Še en posnetek medvrstniškega nasilja: šlo naj bi za isto skupino nasilnežev

Nasilje
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Na družbenih omrežjih se je pojavil še en posnetek medvrstniškega nasilja. Na njem skupina mladih besedno in fizično obračunava s sovrstnikom. S policije so sporočili, da so seznanjeni z obema posnetkoma nasilja in da še zbirajo obvestila. Ena izmed ptujskih osnovnih šol je za N1 potrdila, da so v dogodek vpleteni tudi njihovi učenci.

Potem ko se je na družbenih omrežjih pojavil posnetek medvrstniškega nasilja, po omrežju Facebook kroži nov posnetek pretepa.

Posnetek je nastal v podhodu. Na njem skupina mlajših oseb – nekatere so nekoliko zakrite s kapucami in maskami – grozi mladeniču. Žrtev od napadalcev v obraz prejme več udarcev. Izza kamere se v nekem trenutku zasliši hihitanje, med fizičnim obračunavanjem pa je slišati tudi: “Zaslužil si si.” Skupina mladih žrtev poziva, naj se opraviči.

Oba posnetka naj bi nastala na Ptuju, domnevno pa za nasilništvom stoji ista skupina mladostnikov, sicer še osnovnošolcev. Na Policijsko upravo (PU) Maribor smo poslali več novinarskih vprašanj. Med drugim nas je zanimalo, ali lahko te navedbe potrdijo.

S policijske uprave so sporočili, da so z obema posnetkoma nasilnih ravnanj mladih seznanjeni in da v obeh primerih intenzivno zbirajo obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja nasilništva, v enem primeru tudi neupravičenega slikovnega snemanja. Podrobnejših pojasnil o dogodkih niso podali.

 Na eni izmed ptujskih osnovnih šol so za N1 potrdili, da so v dogodek res vključeni njihovi učenci, o tem so obvestili policijo.

Policija
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Na policiji so v zvezi s preiskavo dodali, da sume nasilnih dejanj, še posebej ko so žrtve mladoletniki ali otroci, obravnavajo zelo resno. Pri tem si prizadevajo za čimprejšnjo izsleditev storilcev, njihovo ustrezno procesiranje ter zaščito žrtev. “Tako smo v obeh primerih nemudoma začeli zbiranje obvestil in izvajanje vseh zakonsko predpisanih ukrepov,” so sporočili in v nadaljevanju obsodili nasilna dejanja.

“Policisti obravnavamo vsak tovrstni prijavljeni ali zaznani primer ter v skladu z danimi pooblastili preiskujemo dogodek, ugotavljamo povzročitelje, nudimo pomoč žrtvi in govorimo s pričami dogodka,” so dodali.

Kako policija postopa v primeru mladoletnikov

Če je osumljeni za kaznivo dejanje starejši od 14 let, proti njemu vložijo kazensko ovadbo. Če domnevni storilec še nima 14 let, pa policija o protipravnem dejanju obvesti tožilstvo v obliki poročila.

V primeru prekrška policija polnoletnemu kršitelju izda plačilni nalog, če pa ima kršitelj med 14 in 18 let, policija pošlje obdolžilni predlog na pristojno sodišče.

Mladoletniška kriminaliteta je skupek kaznivih dejanj, katerih osumljene so osebe, ki še niso dopolnile 18 let, so dodali na PU Maribor.

“Razlogi za nasilna dejanja mladih so različni: potreba po dominantnosti, lahko je posledica vzgoje ali videnih vzorcev v družinskem okolju ali pa zgolj dokazovanje in postavljanje pred drugimi,” ugotavljajo na policiji.

Zakaj najpogosteje obravnavajo mlade?

Na PU Maribor so med drugim opozorili, da smo v zadnjem času lahko priča številnim primerom medvrstniškega nasilja, ki se pojavlja na spletu. Medvrstniško nasilje se pojavlja v več oblikah, lahko je fizično, psihično ali pa ima drugačne oblike – sem denimo spadata zbadanje in norčevanje. Včasih so lahko posledice socialnega in psihološkega trpinčenja sovrstnikov celo hujše in trajnejše kot pri fizičnem nasilju.

Dekle s telefonom
Profimedia

Slovenska zakonodaja loči med nasilništvom, kjer gre za izkazovanje moči nad drugo osebo, in nasilnimi dejanji, kjer gre za uporabo sile ene ali več oseb zoper drugega. Nasilništvo ureja kazenski zakonik, nasilna dejanja pa poleg kazenskega zakonika tudi zakon o varstvu javnega reda in miru.

Na območju PU Maribor starejše mladoletnike najpogosteje kazensko obravnavajo zaradi nasilništva, povzročitve lažje telesne poškodbe, groženj in prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, izsiljevanja ter neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami.

Ob zaznavi nasilja je treba takoj ukrepati. Pomembno vlogo poleg policije imajo predvsem vzgojno-izobraževalni zavodi in starši. Ob pogovoru z otrokom, ki je žrtev nasilja, je treba upoštevati, da ob tem čuti strah, nemoč, krivdo in sram.

Priporočeno vsebino