Vir: Svet elektronike

torek, 2. april

Avtor: mag. Vladimir Mitrović E-pošta: vmitrovic12@gmail.com Potem, ko smo se spoznali s konceptom pametnega trezorja, možnostmi krmilne ploščice in s programsko logiko, bomo v tem zadnjem nadaljevanju predstavili navodila za njegovo uporabo, opisali bomo tudi tehnike programiranja, ki so bile uporabljene za branje matrične tipkovnice preko PCF8574 čipa in za izpis omejenega trajanja na LCD-ju. Pokazali bomo tudi, kako lahko razlikujemo prvo izvršitev programa. Trezor ima dvoja vrat: masivna notranja (v programu so 1. vrata) in mrežasta zunanja (2. vrata). V osnovnem načinu delovanja lahko vrata samostojno odpiramo in zapiramo z vnosom ustreznih kod. V konfiguracijskem načinu je možno inicializirati program, nastaviti vrata v osnovni položaj in vnesti kode za odpiranje in zapiranje vrat. Vsebina je na voljo le naročnikom na internetno izdajo. Prijava Nakup naročnine The post Pametni sef (3) – navodila za uporabo in programski primeri first appeared on Svet elektronike .
Hackster Inc. Ugotovite, kako lahko z Infineonovim radarskim Shield2Go in Arduino IDE zaznate gibanje in spremembo smeri! Če gledate televizijo ali igrate videoigre na splošno, potem je prva stvar, ki vam pride na misel, ko preberete naslov, verjetno to, kar vidite na sliki 1. Zeleni krogi, črno ozadje, kazalec, ki se pomika naokoli, in svetlo zelena utripajoča pika. To ali pa kazni za prekoračitev hitrosti, ki ste jih zbrali v času svoje prehitre vožnje z avtomobilom. Ste se kdaj spraševali, kako deluje, ali pa ste si ga želeli imeti tudi sami? Vsebina je na voljo le naročnikom na internetno izdajo. Prijava Nakup naročnine The post Arduino radar BGT60LTR11 Shield2Go first appeared on Svet elektronike .
Circuit Digest Detektorji dima so zelo uporabni pri zaznavanju dima ali požara v stavbah, prav tako pa so pomembni varnostni parametri. V tem članku bomo izdelali vezje detektorja dima, ki ne zaznava le dima v zraku, temveč tudi odčitava in prikazuje raven dima v zraku v PPM (delcih na milijon). To vezje sproži zvočni signal, ko je raven dima višja od 1000 ppm, to mejno vrednost pa lahko v programu spremenite glede na zahteve. To vezje uporablja predvsem senzor dima/plina MQ2 in Arduino za zaznavanje in izračunavanje ravni dima. Senzor plina MQ2 je občutljiv tudi za LPG, alkohol in metan itd. Vsebina je na voljo le naročnikom na internetno izdajo. Prijava Nakup naročnine The post Detektor dima z uporabo MQ2 senzorja plina in Arduina first appeared on Svet elektronike .
Microchip Technology Inc. Avtor: Stefan Kouba, Evropski vodja trženja – skupina za avtomobilske izdelke Razvoj avtomobilske industrije v smeri avtonomnih in samovozečih vozil ruši industrijo. Spremembe silijo proizvajalce originalne opreme, da svojim strankam ponudijo nove in ustvarjalne rešitve. Cilj je preseči vlogo dobavitelja zgolj strojne opreme in postati ponudnik storitev, kar je ključno za razvoj rešitev za prihodnost proizvajalca avtomobilov. Zaradi prilagajanja razvijajočim se funkcijam avtomobila se arhitektura avtomobila močno spreminja. V preteklosti so bili sistemi sestavljeni iz več sto različnih elektronskih krmilnih enot (ECU) za vrata, motor in streho, ki so bile razporejene po celotnem avtomobilu. Te arhitekture preprečujejo nemoteno posodabljanje po zraku na terenu, sprememb v času izvajanja pa s takšno decentralizacijo ni mogoče enostavno integrirati. Decentralizacija je glavni dejavnik, ki spodbuja potrebo po centralizirani arhitekturi v vozilu. Novi modeli arhitekture zahtevajo višje hitrosti prenosa podatkov, kar vpliva na delovanje topologij vodil in drugih tehnologij. Znano in uveljavljeno omrežje iz sveta zabavne elektronike je Ethernet, ki se zdaj pogosto uporablja v avtomobilskih sistemih. Ethernet je uveljavljen standard, ki omogoča prilagodljivost različnih topologij (obroč, zvezda, p2p) in tudi omogoča visoke hitrosti prenosa podatkov v stotinah gigabitov na sekundo. Prilagodljivost ponuja tudi dovolj nizke hitrosti prenosa podatkov do 10 megabitov […] The post Novi standardi razsvetljave v conski arhitekturi first appeared on Svet elektronike .
Nordic Semiconductor nRF9151 ponuja boljše možnosti napajanja in manjši odtis za napredne IoT in DECT NR+ celične aplikacije. Podjetje Nordic Semiconductor, vodilni ponudnik nizkoenergijskih rešitev za brezžično povezljivost, napoveduje razširitev svoje serije mobilnih naprav za internet stvari nRF91 z uvedbo sistema v ohišju (SiP) nRF9151 [1]. nRF9151 dodatno izboljšuje Nordic-ovo celovito rešitev mobilnega interneta stvari, ki vključuje strojno in programsko opremo, orodja in nRF storitve v oblaku ter zagotavlja napredne zmogljivosti in brezhibno integracijo za bistveno poenostavitev razvojnega procesa. Manjši odtis in podpora za nove razrede moči nRF9151 je kompaktno, predhodno certificirano in visoko integrirano vezje, ki vsebuje sistem na čipu (SoC), krmiljenje napajanja in RF prednji del, ki jih je izdelal Nordic Semiconductor. V primerjavi s predhodniki iz serije nRF91, je zasnovan za večjo odpornost dobavne verige in se ponaša z 20-odstotnim zmanjšanjem površine, kar omogoča kompaktnejše izdelke brez kompromisov pri zmogljivosti, kar je še posebej koristno za nosljive naprave, pametne senzorje in druge prostorsko omejene aplikacije interneta stvari. Poleg kompaktne velikosti nRF9151 podpira tudi izhodno moč razreda 5 do 20 dBm, ki dopolnjuje nazivno moč razreda 3 do 23 dBm. Ta izboljšava omogoča razvijalcem večjo prilagodljivost, saj lajša zahteve za izdelke, ki se napajajo z baterijami. „Naša odločitev […] The post Nordic Semiconductor širi serijo nRF91 z nRF9151 SiP first appeared on Svet elektronike .
University of Massachusetts Amherst Raziskovalci opisujejo “splošni Air-gen učinek” – skoraj vsak material je mogoče opremiti z nanoporami za zbiranje stroškovno učinkovite, skalabilne in neprekinjene električne energije. Ekipa inženirjev z Univerze Massachusetts Amherst je pred kratkim dokazala, da je mogoče skoraj vsak material spremeniti v napravo, ki neprekinjeno pridobiva električno energijo iz vlage v zraku. Skrivnost je v tem, da lahko material opremimo z nanoporami s premerom manj kot 100 nanometrov. Raziskava je bila objavljena v reviji Advanced Materials [1]. “To je zelo razburljivo,” pravi Xiaomeng Liu, podiplomski študent elektrotehnike in računalništva na fakulteti UMass Amherst [2] in glavni avtor članka. “Odpiramo široka vrata za pridobivanje čiste električne energije iz zraka.” “Zrak vsebuje ogromno električne energije,” pravi Jun Yao [3], docent elektrotehnike in računalništva na Fakulteti za strojništvo UMass Amherst in soavtor članka. “Pomislite na oblak, ki ni nič drugega kot množica vodnih kapljic. Vsaka od teh kapljic vsebuje naboj, in ko so pogoji primerni, lahko oblak ustvari strelo, vendar ne vemo, kako zanesljivo zajeti elektriko iz strele. Mi smo ustvarili majhen oblak, ki ga je zgradil človek in ki za nas predvidljivo in neprekinjeno proizvaja električno energijo, tako da jo lahko pridobivamo.” Srce oblaka, ki ga je ustvaril človek, […] The post Inženirji na univerzi UMASS Amherst pridobivajo veliko čiste energije iz zraka, 24 ur na dan, 7 dni v tednu first appeared on Svet elektronike .
Microchip Technology Inc. Microchip predstavlja nove integrirane pogone motorjev dsPIC® DSC, ki združujejo krmilnike, gonilnike vrat in komunikacije v eno samo napravo. Ustrezen ekosistem podpornih orodij bo pomagal poenostaviti razvoj sistemov za krmiljenje motorjev in pospešiti čas, potreben za vstop na trg. Podjetje Microchip Technology (Nasdaq: MCHP) je za izvajanje učinkovitih ugnezdenih sistemov za krmiljenje motorjev v realnem času v aplikacijah z omejenim prostorom predstavilo novo družino dsPIC® integriranih gonilnikov motorjev na osnovi digitalnega signalnega krmilnika (DSC) [1]. Te naprave vključujejo digitalni signalni krmilnik dsPIC33 (DSC), trifazni gonilnik vrat za MOSFET-e in izbirni LIN ali CAN FD oddajnik, vse v enem ohišju. Pomembna prednost te integracije je zmanjšanje števila komponent v zasnovi sistema za krmiljenje motorjev, manjše dimenzije plošče s tiskanim vezjem (TIV) in manjša zapletenost. Naprave so podprte z razvojnimi ploščami, referenčnimi projekti, aplikacijskimi napotki in Microchip-ovim programskim razvojnim paketom za krmiljenje, usmerjeno v polje (FOC), motorBench® Development Suite V2.45 [2]. „Avtomobilski, potrošniški in industrijski modeli se razvijajo ter zahtevajo večjo zmogljivost in manjšo površino. Ta pričakovanja so pogosto povezana z višjimi stroški in večjimi dimenzijami,“ je dejal Joe Thomsen, podpredsednik poslovne enote Microchip-ovih digitalnih signalnih krmilnikov. „Z integracijo več funkcij naprave v enem čipu lahko integrirani motorni gonilniki […] The post Novi integrirani pogoni motorjev dsPIC® DSC first appeared on Svet elektronike .
a[data-mtli~="mtli_filesize7,94MB"]:after {content:" (7,94 MB)"} Race, race, race! Takšnega naslova uvodnika pa še niste videli, drage bralke in dragi bralci. Tokrat ne bom pisal o živalih, pač pa o medijski vsebini, ki se pojavlja povsod okoli nas. Raznoraznih »rac« je mnogo. Ne bom vam grenil življenja s političnimi racami, pač pa se bom osredotočil na članke, ki jih generirajo razni […] The post Revija PDF SE 328 april 2024 first appeared on Svet elektronike .
Digi-Key Electronics Avtor: Rolf Horn Industrijski in avtomobilski preklopni pretvorniki ter gonilniki motorjev potrebujejo kovinsko oksidne silicijeve tranzistorje (MOSFET), ki so majhni, učinkoviti in povzročajo minimalen električni šum. Pristop z dvojnim MOSFET-om pomaga doseči te zahteve. Dobro zasnovani dvojni MOSFET-i, ki imajo v ohušju dva namesto enega MOSFET-a, zavzamejo manj prostora na plošči tiskanega vezja, […] The post Dvojni MOSFET-i povečujejo gostoto moči in zmogljivost v aplikacijah stikalnih pretvornikov first appeared on Svet elektronike .
Renesas Electronics Corporation Podjetje Renesas je svojo priljubljeno družino mikroprocesorjev (MPU) RZ nedavno razširilo z novim mikroprocesorjem, namenjenim visokozmogljivim aplikacijam za robotiko. RZ/V2H, ki ponuja najvišjo raven zmogljivosti v družini, omogoča umetno inteligenco vida in nadzor v realnem času. Novi MPU RZ/V2H bo predstavljen tudi na Renesasovi stojnici na letošnjem sejmu Embedded World v dvorani […] The post Nov zmogljiv RZ/V2H MPU v enem čipu za robotiko naslednje generacije first appeared on Svet elektronike .
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. Uporaba, razvrstitev in ponudba največjih proizvajalcev. Osnovni namen signalnih naprav je posredovanje preprostih sporočil, čeprav se v industrijskih (in ne samo industrijskih) razmerah pogosto zahtevajo zapletenejše rešitve. Kaj je treba torej upoštevati v prvi vrsti? Odgovor na zgoraj navedeno vprašanje je preprost: varnost. Ne glede na kontekst, je naloga […] The post Optične in zvočne signalne naprave first appeared on Svet elektronike .
RUTRONIK GmbH Avtorji: Christian Kasper, tehnični strokovnjak za kondenzatorje, Jürgen Geier, tehnični strokovnjak za keramične kondenzatorje, Jochen Neller, tehnični strokovnjak za tuljave, Bert Weiss, tehnični strokovnjak za upore Napajalniki s stikalnim načinom so pogosto obravnavani kot “nizkoproračunska aplikacija“, vendar so v njih posebne komponente, brez katerih ne morejo učinkovito delovati. Ta tehnični članek prikazuje, katere […] The post Pasivne komponente v sodobnih stikalnih napajalnikih first appeared on Svet elektronike .

petek, 15. marec

Maribor, 21. marec 2024 Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerza Maribor https://rosus.feri.um.si   Tekst: Po sedemnajstih konferencah ROSUS 2006–2023 s konferenco ROSUS 2024 nadaljujemo promoviranje ekonomske koristi računalniške obdelave slik in računalniškega vida na področjih industrije, biomedicine in drugih poslovnih procesov. Vezi, ki smo jih na prejšnjih konferencah stkali med raziskovalci, razvijalci, ponudniki rešitev ter uporabniki, želimo dodatno okrepiti, ob tem pa nuditi možnosti sklepanja novih sodelovanj in svetovanja pri razreševanju konkretnih poslovnih oziroma raziskovalnih problemov. Glavni poudarek namenjamo aplikacijam s področja računalniške obdelave slik, ki so že integrirane oziroma pripravljene za integracijo v poslovne procese. Demonstrirali bomo, da avtomatska obdelava v industriji lahko zaradi svoje natančnosti in hitrosti prinaša velike ekonomske koristi, hkrati pa nakazali, da takšne aplikacije nudijo nove priložnosti za uveljavitev na trgu visokih tehnologij. Konferenco bo odprlo vabljeno predavanje, ki bo predstavilo integracijo biometrije v rešitve podjetja STELKOM. V nadaljevanju bomo spoznali aplikativno uporabo segmentacije in razvrščanja slik, ki temelji na globokem učenju, in sicer na primerih industrijske demonstracijske celice, avtomatskega konstruiranje topologije globokih nevronskih mrež in avtomatskega zaznavanja podvodnih objektov. V drugem vabljenem predavanju bodo predstavljeni pravni okvirji za uporabo biometričnih rešitev v realnem okolju. Dotaknili se bomo tudi določil GDPR pri uporabi […] The post Konferenca Računalniška obdelava slik in njena uporaba v Sloveniji 2024 (ROSUS 2024) first appeared on Svet elektronike .

sobota, 2. marec

Sejem je bil živ! Drage bralke in dragi bralci, kot zadnjih 18 let, se je tudi letos februarja dogodil sejem IFAM. Nekateri bralci se boste spomnili, da je revija Svet elektronike kot soorganizator sodelovala pri izvedbi konference Trendi in tehnologije v avtomatizaciji pred 19. leti v Portorožu. Konferenca se je kasneje razvila v sejem IFAM in Svet elektronike se je odmaknil kot soorganizator. Sejem se je preselil najprej v Celje, nato pa v Ljubljano, kjer se je odvijal tudi letos. Kot ste lahko razbrali, je bil letošnji IFAM že 19. po vrsti, kar je lepa obletnica. Še lepša bo naslednje leto, ko bo 20 let, odkar se je pričel dogajati IFAM. Reportažo z letošnjega sejma si boste lahko prebrali v tokratni številki. Seveda pa ni zanimiva samo reportaža s sejma IFAM. V tej številki smo vam nanizali še veliko zanimivih novic in člankov. Glede na to, da prihaja pomlad, in z njo pomladno/poletne nevihte, je prav, da preverite zaščito vaših naprav pred udari strele. Kako pride do uničenja naprav, in predvsem kako zaščititi naprave pred udari strel, boste lahko prebrali v zanimivem članku v tej številki. Novi mikrokontrolerji se rojevajo skoraj vsakodnevno. Seveda pretiravam, ampak v resnici je pa že […] The post Svet elektronike 327 (3-2024) first appeared on Svet elektronike .
Toshiba FDK bo marca 2024 začel pošiljati vzorce na svetovni trg. Podjetji FDK CORPORATION in Toshiba Corporation sta sklenili licenčno pogodbo za tehnologijo, v skladu s katero bo podjetje FDK spodbujalo globalno prodajo in trženje najmanjšega*1 Bluetooth® Low Energy modula na svetu. Izjemno kompakten modul, ki temelji na Toshibini lastniški tehnologiji, bo prinesel nove zmogljivosti za različne aplikacije, vključno z nosljivo tehnologijo ter podporo za senzorje in internet stvari. FDK bo začel pošiljati vzorce na svetovni trg marca 2024. Toshiba je leta 2021 pri razvoju najmanjšega Bluetooth® Low Energy modula na svetu uporabila svojo lastno tehnologijo »Slot Antenna on Shielded Package« in izdelala modul velikosti le 4×10 mm*2. Od takrat sta podjetji z združitvijo Toshibinih bogatih izkušenj na področju oblikovanja anten in miniaturizacije ter FDK-jevega vodilnega strokovnega znanja na področju tehnologije montaže visoke gostote in lastniške tehnologije tiskanja smol z majhnimi zaščitnimi elementi dodatno zmanjšali velikost na 3,5×10 mm, hkrati pa so razširili njegov pomnilnik na čipu. V skladu s pogoji licenčne pogodbe je FDK svoje bogate izkušnje na področju proizvodnje elektronskih komponent uporabil za množično proizvodnjo modula. Na Japonskem je začel pošiljati vzorce, marca letos pa bo enako storil tudi na čezmorskih trgih. Uporabil bo svojo globalno prodajno mrežo, […] The post Najmanjši Bluetooth® Low Energy modul na svetu first appeared on Svet elektronike .
AX elektronika d.o.o. Avtor: Jurij Mikeln Kako hitro teče čas, drage bralke in dragi bralci. Ni prav dolgo nazaj, ko smo skupaj s podjetjem ICM organizirali prvo konferenco Trendi in tehnologije v avtomatizaciji v Portorožu. Morda se še kdo od vas bralcev spomni, da smo konferenco imeli v hotelu z lepim pogledom na morje. Tudi vreme je bilo takrat na naši strani, saj smo februarja na terasi hotela pili kavo v kratkih rokavih. Konferenca se je prelevila v sejem IFAM, ki se je razvijal do današnjih dni, ko je v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču spet odprl svoja vrata za razstavljalce in obiskovalce. IFAM je tokrat zasedal hale A, A1 in B. Po podatkih organizatorja je na sejmu razstavljajo 74 razstavljalcev iz 7 držav, sejem letos obiskalo nekaj več kot 3.300 strokovnih obiskovalcev iz 12. držav. Letos se je prvič zgodilo, da smo na sejmu videli obiskovalce iz daljnega vzhoda, na našem razstavnem prostoru pa se je ustavil obiskovalec iz Libije. Torej prvi vtis je, da je bilo letos veliko več obiskovalcev iz tujine, kot v preteklih letih. Na sejmu so se tako, kot tudi pretekla leta, odvijala strokovna predavanja in posveti. Tokrat so bili posveti v dvorani B, kar je […] The post IFAM 2024 je praznoval 19. obletnico first appeared on Svet elektronike .
Digi-Key Electronics Avtor: Rolf Horn Povpraševanje po integriranih vezjih (IC-ji) je večje kot kdajkoli prej, saj znižajo stroške razvoja strojne opreme, spodbujajo miniaturizacijo elektronskih naprav in zagotavljajo širok razpon funkcij. Za zagotavljanje kakovosti velikih proizvodnih serij potrebujejo proizvajalci polprevodnikov zanesljivo in kompaktno avtomatizirano preizkusno opremo (ATE), ki lahko hitro preklaplja med visokofrekvenčnim izmeničnim (AC) in enosmernim (DC) tokom z nizkimi in visokimi ravnmi signala ter minimalno izgubo. Polprevodniški releji (SSR-ji) na osnovi fotovoltaičnih MOSFET-ov so idealni za testerje IC in uporabo na področju ATE. Še posebej so zanimivi njihova miniaturna velikost in lastnosti, ki preprečujejo obrabo. V tem članku so na kratko opisane zahteve za ATE. Nato so predstavljene različne vrste fotovoltaičnih relejev MOSFET iz serije SSR-jev PhotoMOS podjetja Panasonicter izpostavljene njihove razlike glede na geometrijo komponent in karakteristik preklapljanja. Temo zaključujejo nasveti za razvoj pospešenega vklapljanja/izklapljanja in zniževanja slepih tokov, specifičnih za PhotoMOS. Visoka gostota pakiranja in kratke signalne poti Avtomatiziran IC tester naredi stik z napravo, ki se jo preizkuša (DUT), z gosto pakiranimi igličnimi adapterji (preizkusne kartice) za izvedbo funkcionalnega preizkušanja. Moduli v preizkusni glavi ustvarijo in porazdelijo preizkusne impulze visoke hitrosti, dovajajo ustrezne napetosti in preklapljajo med meritvenimi kanali. Vsak preizkus se mora odviti v omejenem […] The post Uporaba SSR-jev* za zanesljivo polprevodniško avtomatizirano preizkusno opremo s hitrim preklapljanjem in z nizko izgubo first appeared on Svet elektronike .
Microchip Technology Inc. Avtor: Robert Perkel Logika v čipu in prilagodljiva periferna oprema izboljšata aplikacije z zmanjšanjem velikosti kode, manjšo porabo energije in izboljšanjem zmogljivosti sistema z implementacijo diskretne logike in/ali povezovanjem drugih perifernih naprav. Strojna periferna oprema na čipu je znana po tem, da lahko zmanjša porabo energije, poveča učinkovitost, poveča zmogljivosti naprave in zmanjša velikost kode. Te periferne naprave so na voljo v različnih oblikah, od operacijskih ojačevalnikov in izboljšanih analogno-digitalnih pretvornikov (ADC) do pulznoširinskih modulatorjev (PWM) in univerzalnih časovnikov (UTMR). Ena od najmočnejših vrst teh perifernih naprav so tiste, ki lahko implementirajo diskretno logiko ali povezujejo druge periferne naprave. V tem članku bomo raziskali periferne enote Configurable Logic Cell (CLC), Configurable Custom Logic (CCL), Event System (EVSYS) in Signal Routing (SR) ter kako jih lahko uporabite za povečanje dodane vrednosti vaše zasnove. CLC / CCL Periferni napravi Configurable Logic Cell (CLC) in Configurable Custom Logic (CCL) sta programirljivi preglednici LUT (Look-Up Tables), pri čemer je vsaka dejansko enakovredna eni FPGA celici. Logična funkcija, konfigurirana znotraj vsake periferne enote, se določi med izvajanjem. CLC/CCL lahko deluje neodvisno od procesorja, kar omogoča, da v zasnovi nadomesti diskretne logične čipe. Kar zadeva razliko med CLC in CCL; obstajajo manjše izvedbene […] The post Izboljšanje ugnezdenih sistemov z logiko in prilagodljivostjo strojne periferne opreme first appeared on Svet elektronike .
Avtor: mag. Vladimir Mitrović V zadnjem delu smo opisali konstrukcijo pametnega trezorja, komponente njegovega sistema upravljanja in programsko logiko. Zdaj bomo podrobneje preučili električno shemo krmilnega vezja, katerega možnosti presegajo tisto, kar smo uporabili pri trezorju. Krmilno vezje Pri načrtovanju kompleksnejših vezij, ki jih krmilimo z mikrokontrolerji, se pogosto znajdemo v situaciji, ko nam zmanjka prostih priključkov. Zato je bila pri načrtovanju krmilnega sistema pametnega trezorja posebna pozornost namenjena racionalni uporabi razpoložljivih priključkov. Vsebina je na voljo le naročnikom na internetno izdajo. Prijava Nakup naročnine The post Pametni sef (2) – opis električne sheme krmilnega vezja first appeared on Svet elektronike .
Analog Devices, Inc. Avtor: JamesNiemann,aplikacijski inženir Podjetje ADI ima posebno sekcijo člankov z naslovom: Pogosta vprašanja. Tokrat predstavljamo odgovor na vprašanje glede prenapetostnih dogodkov. Vprašanje Ali obstaja enostaven način za zaščito Ethernet omrežja pred poškodbami zaradi udara strele? Odgovor Z globokim razumevanjem magnetike in teorije vezij ter dobrimi tehnikami ozemljitve in ščitenja obstaja rešitev. Povzetek Poškodbe, ki jih povzroči strela na napravah, povezanih z Ethernet omrežjem, lahko preprečite, če sprejmete ustrezne previdnostne ukrepe. Tradicionalni postopki z uporabo zaščitnih elementov morda ne bodo popolnoma učinkoviti, razen če jih dopolnimo z drugim zaščitnim sredstvom, ki ga navdihuje poglobljeno razumevanje osnovnih mehanizmov prenosa energije s strele na Ethernet kabel in priključene naprave, ki so vsi opisani v tem članku. Omrežni skrbniki in vsi, ki so odgovorni za žično Ethernet omrežje, se vedno sprašujejo o okvarah zaradi prenapetosti, za katere je odgovorna predvsem strela. Ta tema se ne omejuje le na Ethernet. Velja za vse elektronske ali energetske sisteme, ki so fizično veliki. Drugi primeri vključujejo električne meritve, ki se izvajajo na daljavo, dobavo električne energije in aplikacije industrijske avtomatizacije, kjer senzor ni nikjer v bližini. Tradicionalne rešitve delujejo po načelu absorpcije ali omejevanja energije dogodka na določenem območju, da se zaščitijo komponente fizičnega […] The post Najboljše metode za zaščito pred prenapetostnimi dogodki na Ethernet omrežju in v industrijskih aplikacijah first appeared on Svet elektronike .