Vučić začel posvetovanja o sestavi nove vlade, del opozicije si želi volitve

Svet 02. Apr 202513:01 0 komentarjev
Aleksandar Vučić
Foto: Bernadett Szabo/REUTERS

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je začel posvetovanja o oblikovanju nove vlade. Del opozicije je sporočil, da pri tem ne bo sodeloval. Vztrajajo pri preoblikovanju prehodne vlade, ki bi po njihovem prepričanju zagotovila minimalne pogoje za izvedbo poštenih in pravičnih volitev.

Srbska narodna skupščina je 19. marca potrdila odstop premierja Miloša Vučevića, s čimer je prenehal mandat celotni vladi. Vučević bo funkcijo premierja opravljal do sestave nove vlade. To morajo oblikovati do 18. aprila, sicer Srbijo predvidoma 8. junija čakajo nove predčasne volitve.

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je posvetovanja o oblikovanju nove vlade začel danes s pogovori s predstavniki manjšinskih strank in ene manjše opozicijske stranke.

Kot je dejal v ponedeljek, je na posvetovanja, ki jih bo končal v petek, povabil vse nosilce list in poslanske skupine v srbski skupščini. Vabilu se je po njegovih besedah odzvalo pet do šest list, poroča srbska tiskovna agencija Beta.

Predstavniki vladajoče Srbske napredne stranke (SNS) odo na posvetovanja prišli v četrtek. Predsednik SNS Vučević je v pogovoru za beograjsko televizijo K1 po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug danes dejal, da bo stranka predlagala več kandidatov za mandatarja.

Vučević napovedal velike spremembe in presenečenja

“Mislim, da bodo v vladi velike spremembe, ne le na položaju predsednika vlade, temveč tudi znotraj same vlade in globlje, od državnih sekretarjev do direktorjev javnih podjetij. Mislim, da bodo velika presenečenja, morda bo celo mandatar veliko presenečenje,” je še ocenil.

Del opozicijskih strank v parlamentu je že prej sporočil, da se vabilu na posvetovanja o novi vladi ne bodo odzvali. Obenem so zahtevali oblikovanje začasne prehodne vlade, ki bi po njihovem prepričanju zagotovila minimalne pogoje za izvedbo poštenih in pravičnih volitev.

Srbija se je v politični krizi znašla po zrušenju nadstreška na novosadski železniški postaji novembra lani, ki je zahtevalo 16 življenj. Državo so kmalu zatem zajeli množični študentski protesti, na katerih med drugim zahtevajo objavo vseh dokumentov o prenovi postaje in kaznovanje odgovornih ter obračun s korupcijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!