikazujejo provladni mediji, in na grobe napade, ki so jih bili deležni tudi študenti. Pri tem izpostavljajo primer N1, ki je ob neodvisnem poročanju pogosto na udaru vladajočih. Srbski sogovorniki so pri tem s prstom pokazali tudi na pasivno Evropsko unijo, ki da zanje ni partner za spremembe.
“Na dan največjega protesta v Srbiji, ko se je zbralo 300.000 ljudi, je neodvisna televizijska postaja N1 Beograd storila nekaj izjemnega za srbske razmere. Devet ur je neprekinjeno poročala v živo,” svojo reportažo o protestih v Srbiji in o tamkajšnji medijski krajini začne nemška javna televizija ARD. “Televizija N1 poroča objektivno, včasih rahlo naklonjeno študentom, a v skladu z novinarskimi standardi,” so navedli in dodali, da je to v Srbiji redkost.
ARD navaja podatke Neodvisnega združenja novinarjev Srbije NUNS, da zgolj okoli tri odstotke vseh medijev kritično poroča o oblasti. Nemška televizija pri tem izpostavlja sovražen odnos srbskega predsednika Aleksandra Vučića do ustanovitelja in solastnika družbe United Group, del katere so televizije in portali N1 ter Nova, Dragana Šolaka. “Vučić proti njim vodi pravo medijsko vojno, medtem ko javnosti predstavlja, da so oni tisti, ki so napovedali vojno njemu,” navaja ARD. Demonizacijo Šolaka primerjajo s kampanjo madžarskega premierja Viktorja Orbana proti milijarderju Georgeu Sorosu.
Kot še navaja ARD, je Vučić za okoli 97 odstotkov srbskih medijev nedotakljiv, prikazujejo ga kot junaka. Pri tem se ozre na poročanje zasebne televizije Informer TV o beograjskem protestu. Kričeči naslovi z naslovnice istoimenskega tabloida, lažne navedbe, da skupina študentov načrtuje vdor v prostore javne radiotelevizije, in urednik Informerja Dragan J. Vučićević, ki med oddajo v živo krili z rokami in proslavlja aretacije študentov.
“Ta propaganda je mešanica komunistične jugoslovanske propagande, propagande Slobodana Miloševića in sovjetskega KGB. Gre za pranje možganov in satanizacijo nasprotnikov. Nato se vse to spretno predstavi z uporabo novih medijev in tehnologij. In to deluje,” je za nemško televizijo opozoril predsednik NUNS Željko Bodrožić. ARD pri tem kot najagresivnejše provladne medije označi tudi televiziji Pink in Happy ter tabloide Alo, Kurir, Novosti in Srpski Telegraf. Bodrožić je opozoril, da so ti mediji ključni del sistema oblasti, ki si ga je Vučić zgradil. “Te medije dnevno spremlja 85 odstotkov prebivalcev,” je dejal.

Nemška televizija spomni tudi na številne proteste študentov, ki so se odvili pred uredništvi provladnih medijev in pred javno RTS. “Informer je stroj za zastrupljanje družbe. Objavljajo laži, ki so tako gnusne, da jim je težko sploh verjeti,” je na protestu pred uredništvom Informerja dejal študent Aleksa. Študentka Teodora je medtem opozorila na RTS, ki da v svojem poročanju ignorira proteste. “V treh mesecih smo študenti prejeli le eno povabilo na intervju. Ljudje nas preprosto niso mogli videti,” je dejala za ARD in opozorila tudi na skopo poročanje o marčevskem protestu v Beogradu.
ARD je v reportaži spomnil tudi na marčevski protest pred uredništvom srbske televizije N1, kjer se je zbrala skupina stotih ljudi, ki je onemogočala vhod v stavbo. Protest je organiziral predsednik Gibanja socialistov in podpredsednik odhajajoče srbske vlade Aleksandar Vulin, kar je sam tudi priznal. “Gibanje socialistov je koalicijski partner Vučićeve SNS. To je bilo torej vse drugo, le protest državljanov ne,” je za ARD dejal programski direktor N1 Igor Božić.
“EU za nas ni partner za spremembe”
Kot je dejal, se je pritisk oblasti na njihov medij po velikem protestu v Beogradu še zaostril. “Z avtobusi so nam pripeljali svoje funkcionarje in blokirali vhod, da bi preusmerili pozornost s protestov proti režimskim medijem,” je še dejal Božić. Napadi na medija N1 in Nova se odvijajo tudi na provladnih televizijah, Božić pa opozarja, da posledice teh pritiskov čutijo tudi njihovi novinarji na terenu. Pri tem našteje tri resne incidente v zadnjih štirih mesecih, ko je eno novinarko nekdo udaril, drugo so več ur nadlegovali in žalil, tretji pa grozili s smrtjo. Pritiskov so novinarji deležni tudi na spletu.
Predsednika neodvisnega novinarskega združenja Željka Bodrožića pri vsem skupaj še posebej moti ravnodušnost Evropske unije. “EU ne naredi ničesar, da bi izboljšala razmere. Srbski družbi ne pomaga, da bi se izvila iz tega medijskega mraka. Zato EU za nas ni partner za spremembe,” je poudaril. Tudi ARD v reportaži ugotavlja, da od začetka protestov na shodih ni bilo opaziti zastav EU, saj da je razočaranje med ljudmi očitno preveliko.
Bodrožić je za ARD ocenil, da ima Srbija kljub temu resnično demokratično prihodnost samo v okviru EU in brez Vučića. “Srbija se je v teh mesecih nedvomno spremenila in poti nazaj ni več. Mislim, da se bo ta situacija, kar zadeva njega, razrešila do jeseni,” je dejal. Kljub temu pa ARD zaključuje, da kljub stalnim protestom za zdaj še ni nobenih konkretnih znakov, da bi Vučić in njegova stranka lahko po 13 letih padla z oblasti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje