Vir: National Geographic

torek, 30. april

So mojstrice prikrivanja, pretkane izvedenke za izmikanje plenilcem, hitre in spretne lovke in skrbni starši. Kot kažejo izsledki najnovejših raziskav, so izjemno bistroumna bitja.
Za ameriške staroselce so bile skale tisočletja slikarsko platno. Zdaj so uvrščene med bogato kulturno dediščino, strokovnjaki pa odkrivajo nove in nove umetnine.
Pripadniki starodavnega verovanja, ki se je rodilo v puščavi Srednje Azije, so se znašli pred zahtevnim vprašanjem, kaj storiti, da ogenj vere ne bi ugasnil.
Bistri vodotoki, ki tečejo po kredi – dobro prepustni karbonatni kamnini – so priljubljeni ne le med ribiči, ampak tudi med pesniki.
Fotografinja Nina Žnideršič se ukvarja z več fotografskimi zvrstmi, njena velika ljubezen pa je modna fotografija. V njej skuša združiti pričakovanja portretirank, glamur, pa tudi kanček skrivnostnosti.

petek, 29. marec

Mikologi pozivajo, naj “funga” (to je nov izraz za regionalno populacijo gliv) dobi prav toliko raziskovalnih sredstev in enako raven varovanja biotske raznovrstnosti, kot jo imata flora in favna.
Kačji pastirji – čeprav so odrasle živali zelo vpadljive – večino časa po izvalitvi iz jajčec preživijo v vodi kot ličinke, skriti človeškim očem.
V Varni, mestu ob Črnem morju v današnji Bolgariji, so pred skoraj sedmimi tisočletji pokojnike pokopavali s presenetljivo množico artefaktov. Raziskovalci so tam našli najstarejše znano zlato, ki so ga obdelale človeške roke.
V puščavi Atacama, ki se na severu Čila razteza od Tihega oceana do Andov, ležijo kupi zavrženih oblačil številnih najbolj priljubljenih svetovnih blagovnih znamk. Ko si ogledamo, kako so prišla tja, izvemo veliko o sodobni hitri modi.
Severnoameriški kričavi žerjavi se vsako jesen odpravijo na 4000 kilometrov dolgo pot iz Kanade proti obalam Mehiškega zaliva v Teksasu in se šest mesecev pozneje vrnejo.

petek, 8. marec

Odškrnili smo vrata v ustvarjalne prostore slovenskih umetnikov s prve polovice 20. stoletja.
Pogovor z nevrologom dr. Rokom Berlotom o zdravljenju bolnikov z demenco v Sloveniji.

petek, 1. marec

Naši raziskovalci, fotografi in uredniki so izbrali 20 najboljših potovalnih doživetij za leto 2024.
Lisastih hijen se drži zlovešč sloves, vendar raziskovalci ugotavljajo, da so bistre, prilagodljive in nadvse spretne lovke.
Število ljudi z demenco narašča, in čeprav za bolezen ni zdravila, jim je mogoče zelo olajšati življenje.
V temnih prostranstvih oceanov so se naselila nenavadna bitja.
Piramide, kanali, terase, cestne povezave – z novimi tehnologijami spoznavamo izjemno večplastnost in kultiviranost sveta, ki so ga ustvarili Maji.

torek, 6. februar

Steklo, trda, a krhka snov, ki je postala nepogrešljiva za človeštvo.
Kako se je ena najredkejših ptic na svetu znašla v objektivu fotografa ob Cerkniškem jezeru.
Zaradi vse toplejših zimskih obdobij imajo mladiči grenlandskih tjulnjev vse manj možnosti za preživetje.