Nemško ministrico izgnali iz Banjaluke, Dodik jo je ob tem zasul z žaljivkami

Svet 05. Apr 202511:35 > 16:10 16 komentarjev
Anna Lührmann
Anna Lührmann (Foto: Profimedia)

Nemško ministrico za Evropo in podnebje Anno Lührmann so v petek izgnali iz Banjaluke. "Pričakujem, da jo bo policija zelo hitro in za vedno pospremila iz Republike Srbske," je pred tem na družbenih omrežjih zapisal predsednik entitete Milorad Dodik. Nemška ministrica je na svojem profilu kasneje sporočila, da so ji ob izgonu grozili. Najverjetneje je Dodik izgon naročil, ker je Nemčija napovedala, da mu bo prepovedala vstop v državo.

Ob naraščajočih napetostih v Bosni in Hercegovini je bila v tem tednu tam na obisku nemška ministrica za Evropo in podnebje Anna Lührmann. A še preden se je končal tudi petkov obisk v Republiki Srbski, so njej in delegaciji sporočili, da v Banjaluki niso zaželeni ter jih pozvali, naj entiteto takoj zapustijo, je sporočila na družbenem omrežju X.

“Danes sem bila v Banjaluki v BiH. To je lepo mesto z odličnimi ljudmi. Tisti, ki sem jih tam srečala, so me lepo sprejeli. Imela sem vrsto odličnih srečanj s civilno družbo in opozicijo. Dodikova dejanja so nesprejemljiva. Proti koncu mojega obiska je znova pokazal destruktiven pristop,” je opisala.

V nadaljevanju je podrobneje opisala, kaj se je dogajalo. “Dodikovi predstavniki so meni in delegaciji grozili z nasiljem. To je znak šibkosti. Dodik je vse bolj izoliran in nima podpore državljanov Republike Srbske. V Banjaluki sem prejela veliko sporočil podpore, ljudje se sramujejo Dodikovih dejanj. Za vse v Republiki Srbski imam jasno sporočilo: še naprej vam bomo stali ob strani na poti do blaginje, stabilnosti in članstva v EU.”

Še nekoliko bolj podrobno je o izgonu nemška ministrica spregovorila za N1 BiH. Poudarila je, da Dodik s svojim ravnanjem blokira evropsko pot države in ocenila, da to ne bo njihova zadnja poteza proti političnemu vrhu Republike Srbske. “Prepoved vstopa v Nemčijo je šele začetek.” Prepričana je, da Dodikova ravnanja ne zastopajo interesov prebivalstva, ki si po njenem mnenju želi dobrega odnosa z Nemčijo in EU. “Nisem še srečala osebe iz Republike Srbske, ki bi se želela izseliti v Rusijo. Ljudje hočejo v Nemčijo, Avstrijo, EU. To je jasen znak šibkosti Dodika,” je dodala in poudarila, da sankcije proti Dodiku niso uperjene v prebivalce. 

Povedala je tudi, da je večino načrtovanega obiska izvedla brez težav in dodala, da se veseli naslednjega, ko namerava izpeljati še ostale pogovore. “Številna nemška podjetja želijo vlagati v Republiko Srbsko. Ravno zato želim ostati v tesnem stiku,” je tudi napovedala. Kljub Dodikovim potezam se nemška ministrica počuti dobro, poroča N1 BiH.

Odpovedano srečanje z opozicijo Republike Srbske

Ministrica je morala zaradi nenadnega poziva odpovedati srečanje z opozicijsko Stranko demokratičnega napredka (PDP). Lührmann bi se morala srečati z vodjo opozicije in podpredsednikom stranke Igorjem Crnadakom.

Crnadak je za N1 BiH povedal, da je tik pred sestankom prejel sporočilo vlade, da so nemško ministrico označili za nezaželeno osebo in jo pospremili z ozemlja entitete. Pred tem se je ministrica Lührmann že sestala s predstavniki vlade BiH. 

Dodik se je za izgon nemške ministrice odločil potem, ko je Nemčija v četrtek napovedala, da bo njemu in še dvema politikoma prepovedala vstop v državo. Da nemška ministrica zato ni dobrodošla v Republiki Srbski, je Dodik sporočil tudi na družbenih omrežjih. “Pričakujem, da jo bo policija zelo hitro in za vedno pospremila iz Republike Srbske,” je zapisal.

Pri tem je nanizal več žalitev na njen račun. Na omrežju X je v petek zapisal, da ne more verjeti, da je tako naivna, da je po vseh lažeh in žaljivkah, ki jih je izrekla samo zato, da bi zadovoljila muslimane v Sarajevu, pričakovala, da bodo njeno pohajkovanje po Republiki Srbski le nemo opazovali. “V dilemi sem, ali je to njena pamet ali pa se ravna po pameti opozicije. Tako eno kot drugo je neumno,” je dodal.

Nemčija je napoved prepovedi vstopa sicer sporočila skupaj z Avstrijo. K takšnim sankcijam je pozvala tudi druge članice EU, potezi pa bi lahko sledila tudi Slovenija. Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, ki ga vodi Tanja Fajon, je namreč na vprašanje N1 odgovorilo, da nobene možnosti ne izključuje.

Tožilstvo BiH je proti Dodiku in drugima dvema politikoma uvedlo preiskavo zaradi suma napada na ustavni red, potem ko so v entiteti sprejeli več ustavno spornih zakonov. Ker se niso odzvali vabilu na zaslišanje, je sodišče BiH za vse tri izdalo osrednji nalog za privedbo. Sodišče BiH je nato Interpol zaprosilo za razpis mednarodne tiralice za Dodika in Stevandića, ki sta kljub centralnemu nalogu potovala v tujino. Interpol je zahtevo ta teden zavrnil.

Dodik je bil sicer pred kratkim spoznan za krivega, ker ni upošteval odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje