Julija lani je srbski podjetnik Nikola Petrović, ki sodi v najožji krog srbskega predsednika Aleksandra Vučića, prek svojega ljubljanskega podjetja NG Projekt od Mestne občine Ljubljana (MOL) na dražbi kupil skoraj hektar veliko zemljišče v Trnovskem predmestju. Ob tem pa v oči bode vrsta dejstev in okoliščin. Od tega, da je bil NG Projekt v sodni register vpisan le dva tedna, preden je MOL objavila dražbo, da je bila izklicna cena tokrat skoraj poldrugi milijon evrov nižja kot na dražbah pred tremi leti, da je prokuristka Petrovićevega podjetja dva meseca po ustanovitvi postala Melita Kolbezen, ki je bila sodelavka Zorana Jankovića, ko je ta vodil Mercator ... Kako ljubljanski župan tolmači prodajo zemljišča Petroviću, s katerim se je v aktualnem mandatu sicer vsaj štirikrat srečal?
Na N1 smo v preteklih dneh objavili več člankov o povezavah ljubljanskega župana Zorana Jankovića z vrhom srbske politike in s podjetniki iz najožjega kroga srbskega predsednika Aleksandra Vučića. Eden od teh podjetnikov je Nikola Petrović, ki mu v Srbiji rečejo tud najbolj znani Vučićev “boter” in ki ima, kot smo poročali, tudi stike z ljudmi iz podzemlja.
Petrović je dejaven tudi v Sloveniji. Kot smo pisali na N1, je lani v Ljubljani ustanovil podjetje NG Projekt, ki je bilo v sodni register vpisano 17. junija. Dva tedna kasneje, točneje 2. julija, je Mestna občina Ljubljana objavila javno dražbo za prodajo treh parcel v Trnovskem predmestju v skupni izmeri 9.243 kvadratnih metrov.
Na dražbi, ki je potekala 25. julija, je bil Petrovićev NG Projekt edini ponudnik; zemljišče je kupil po izklicni ceni 2,68 milijona evrov, kar je skupaj z DDV zneslo slabih 3,3 milijona evrov. Te iste parcele je sicer ljubljanska občina prodajala že tri leta prej, a je bila tedaj izklicna cena skoraj poldrugi milijon evrov višja, znašala je slabih 4,2 milijona evrov.
Na N1 smo tudi objavili, da se Nikola Petrović in župan Janković osebno poznata. Srečala sta se tudi pred štirinajstimi dnevi na večerji pri Aleksandru Vučiću v Beogradu, po kateri je srbski predsednik javno razkril, da je Jankovića ob iskanju mandatarja za novo srbsko vlado vprašal, na kakšen način bi se želel angažirati v srbski politiki.
Janković je sicer pred dnevi dejal, da na tej večerji s Petrovićem ni govoril, v njegovem kabinetu pa so nam povedali, da sta se pred tem Janković in Petrović v aktualnem mandatu ljubljanskega župana srečala trikrat. O čem sta govorila, niso želeli razkriti.

Zanimanje Petrovića za odprtje podjetja v Ljubljani in za nakup zemljišča v Trnovskem predmestju je Janković zdaj na tiskovni konferenci pospremil z besedami, da vsi vedo, da je Ljubljana varno in strpno mesto ter da je zanimivo za investicije.
Ob tem je izpostavil še druge srbske podjetnike, ki so investirali v prestolnico: Miroslava Miškovića, Veselina Jevrosimovića pa Miodraga Kostića, ki je med drugim tudi kupil zemljišče na Cesti dveh cesarjev v Ljubljani.
“Dejstvo je, da smo mi to zemljišče prodali, ker ga ne potrebujemo,” je poudaril Janković. In dodal, da je bila dražba razpisana in odprta, Petrović pa je bil na njej edini ponudnik. Zemljišče so po županovih besedah ocenili v vrednosti, po kateri so ga prodali.
Ob tem je župan potrdil naše poročanje, da je bila cena omenjenih parcel na preteklih dražbah višja, a dodal, da kupcev tedaj ni bilo. Izpostavil je še, da so sosedje zemljišča prodajali celo po 270 evrov na kvadratni meter, a so se nato dogovorili, da postavijo enako ceno, kot jo je postavil MOL, in so za kvadratni meter dobili 290 evrov.
Janković: “Melita je odlična”
V oči pa bodejo še nekatere kadrovske povezave. Kot smo poročali na N1, je dobra dva meseca po tem, ko je NG Projekt od ljubljanske občine kupil zemljišče, prokuristka v Petrovićevem podjetju postala Melita Kolbezen. Kolbezen je med leti 2001 in 2012 opravljala odgovorne naloge v Mercatorju, torej tudi v času, ko je Mercator vodil Janković.
“Melita je odlična. Že kar nekaj časa ima svoje podjetje, v mojih časih pa je bila v Mercatorju izjemno cenjena,” Janković s pohvalami Meliti Kolbezen ni skoparil. Dodal je, da tega, kje jo je Petrović našel, ne ve. “Sigurno pa ne z mano. Če bi me vprašal, pa bi jo priporočil,” je še povedal ljubljanski župan.
Kot smo poročali na N1, se Petrovićevo podjetje NG Projekt nahaja na Brdnikovi ulici 44 v Ljubljani. Na tem naslovu je tudi podjetje Advico, katerega lastnica in direktorica je Melita Kolbezen, prav tako pa ima na Brdnikovi 44 sedež podjetje Okusi, za katerega Advico opravlja računovodske storitve.
Lastnik podjetja Okusi je Tomaž Kavčič, lastnik dvorca Zemono in srbski častni konzul, ki se tako kot Janković pogosto srečuje s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem. Kot je dejal Janković, mu je prav na srečanju na Zemonu Vučić ponudil, da sodeluje pri projektu Expo, ki bo v Srbiji leta 2027.
“Čakam odločitev KPK”
Ljubljanski župan je ponovil, da je Vučićevo ponudbo sprejel, ob tem pa povedal svoje pogoje: da dela brezplačno in v prostem delovnem času. Takšno pogodbo je iz Srbije tudi dobil in komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) povprašal, ali jo lahko podpiše ali ne.
KPK je – tako župan – zanimalo, ali ga je Vučić k projektu Expo povabil ustno ali pisno. “Odgovoril sem, da ustno na Zemonu. Zdaj čakam odločitev KPK.”
Da je Expo 2027 zelo pomemben projekt in velik uspeh za Srbijo, je sicer Zoran Janković v preteklosti že večkrat poudaril, Vučić pa je ob imenovanju Đura Macuta za novega srbskega mandatarja celo napovedal, da bo Expo bistveno prispeval k vrnitvi Srbije “na piedestal zmagovalcev”.
Nasprotno srbska opozicija in številni državljani ocenjujejo, da se bo z Expom sistemska korupcija v državi še razrasla in da je treba dogodek odpovedati. Izpostavljajo, da so srbske oblasti Expo razglasile za projekt posebnega pomena in leta 2023 sprejele tako imenovani lex specialis Expo, v katerem pod krinko odprave administrativnih ovir kar mrgoli rešitev, ki prinašajo dodatna korupcijska tveganja.
Ljubljanski župan je na vprašanje, ali se strinja s srbskim lex specialis Expo in ali si želi, da bi tudi pri nas za določene projekte odpravili upravne ovire, odgovoril, da to, s čim se strinja on, za Beograd in Srbijo ni pomembno.
Ocenjuje pa, da bi morali tudi pri nas nekateri projekti, ki so nacionalnega pomena, dobiti absolutno prednost. Kot projekte nacionalnega pomena, ki bi pri pridobivanju dovoljenj potrebovali posebno obravnavo, je izpostavil tretjo razvojno os, železniško infrastrukturo, prenovo SNG Drame, protipoplavno ureditev …
PREBERITE ŠE:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje