V EU lani manj prošenj za azil, po številu prošenj na prebivalca Slovenija nad evropskim povprečjem

V Evropski uniji, Švici in na Norveškem so lani zabeležili za okoli enajst odstotkov manj prošenj za azil kot leta 2023. Skupno so prosilci za azil leta 2024 vložili 1,01 milijona prošenj, medtem ko jih je bilo leta 2023 1,14 milijona, so danes sporočili iz Agencije EU za azil (EUAA).

VALLETTA > Še vedno ostajajo Sirci na vrhu po številu vloženih prošenj, čeprav je bilo teh manj kot leta 2023 in sicer za 17 odstotkov, skupno pa okoli 150.000.

Največ prošenj je lani prejela Nemčija, in sicer 237.000, kar predstavlja 23 odstotkov vseh prošenj za azil. Skoraj tretjino vseh prošenj so v Nemčiji vložili Sirci, sledijo Afganistanci in Turki, je razvidno iz poročila.

Glede na podatke EUAA je Slovenija lani prejela 5634 prošenj za azil. Največjo skupino so predstavljali prosilci iz Maroka, in sicer 63 odstotkov. Sledili so državljani Alžirije (osem odstotkov) in Afganistana (sedem odstotkov). Po številu prošenj na prebivalca se Slovenija uvršča nad evropsko povprečje, saj prejme po eno prošnjo na 377 prebivalcev.

Po številu prejetih prošenj za azil sledita Italija in Francija s po 159.000 prošnjami. Glede na število prebivalcev pa sta na vrhu vloženih prošenj Ciper in Grčija, kjer so vložili po eno prošnjo na 138 oziroma 141 prebivalcev. Evropsko povprečje je ena prošnja na 457 prebivalcev.

Stopnja odobritve prošenj v EU, Švici in na Norveškem ostaja stabilna pri okoli 42 odstotkih. Običajno imajo največ možnosti za odobritev prošnje Sirci, saj jih odobrijo okoli 90 odstotkov, pri Afganistancih je ta delež 63-odstotni, vendar se precej razlikuje od države do države.


Najbolj brano