
V koaliciji napovedujejo, da bodo še v tem mandatu uredili zakonodajo na področju konoplje, tako v medicinske namene kot za osebno rabo in tako udejanjili voljo ljudstva z lanskih posvetovalnih referendumov. Zakon o medicinski rabi konoplje bodo predvidoma predstavili v prihodnjih tednih.
Na lanskih posvetovalnih referendumih je dobrih 66 odstotkov volilcev pritrdilo, da naj se na ozemlju Slovenije dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene, medtem ko jih je za gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo glasovalo 51,57 odstotka.
Oba zakonska predloga v sodelovanju s stroko pripravljajo v poslanski skupini Svoboda, kjer zagotavljajo, da bodo na referendumih izkazano voljo ljudstva prelili v zakonodajo. Kmalu, predvidoma v prihodnjih tednih, bodo predstavili zakon o medicinski konoplji, tudi zakon o osebni rabi pa napovedujejo še v tem mandatu.
“Zakon, ki ureja gojenje konoplje za medicinske namene na ozemlju Slovenije, je v zaključnih fazah koalicijskega usklajevanja in usklajevanja z deležniki, saj si poslanci želijo vzpostaviti učinkovit sistem, ki bo upošteval obstoječe kompetence pristojnih organov, omogočal gospodarske priložnosti in jasno vzpostavil kriterije za pridobitev dovoljenj za gojitelje, pa tudi raziskovalce,” so odgovorili v poslanski skupini Svoboda.

Gojenje medicinske konoplje tudi za izvoz
V koaliciji trenutno potekajo zaključna usklajevanja glede zakona o medicinski rabi. “Naš cilj je zaščititi bolnike in uporabnike konoplje pred nepreverjenimi produkti na črnem trgu, omogočiti nemoteno oskrbo bolnikov z medicinsko konopljo in nasloviti trenutne zakonske pomanjkljivosti na področju uporabe konoplje v medicinske in znanstvene namene,” namen zakona o medicinski rabi opisujejo v Svobodi.
Poleg medicinskega bo zakon urejal tudi znanstveni vidik, torej določal pogoje za znanstveno raziskovanje učinkov konoplje. Najprej je vlada napovedovala ustanovitev javne agencije za konopljo, ki bi edina imela pravico do odkupa ter uvoza, izvoza, veleprodaje in skladiščenja zalog, vsak imetnik dovoljenja za gojenje pa bi moral agenciji celoten pridelek konoplje predati v odkup.
Toda v koaliciji so sklenili, da na področju gojenja konoplje ne želijo monopola, ampak da bi imelo možnost ukvarjanja s to dejavnostjo več slovenskih podjetij. Potrebe po medicinski konoplji so namreč v evropskih državah velike, zato bi lahko to bila tudi izvozna priložnost za slovensko gospodarstvo. Za podeljevanje dovoljenj za gojenje medicinske konoplje bo zadolžen eden od že obstoječih državnih organov.
Kako bo urejena osebna raba?
Ureditvi gojenja medicinske konoplje bo sledila tudi ureditev osebne rabe še v tem mandatu, so poudarili v Svobodi in dodali, da bodo v koaliciji “že med postopkom obravnave prvega zakona dorekli posamezne ukrepe za omejeno osebno rabo, ki so se v tujini izkazali za najprimernejše”.
Uporaba manjših količin konoplje je med drugim dekriminalizirana na Portugalskem, v Španiji, Švici, na Češkem, v Belgiji in na Nizozemskem. Eden od razlogov za dekriminalizacijo je, da policija nima toliko dela s prekrški zaradi posedovanja manjših količin.
Kakšna bo ureditev osebne rabe v Sloveniji, se še ne ve, bi pa lahko bila podobna nemški, pri čemer bi upoštevali tudi pomanjkljivosti, ki so se pokazale, odkar so v Nemčiji pred letom dni uporabo in gojenje konoplje deloma legalizirali. V Nemčiji sicer utegnejo zakonodajo kmalu znova spremeniti.
Od 1. aprila 2024 je v Nemčiji za starejše od 18 let dovoljeno posedovanje do 25 gramov konoplje v javnosti, doma pa je dovoljeno gojiti do tri sadike konoplje in imeti do 50 gramov posušene rastline. Uživanje konoplje je prepovedano v bližini šol, vrtcev, otroških igrišč, športnih objektov ter v peš conah med 7. in 20. uro. Tujci in turisti v Nemčiji ne morejo legalno kupiti konoplje, prav tako ni dovoljena prodaja v trgovinah ali prek spleta. Je pa možna ustanovitev neprofitnih klubov za skupnostno gojenje konoplje (t. i. kanabis socialni klubi), ki imajo lahko največ 500 članov, ti pa lahko mesečno pridobijo do 50 gramov konoplje za osebno uporabo.
K spremembi zakonodaje v Nemčiji so pozvala zdravniška združenja, ki opozarjajo, da legalizacija pomeni resno grožnjo za javno zdravje. Med drugim so na porast uporabe konoplje med pacienti in s tem povezanih psihičnih težav opozorili nemški psihiatri. Nemško zvezno zdravniško združenje je bodočo vlado Friedricha Merza pozvalo k razveljavitvi delne legalizacije in ukrepom, ki bi mlade ozaveščali o nevarnostih.
Merzeve izjave kažejo, da jim bo prisluhnil. Večkrat je poudaril, da je delna legalizacija povzročila porast kriminala, povezanega z drogami, in ni zmanjšala črnega trga. Bodoči kancler je delil tudi osebno izkušnjo s konopljo iz šolskih dni, ki da je bila “grozna”, kar ga še bolj utrjuje v prepričanju, da je legalizacijo treba odpraviti.
Ureditev ostro kritizira tudi bavarska deželna vlada, ki jo vodi konservativna CSU, sestrska stranka Merzeve CDU. V trenutnih koalicijskih pogajanjih si prizadevajo za odpravo legalizacije. Medtem ko so v nekaterih zveznih deželah izdali po več deset dovoljenj za omenjene kanabis socialne klube, so na Bavarskem pristojni organi doslej prejeli 37 prošenj za izdajo dovoljenj, a niso odobrili še nobenega.

Odločitve o tem, kako natančno bo urejena osebna raba v Sloveniji, še ni. So pa v Svobodi povedali, da se nemški socialni klubi niso izkazali za dobro rešitev in jih v Sloveniji ne načrtujejo. Predvidoma bo omejena osebna raba vključevala tudi možnost gojenja vsaj kakšne rastline.
Vprašanje je, ali bi zakon o osebni rabi dobil podporo vseh poslancev koalicije. Da je do gojenja in posedovanja konoplje za osebno rabo zadržan, je sicer še pred lanskimi posvetovalnimi referendumi povedal predsednik vlade Robert Golob. “Gre za popolnoma osebno odločitev, vsak se bo odločil tako, kot mu bo ustrezalo,” je dejal Golob in dodal, da moralne pozicije predsednika vlade ne bo izkoriščal, da bi na tem področju komurkoli vsiljeval svoje osebno mnenje. Je pa večkrat poudaril, da bo vlada spoštovala na referendumih izraženo voljo ljudstva.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje