Kako zaplet pri podpisu pokojninske reforme pojasnjuje minister Mesec

Slovenija 31. Mar 202514:51 > 16:10 18 komentarjev

Socialni partnerji bi morali danes podpisati dogovor o predlagani pokojninski noveli, ki jo je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Toda podpis, ob katerem bi moral biti prisoten tudi predsednik vlade Robert Golob, so odpovedali. Minister za delo Luka Mesec je podpis napovedal za sredo.

Socialni partnerji naj bi danes podpisali dogovor o predlogu novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, a so napovedana podpis in izjavo za medije premierja Roberta Goloba tik pred zdajci odpovedali.

V petek so z ministrstva za delo sporočili, da bodo socialni partnerji danes podpisali dogovor, zbrane pa bo nagovoril premier, a se je zapletlo. Danes je bilo vse pripravljeno za slavnostni podpis pred kamerami, tudi predstavniki medijev smo že bili v vladni stavbi, kjer naj bi dogovor podpisali. Najprej so sporočili, da so se pogajanja zavlekla, nato pa so tik pred zdajci napovedani podpis odpovedali.

O tem, kaj se je zgodilo, je spregovoril minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Podpis dogovora je napovedal za sredo dopoldne. Povedal je, da je bilo usklajevanje bolj dolgotrajno, kot so pričakovali, saj morajo predstavniki sindikatov in delodajalcev dobiti mandat svojih organov za odobritev dogovora.

“S socialnimi partnerji, delodajalsko in sindikalno stranjo, smo, potem ko smo prejšnji teden uspešno zaključili pogajanja o prenovi pokojninskega sistema, ta teden zakonu dodali še dogovor med socialnimi partnerji, ki ureja podrobnosti,” je pojasnil Mesec in dodal, da je bilo usklajevanje “bolj naporno, kot smo pričakovali”, ker so socialni partnerji povedali, da za podpis dogovora potrebujejo mandat svojih organov oziroma predsedstev.

Luka Mesec, minister za delo
Foto: Borut Živulović/F.A.BOBO

“Dokumenta danes še ne smem predstaviti javnosti,” je pojasnil minister, saj da so se dogovorili, da o podrobnostih do potrditve ne bodo komunicirali z javnostjo. “Socialni partnerji imajo danes in jutri čas, da razpravo še o tem dokumentu opravijo na svojih organih,” je pojasnil in dodal, da so vprašanja uspešno razrešili.

“Današnji sporazum obsega 12 točk, to niso odprta vprašanja. Tako zakon kot dogovor je v celoti usklajen s tistimi, ki smo sedeli za mizo, morajo pa ga zdaj potrditi še njihovi organi,” je povedal in poudaril, da je soglasje ključno. “Pokojninski in invalidski sistem je eden najpomembnejših družbenih podsistemov in bi bilo povsem neodgovorno, da ga reformiramo enostransko. Za prenovo takega sistema je treba iskati najširše družbeno soglasje. Zato sem kot minister vztrajal, da je treba izčrpati vse možnosti kompromisa, da dobimo soglasje obeh strani,” je poudaril in dodal, da so ob tem vodili dialog tudi z drugimi civilnodružbenimi organizacijami, predvsem predstavniki upokojencev. “Mislim, da je kompromis dober,” je zagotovil.

Izjavo ministra si oglejte v videu na vrhu članka.

Kaj je šlo narobe?

Po neuradnih informacijah Dnevnika se je zapletlo tik pred podpisom dogovora. Delodajalci namreč po njihovih navedbah niso želeli podpisati, da se v zameno za to, ker ne pristanejo na izenačitev prispevnih stopenj za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, odpovedujejo problematiziranju višine prispevka za dolgotrajno oskrbo. Sindikati medtem pri tem vztrajajo.

“Dogovor, ki smo ga dosegli, je, da se prispevne stopnje dosegajo samo ob soglasju socialnih partnerjev, da ni enostranskih posegov,” je neuradne informacije komentiral minister.

Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Blaž Cvar je po današnjem zapletu, ko ni prišlo do podpisa dogovora o predlagani pokojninski noveli, za N1 dejal, da poteka usklajevanje dogovora, ki bo peljal predlog vsebine pokojninske reforme v javno obravnavo.

“Ko bo javna razprava zaključena, bomo potrjevali končno vsebino pokojninske reforme. Z delodajalske strani je povsem jasno, da če bo vsebina ostala v teh okvirjih, ki smo jih določili po zaključku pogajanj, bomo delodajalci dali soglasje k pokojninski reformi. Sicer pa bomo v sredo, ko bomo opravili razpravo na vsebino dogovora o tem, lahko dali to potrditev. Do takrat pa moramo počakati, da svoje opravijo organi odločanja naših organizacij,” je izpostavil Cvar.

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so vladi minuli teden znova predlagali zamik uvedbe prispevne stopnje za dolgotrajno oskrbo za leto dni, v tem času pa naj bi vlada dorekla, katere storitve se bodo izvajale in kako. “Zbiranje dodatnih sredstev na zalogo je povsem neupravičeno,” je v izjavi za medije dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.

Prav tako pa je že dolgo znano nezadovoljstvo sindikalne strani, ker je prispevna stopnja za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za delodajalce precej nižja kot za delavce. Za delodajalce namreč znaša 8,85 odstotka, za delavce pa 15,50 odstotka. Že večkrat so izrazili mnenje, da bi se obe stopnji morali izenačiti. Prav tako je že dolgo znano neomajno stališče delodajalcev, da ne pristajajo na dodatne obremenitve gospodarstva.

Premier Golob pa je v nedeljo na Facebooku potrdil, da je vlada predlagala tako imenovani zimski dodatek oziroma božičnico za vse upokojence. Ta naj bi znašala med 150 in 250 evri in “ne bo enkratna pomoč”, je poudaril Golob. Po njegovih besedah gre za dolgoročno zavezo, vlada pa se je odločila za prenovo pokojninskega sistema, da bo “jesen življenja dostojna”. Napovedal je tudi, da naj bi bilo prvo plačilo zimskega dodatka že letos, in sicer z novembrsko pokojnino.

Več o tem, kaj naj bi neuradno vsebovala pokojninska reforma, preberite v članku Spremembe pokojninskega sistema: danes bodo podpisali dogovor. Kaj prinaša?

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino